73/C Trafik Cezası ve Bluetooth Kullanmak Hk.

Tountzai1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzer durumu 2012 yılında yaşamıştım. Bulunmadığım hatta yolumun dahi düşmediği bir yerde Park cezası yazılmış. 3 ay sonra tebliğ edildi. Takvime baktığımda o tarihte işim gereği nöbetçi olduğumu gördüm. Kurumumdan giriş çıkış saatlerimi, nöbetçi olduğumu belgelendirdim, Gerekli eklerle birlikte ceza mahalindeki mobese kaydı ve fotoğraf isteyerek dilekçemi yazıp, Trafik Mahkemesine teslim ettim.

Yaklaşık 3 ay sonra dilekçemin reddedildiğine dair tebligat geldi. Mahkeme Başkanına gittim. Hakim Bey, ben o gün orada hiç bulunmadım, kurumumda nöbetçiydim, nöbet yerini terk etmemiz yasak. Giriş çıkış saatlerim belgeleriyle ortada dedim. Belki aracını başkası kullanmıştır dedi. Benden başka kullanacak kimsem yok dedim. Dilekçemde kamera ve fotoğraf kaydı istediğimi söyledim. Önündeki dosya yığınını göstererek bunların hangi birinden kamera kaydı isteyebilirim, Polis memurunun yeminli ifadesi var dedi. Bende memurum bende yemin ederim dedim. Karara itiraz etmek istiyorum dedim, 3000 TL ye kadar olan cezalara üst mahkemede itiraz yolu kapalı dedi. Video kaydını bul getir, cezanı sileyim dedi. Bu lafına biraz sinirlendim, kontrolümü kaybeder gibi oldum, deli cesaretiyle beden dilini kullanarak sertçe: Bu cezanın 10 - 20 katını harcarım ama bu cezayı ödemem dedim. Hakim bey iyi adammış işlem yapmadan huzurundan kovdu :)

Hemen ceza yazılan mevkiye gittim. Sınav Dershanesi önü olduğunu gördüm, Dershane müdürüyle görüştüm, yardımcı olmaktan mutluluk duyacağını söyledi, ceza tarihini söyleyince, 6 ay önce tüm serverlarını yenilediklerini, görüntü sistemlerinin olası ihtiyaç için görüntüleri 3 ay saklayabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Teşekkür edip araştırmaya devam ettim.

Bir kozmetik mağazasının kameraları da olay yerini görüyordu, onlarla konuştum, abi 15 günde bir harddiski boşaltıyoruz dedi. Elim boş, hayal kırıklığıyla arabama doğru yönelmişken bir Trafik Polis aracı gördüm.

Yaklaştım, selamlaştım. A.U adlı Polis Memurunu tanıyor musunuz dedim, tanımadıklarını söylediler. durumumu, hikayemi anlattım, sabırla dinlediler. Yine hatalı park vs. ceza yazıyorlardı, Bir bloknotta plakalar yazılı idi. Plakaları ellerinde bulunan cihaza yazdıklarını, araç bilgileriyle ( marka, model, renk, sahip bilgileri vs. ) karşılaştırdıklarını söylediler. Benim plakamı sordular, cihazda denediler. Acaba 6 ile 8 karışmış olabilirmi dedim. 4660 yerine 4680 girdiler Aynı marka , aynı renk, farklı model ( Auris - Corolla ) çıktı. Durum aşağı yukarı anlaşılmıştı, muhtemelen çocuğunu dershaneden almaya gelen bir velinin arabasıydı. Sonrasında tanımadıkları Polis Memuru A.U. nun ...... Kavşağında görevli olduğunu söylediler. Polis Memurlarına İlgileri için teşekkür ettim, görevlerinde başarılar diledim.

Büyük konuştum. Çok araştırdım, mücadele ettim, elimden gelen herşeyi yaptım ama delil bulamadım. Ceza tarihinden 3 ay sonra tebliğ ediliyor, itiraza cevap 3 ay sonra geliyor. 6 aylık öncesinin görüntülerine ulaşmak ne mümkün. Ezcümle hayal kırıklığı olsa da cezamı kuzu kuzu ödedim ama içim çok rahattı.

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yazdiklariniza katilmamak imkansız. Tepkilerin temelinde denetimlerin ekonomik krize denk gelmesi ve hükümetin boşalan hazineyi bu tür tahsilatlarla (imar affi, vergi affi, trafik cezalari vb.) idare etmeye çalıştığı yorumlari var. (Trafik cezasi deyip geçmeyin. Hazinenin bir yillik ceza geliri hayli yuksek bir tutar diye biliyorum.)
Çevremdeki bir çok araç sahibi böyle düşünüyor. Yillarca Almanlarin yere çöp atana dahi ceza yazdığını konuşan bir milletiz. Cezalarin caydirici olabileceğini, bu sekilde zamanla trafik kültürü, kent kültürü olusabilecegini dusunuyor ve umit ediyorum. Çünkü arac kullanmanin, trafikte kurallara uygun sürmenin çileye döndüğü zamanlar yaşıyoruz. Bu noktada bu uygulamalar kalıcı hale gelirse bir vatandaş olarak memnun olacağım kesin. Bir müddet sonra "artık ihtiyac kalmadı, günü kurtardık" denilip eski düzene dönülürse de tepki gosterenlerin son derece hakli olduğunu üzülerek kabul edeceğim.

[emoji1319][emoji1319][emoji1319]

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: mskirca ve b.arat

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Benzer durumu 2012 yılında yaşamıştım. Bulunmadığım hatta yolumun dahi düşmediği bir yerde Park cezası yazılmış. 3 ay sonra tebliğ edildi. Takvime baktığımda o tarihte işim gereği nöbetçi olduğumu gördüm. Kurumumdan giriş çıkış saatlerimi, nöbetçi olduğumu belgelendirdim, Gerekli eklerle birlikte ceza mahalindeki mobese kaydı ve fotoğraf isteyerek dilekçemi yazıp, Trafik Mahkemesine teslim ettim.

Yaklaşık 3 ay sonra dilekçemin reddedildiğine dair tebligat geldi. Mahkeme Başkanına gittim. Hakim Bey, ben o gün orada hiç bulunmadım, kurumumda nöbetçiydim, nöbet yerini terk etmemiz yasak. Giriş çıkış saatlerim belgeleriyle ortada dedim. Belki aracını başkası kullanmıştır dedi. Benden başka kullanacak kimsem yok dedim. Dilekçemde kamera ve fotoğraf kaydı istediğimi söyledim. Önündeki dosya yığınını göstererek bunların hangi birinden kamera kaydı isteyebilirim, Polis memurunun yeminli ifadesi var dedi. Bende memurum bende yemin ederim dedim. Karara itiraz etmek istiyorum dedim, 3000 TL ye kadar olan cezalara üst mahkemede itiraz yolu kapalı dedi. Video kaydını bul getir, cezanı sileyim dedi. Bu lafına biraz sinirlendim, kontrolümü kaybeder gibi oldum, deli cesaretiyle beden dilini kullanarak sertçe: Bu cezanın 10 - 20 katını harcarım ama bu cezayı ödemem dedim. Hakim bey iyi adammış işlem yapmadan huzurundan kovdu :)

Hemen ceza yazılan mevkiye gittim. Sınav Dershanesi önü olduğunu gördüm, Dershane müdürüyle görüştüm, yardımcı olmaktan mutluluk duyacağını söyledi, ceza tarihini söyleyince, 6 ay önce tüm serverlarını yenilediklerini, görüntü sistemlerinin olası ihtiyaç için görüntüleri 3 ay saklayabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Teşekkür edip araştırmaya devam ettim.

Bir kozmetik mağazasının kameraları da olay yerini görüyordu, onlarla konuştum, abi 15 günde bir harddiski boşaltıyoruz dedi. Elim boş, hayal kırıklığıyla arabama doğru yönelmişken bir Trafik Polis aracı gördüm.

Yaklaştım, selamlaştım. A.U adlı Polis Memurunu tanıyor musunuz dedim, tanımadıklarını söylediler. durumumu, hikayemi anlattım, sabırla dinlediler. Yine hatalı park vs. ceza yazıyorlardı, Bir bloknotta plakalar yazılı idi. Plakaları ellerinde bulunan cihaza yazdıklarını, araç bilgileriyle ( marka, model, renk, sahip bilgileri vs. ) karşılaştırdıklarını söylediler. Benim plakamı sordular, cihazda denediler. Acaba 6 ile 8 karışmış olabilirmi dedim. 4660 yerine 4680 girdiler Aynı marka , aynı renk, farklı model ( Auris - Corolla ) çıktı. Durum aşağı yukarı anlaşılmıştı, muhtemelen çocuğunu dershaneden almaya gelen bir velinin arabasıydı. Sonrasında tanımadıkları Polis Memuru A.U. nun ...... Kavşağında görevli olduğunu söylediler. Polis Memurlarına İlgileri için teşekkür ettim, görevlerinde başarılar diledim.

Büyük konuştum. Çok araştırdım, mücadele ettim, elimden gelen herşeyi yaptım ama delil bulamadım. Ceza tarihinden 3 ay sonra tebliğ ediliyor, itiraza cevap 3 ay sonra geliyor. 6 aylık öncesinin görüntülerine ulaşmak ne mümkün. Ezcümle hayal kırıklığı olsa da cezamı kuzu kuzu ödedim ama içim çok rahattı.
Tuncay hocam mücadele ve hırsınızı takdir ediyorum gerçekten bravo size cezayı ödememiş kabul ediyorumiyifikir

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et

Gerçekten bravo, aslında yapmamız gereken olağan davranış bu, yılmayıp mücadele etmek. Bir gün elbet sonuç verecektir adalet arayışı...

Teşekkürler paylaşımınız için iyifikir

• Beğen
Tepkiler: Tountzai1 ve Murat

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
İşte ben bu nedenle elektronik denetleme sistemlerini savunan birisiyim. Hataya mahal vermiyor. Burda küçük bir dikkatsizlik cezaya sebebiyet verebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Tountzai1

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Malesef bazen hata ile bir ömür boyu ceza yatanlar var...İnsanlar gördüklerinden emin olmadan bir şey yazmak veya söylemek gereği hissediyorlar..Bence o memur arkadaşta numarayı gördü ama omuydu bumuydu derken amorti size vurmuş..Geçmiş olsun demekten başka çare yok.....

• Beğen
Tepkiler: Tountzai1

brkykatiranci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli Arkadaşlar,

Geçen hafta İstanbul Avrupa yakası Florya-Sirkeci sahil yolunda trafik cezası yedim :)

Madde 73/C : Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak

Araçlarımızda Bluetooth mevcut, eğer üşenmeyip bağlantı yapıp cep telefonunu araca bağlasaydım şuan 235 tl ceza yememiş olacaktım.

Artık her yerde her şekilde, mobil EDS vs. denetleme yapıp ceza kesiyorlar, haberiniz olsun :rolleyes:

Ben yandım siz yanmayın ;)
geçmiş olsun dikkat etmek lazım gerçi bu kurallar yine bizim faydamıza ama alıştığımız da bir düzen olmuş artık..

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Guncel ceza 2020 itibariyle 288 Tl Olmustur

• Beğen
Tepkiler: mskirca