1.6 twınport sabahları gaz yememe,yığılma...

trakyalıyımezelden

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benim aracım astra G 1,6 Twinport 2003 model.Soğuk ve yağışlı havalarda aynı silkeleme gaz yememe problemi(hatta silkeleme de değil aslında)ve 300&304 arıza kodu(bir çok silindir ve 4.silindir hatası)veriyor.Motor sıcaklığı biraz yükseldikten sonra,arabayı stop edip tekrar çalıştırıyorum ve eser yok tıkır tıkır.Ben bobini değiştirdim yine yaptı,bujileri değiştirdim bir müddet idare etti ve bu akşam hava yağışlıydı çarşıya gitmem gerekti.Giderken yine yaptı,gaza yüklenince araba pa pa pa pa pa diye ses çıkarıyor,hafif bir silkeleme gaz yemiyor emisyon lambasını yakıp söndürüyor gazı biraz bırakıyorum lamba sönüyor.Birde 1.vitesten 2 ye atmak için debriyaja bastığımda devir neredeyse dibe vuracak gibi oluyor debriyajı bırakınca devir düzeliyor ama tekleme devam,araba ısınana kadar her vites geçişinde bu böyle.Neyse çarşıda arabayı stop ettim tabi bu arada motor ısındı tekrar çalıştırdım tekleme yok vites geçişinde devirde düşme yok,her şey normale dönüyor.Ama sıkıldım bende artık bir fikri olan varsa yazın
Bu arada astra h twınportu olan bir arkadaşımda aynı sorun varmış 3 çift bobin değiştirmiş buji seti değiştirmiş yok.Ara ara hep yapmış,en son motor indirmişler biyel kolu eğrilmiş,pistonlardan biri diğerine göre neredeyse 1 cm aşağıdaymış,ustanın dediğine göre twinportlarda genelde bu sıkıntı oluyormuş,oda tüpün yanma derecesi yüksek olduğu için,twinportlarında pistonları farklı bir metalden üretildiği için tüp bu arızayı bazı twinportlarda yapabiliyormuş.Bende bundan korkuyorum ama bakacağız hala arıyorum arızayı.Belki tesisatta vardır ama daha önce böyle bir şey yoktu,son 3-4 aydır peydah oldu ve sadece soğuklarda yapıyor,bakalım sonuç ne olacak,arabadan soğudum valla...

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınız lpgli sanırım.araçtaki arızaları silip(cihaz yoksa kutup başı sökülerek) aracı sadece benzinle kullanmayı deneyin bir kaç gün.düzelirse lpg ayarındandır.