2020 Astra 1.4 T maneul mi toksa 2017 VW Jetta 1.2 TSI manuel mi?

Gunnikres

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar,,

dizel otomatik astramızı ev alacağımız için satmak zorunda kaldık ve annemize ait corsa ile birlikte öteki mahallelerde biraz gezindikten sonra (fiat bravo dizel otomatik, qashqai dizel otomatik) tekrar araç alma arefesindeyiz.... iki hafta önce bir yatırım için biraz paraya ihtiyacımız oldu ve dizel otomatik qashqai aracımızı verdik... şimdi ise tekrar araç bakıyoruz ve değerli görüşlerinize ihtiyacımız var...

2020 model 0 km Astra J 1.4 T sedanlara bir aylık bekleme süresi sonunda 165 bin TL manueline 175 bin TL otomatiğine sahip olabiliriz... ayrıca bir kaç ay önce alınmış 100 - 200 km araçlar da mevcut ve onlar da aynı fiyata... hatta bir tane de uygun fiyatlı buldum aracı bayiden çekici ile bir galeriye götürmüşler... diğer alternatif olarak da VW 1.2 TSI Comfortline Jetta Manuel (Bluemotion) bir araç buldum o da aynı fiyat aralığı içerisinde... bu arada iki ay daha ayda yarısı şehir dışı olmak üzere 1500-2000 km arasında yol yaparız... sonrasında yine yarısı şehir dışı olarak 1200 km civarına düşer... bu alacağımız aracı 1 yıl kadar binip değiştirme planımız var çünkü tekrar SUV segmentine geçmek istiyoruz...

kendim aşağıdaki gibi aklıma gelenleri yazdım ve sizlerden yorumlamanızı rica ediyorum:

2020 Model Astra J Sedan 1.4 T 140 HP Manuel Edition Plus
ASTRA 'nın artıları: 0 km ya da neredeyse hiç kullanılmamış, hasarı, çiziği trameri yok, LPG uyumlu motor (taktırmayı düşünmüyorum ama belli de olmaz, uyumlu modeller 6000 TL), garantili, benzinde kronik problemi yok,
ASTRA 'nın eksileri: yakıt tüketimi jettaya göre 2,5 litre/100 km daha fazla (Astra 9,5, Jetta 7 litre/100 km deniliyor ??), kol dayama yok (yan sanayi 300 TL), cam filmleri yok (1000 TL), park sensörleri yok, multimedya ekranı yok (arka kamera ve park sensörü ile mm ekranı 4000 tl), arka havalandırma ızgarası yok, LPG takılırsa 6000 TL, donanım olarak jettadan geride,

2017 Model VW Jetta 1.2 TSI 105 HP Manuel Comfortline
JETTA 'nın artıları: yetkili servis bakımlı, yan mahallemde satılık, ön-arka park sensörleri, ön kol dayama, standart donanımlar, arka havalandırma ızgarası, geniş iç hacim, geniş bagaj hacmi, led paketli farlar,
JETTA 'nın eksileri: 2017 model, ön sol kapı değişmiş, 39000 kmde, tedavülden kalktı (gerçi Astra J de son yıllarını yaşıyor), seneye muayene, lastik durumunu bilmiyorum, akü durumunu bilmiyorum, 45000 km de bakıma girecek, kronik sorunlardan bahsediliyor, LPG takılmıyor ama 7 litre şehir içi yakıt olursa gerek olmaz...

daha önce 2017 1.6 dizel otomatik Astra 'yı alırken 1.6 dizel otomatik Jetta 'ya da bakmıştım ve araçtan hiç hoşlanmamıştım ama şu anda fazla seçeneğim yok gibi geliyor... Bu fiyatlara alınabilecek en mantıklı araç gibi geldi.. bir de 2017 C3 Aircross var ama ikici el piyasası ve bazı donanım eksiklikleri nedeniyle şimdilik bakmıyorum...

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
siz olsanız aynı fiyata hangisini tercih edersiniz...
Sen zaten astrayi gommuşsun kardeş
Sanirim aklinda vw var. Hayirli olsun diyelim
Bencede vw al

• Beğen
Tepkiler: quattro

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Merhaba :)
Ağustosun başında 0 1.4 Turbo Otomatik Astra J aldım, Şuana kadar 4000km yaptım. Ben aşırı BMW ve VW hastasıyımdır, ve kullanıcısıyımdır. Sonra sizin ki gibi benim niyetimde, sıfır araç alıp 1-2 sene fazlada km yapmadan aracı satmaktı, çünkü nakit para bağlamak arabalara şuan çok akıl işi değil ve özellikle ticaretle uğraşıyorsak, az vadeli kredi çekip çok da faiz ödemeden ki 0,64 den kredi faizi kulladık. Sonra aracım yaklaşık 1 hafta sonra geldi, Bayinin gelecek olan, yani söyle her bayi kendi önlemini almış, çoğu boş satışı yapıp bayilerine cekebilmek için bir taktik kullanmış. NETİCE DE yeni opel Corsa alacakken, bagaj kısmını bana çok ufak gelmişti ve kararım anında değişti,şuan OPEL ASTRA J ye biniyorum. BMW ve VW ve OPEL arasında fark ne derseniz, o tür araçları yıllarca kullanıp opeli tercih etmek, hiç kolay olmadı bunu söylemeliyim. Passat kullanıysanız eğer virajlarda passat arkasını milim oynatmaz hızınız ne olursa olsun, yol tutuşu güzeldir, yokuş yukarı araba bayılmaz vs.vs fakat DSG olduğu için vites geçişlerinde tık tık tık tık sürekli hissederseniz. ASTRADA tam otomatik olduğu için bunu hissetmezsiniz.
BMW direksiyon manevrası, ağırdır. Çok rahat hareket edemezsiniz. Özellikle virajlı yollarda insanı yorar. Son 2018-2019 dan sonra belki iyileştirilmiştir, çok bilgim yok.
Opel de direksiyon sizi yormaz, yolun kefine bakarsınız.

Aldığım gibi uzun yol yaptım, forumda paylaştık yeni alacak ve almak isteyenler için güzel önerilerde bulunduk. Şuan inanılmaz bir yol tutuşu var, güven olarak egea, megan vs. yanından geçemez, onu söyliyim.
Yakıt konusunda da 6,5lt-8lt arası yakıyor, ben biraz agrasif kullanıyorum zaman zaman benimki 7.5-8den aşağıya düşmüyor.
Ayrıca Opel Astra J nin bu kadar sevilip ve bu kadar çok kullanıcının olduğunu düşünmezdim.

Şuan :) aracımı satmayı düşünürsem ve araç alacak olursam valla insignia falan alırım herhalde, çünkü biraz pişman oldum yıllardır. Neden kullanmadığıma, ki zaten forumda da görebilirsiniz, ufak tefek problemler yaratabilir ama genel olarak memnun bir kitlesi var.
Kararınızı vermişsiniz, ama aklınızda olsun isterim.

Yeni aracınız, hayırlı uğurlu olsun. Allah hepimizi kazadan beladan korusun. iyi günlerde, güzell günlerde kullanmanızı nasip etsin.

hayırlı olsun güle güle kullanın aracınızı...

• Beğen
Tepkiler: OKANCAANNN

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sen zaten astrayi gommuşsun kardeş
Sanirim aklinda vw var. Hayirli olsun diyelim
Bencede vw al

aslında gömmediğimi düşünüyorum kardeş, daha önce de kullanmış birisi olarak bana göre eğrisini doğrusunu yazıp fikir istedim... bu arada egea aldım :)

maximusti

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
ilk karşılaştırmaya göre ilk tercihi direkt astra derdim çünki:
lpg uyumlu motor (kullanmasan bile satarken büyük avantaj sağlar her zaman)
chip tuning ile uğraşılmamış, jetta beğendiğim bir araç olmasına rağmen o modeli ben tercih etmezdim.
1 yıl sonra satış düşündüğünüz içinde egea da gayet makul bir tercih olmuş,
1.3 multijet motor baktığın sürece hiç bir zaman üzmez,
satışı hızlıdır, kolay satılır.
yakıt tüketimi, bagaj hacmi çok iyidir. ara hızlanmaları iyidir.
uzun yol konforu ve yüksek hızda güvenliği kötüdür. onun nedeni de malum olarak belli, piyasa aracı amaçlı üretildiği için.

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
herkese tekrar merhabalar,

egea ile ilk ayımızı doldurduk ve olumlu olumsuz görüşlerimi yazmaya devam edersem belki birileri faydalanabilir düşüncesindeyim... 2300 kmden fazla yol yaptık... yarısını şehir içi diyebiliriz... ayrıca 10 bin kmde bakımı da yapıldı ve araç şu anda 10400 kmye yaklaştı...
aldığımızdan beri yakıt ortalamamız 4,9 litre/100 km.... daha önce de yazdığım gibi 140 km/h hızda kullanayım dediğinizde yakıt tüketimi artıyor ancak 110 km/h civarında tüketim makul... bu noktada opel astra alsaydım ve ortalama 8,5 litre/100 km yakıt tüketseydim 1 ayda sadece yakıt için 400 TL civarında fazla para ödeyecektim... daha az yol yapan kişiler için benzinli astra hala daha iyi bir seçenek....

10000 km bakımını yetkili serviste 850 TL karşılığında yaptırdık... yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişti... detaylı motor temizliği yapıldı... ayrıca, alt takım kontrolü, fren kontrolü vb kontrollerin de yapıldığı söylendi... opelin bakım maliyetini bilmiyorum aşağı yukarı aynıdır diye düşünüyorum...

arka frenler kampanaymış yeni farkettim... şaşırdım açıkçası....

klima bir süre çalıştıktan sonra motorunun sesi belirginleşmeye başlıyor ve otomatik ayarından açıkçası hoşlanmadım... tüm kanallardan dengeli şekilde soğutması gerekiyorken orta ızgaralardan biraz fazla soğuk hava geliyor ve belki de fiziki yeri nedeniyle doğrudan sürücü ve yolcuya çarpıyor... 2017 1.6 dizel otomatik opelimin otomatik kliması efsaneydi...

stabilize yolda yalıtım sıkıntılı... opelin çok daha iyiydi (yenileri de öyledir)...

tekrar söyleyeyim 120 km/h hızdan sonra oturaklı hissettirmiyor...

şöyle bir genelleme ve özet yapılırsa yanlış olmaz umarım.... ayda 2000 km yol yapan birisi için, opel astra 1.4 T benzinli ile Egea 1.3 Mjet arasında, ayda 600 TL gibi bir maliyet fazlası ortaya çıkıyor (yakıt farkı, vergi, bakım, kasko değerine bağlı sigorta primi fazlası).... yani benzinli opel astraya binen birisi ayda senelik 5 - 6 bin TL daha fazla para harcıyor... tabii ki yapılan km azaldıkça bu fark kapanır... bu iki araç arasında değerlendirme yapacak olan varsa dikkatine sunulur...

teşekkürler....

Ersin_35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
herkese tekrar merhabalar,

egea ile ilk ayımızı doldurduk ve olumlu olumsuz görüşlerimi yazmaya devam edersem belki birileri faydalanabilir düşüncesindeyim... 2300 kmden fazla yol yaptık... yarısını şehir içi diyebiliriz... ayrıca 10 bin kmde bakımı da yapıldı ve araç şu anda 10400 kmye yaklaştı...
aldığımızdan beri yakıt ortalamamız 4,9 litre/100 km.... daha önce de yazdığım gibi 140 km/h hızda kullanayım dediğinizde yakıt tüketimi artıyor ancak 110 km/h civarında tüketim makul... bu noktada opel astra alsaydım ve ortalama 8,5 litre/100 km yakıt tüketseydim 1 ayda sadece yakıt için 400 TL civarında fazla para ödeyecektim... daha az yol yapan kişiler için benzinli astra hala daha iyi bir seçenek....

10000 km bakımını yetkili serviste 850 TL karşılığında yaptırdık... yağ, yağ filtresi ve hava filtresi değişti... detaylı motor temizliği yapıldı... ayrıca, alt takım kontrolü, fren kontrolü vb kontrollerin de yapıldığı söylendi... opelin bakım maliyetini bilmiyorum aşağı yukarı aynıdır diye düşünüyorum...

arka frenler kampanaymış yeni farkettim... şaşırdım açıkçası....

klima bir süre çalıştıktan sonra motorunun sesi belirginleşmeye başlıyor ve otomatik ayarından açıkçası hoşlanmadım... tüm kanallardan dengeli şekilde soğutması gerekiyorken orta ızgaralardan biraz fazla soğuk hava geliyor ve belki de fiziki yeri nedeniyle doğrudan sürücü ve yolcuya çarpıyor... 2017 1.6 dizel otomatik opelimin otomatik kliması efsaneydi...

stabilize yolda yalıtım sıkıntılı... opelin çok daha iyiydi (yenileri de öyledir)...

tekrar söyleyeyim 120 km/h hızdan sonra oturaklı hissettirmiyor...

şöyle bir genelleme ve özet yapılırsa yanlış olmaz umarım.... ayda 2000 km yol yapan birisi için, opel astra 1.4 T benzinli ile Egea 1.3 Mjet arasında, ayda 600 TL gibi bir maliyet fazlası ortaya çıkıyor (yakıt farkı, vergi, bakım, kasko değerine bağlı sigorta primi fazlası).... yani benzinli opel astraya binen birisi ayda senelik 5 - 6 bin TL daha fazla para harcıyor... tabii ki yapılan km azaldıkça bu fark kapanır... bu iki araç arasında değerlendirme yapacak olan varsa dikkatine sunulur...

teşekkürler....
Hayırlı olsun aracınız. Kazasız belasız kullanın. Benimde aracı degistirken aklımda olan bir araçtı ancak guvenlik konusunda olumsuz bence. Bunu bir kaç kaza sonrası gördük ve ncap testinde 3 yıldız.
Benim size itirazım yakıt noktasında. Ortalamaniz egea da 4.9 ise siz şehir dışı kullanıyorsunuz demektir. Çünkü 1.3 multijet motorlar karma tüketim de 5.0-5.5 sehir içinde 6 lt ve üzeri yakar. Astra eger surekli 180 km hızla gitmezseniz 8.5 litre yakmaz. Ben 110 km hızlarda 6-6.5 arasi yaktirdim. Tabiki dizel ekonomi odaklı arac ile ağırlığı 1500 kg olan benzinli bir arac arasında tasarruf farkı olacak. Ama benim gibi lpg taktirip km de 30 kurus altı bile yakabilirsiniz.