Adana için yağ değişimi önerisi ACİL!!

mehmetay6

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Adana da ikamet etmekteyim ve bildiğiniz üzere çok çok aıcak bi yer. Araç ta corsa d. Harareti seven bi araç. Yap değiştireceğim kılavuzda 5w30 ya da 5w40 kullanın diyor. Liqui alacağım internetten, ustaya değiştircem. 40 olan 30 a göre sıcakta daha az akışkan oluyor. Bu durum sıcak bölgeler için iyi bir şey midir ? Sıcak havada 30 kullanınca su gibi olur yağ diye düşündüm. Sizce sıcak havada 40 kullansam yağın kıvamını koruması için iyi mi olur ?

• Beğen
Tepkiler: OKANCAANNN

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Mehmet bey akışkanlık değeri yükseldikçe akışkanlık artar bu duruma göre 40 olan yağ 30 olana göre sıcak havada daha akışkandır... 5-30 kullanırsanız daha mantıklı olur gibi görünüyor.

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Liqui Moly 5- 30 ideal olanı diye düşünüyorum. Gerekli açıklamayı sizin için buldum alıntı yaptım, okursanız anlayacaksınız. Böylelikle kafanızda karışmayacaktır.

5W/30 Motor Yağı Rakamları Ne Anlama Gelmektedir?​

5W Bu rakam yağın soğuk havalardaki akışkanlığının değeridir. Bu sayı ne kadar düşük ise kış aylarında o kadar akışkanlığa sahip olacaktır.

30 Bu rakam yağın yüksek sıcaklık altındaki akışkanlığını belirten değerdir. Bu değer ne kadar yüksek ise yüksek sıcaklıklarda yağ o adar akışkanlığa sahip olacaktır.

5W/40 motor yağı ile 5W/30 motor yağının karşılaştırması: Yukarıdaki bilgilere göre karşılaştıracak olursak 5W/40 motor yağ, 5W/30
motor yağ
ile soğuk havalardaki akışkanlık performansında aynı olacak iken sıcak havalarda 5W/30 motor yağına göre daha yüksek derecelere kadar akışkanlığını koruyabilecektir. Aynı şekilde 0W/20 motor yağ da 5W/30 motor yağına göre daha ince olacaktır.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Bu yağları da bilinen sitelerden alın sahteleri çok evet hararet seviyor bunun yanında antifiriz motul inegöl optimal ve motul mocool karıştırıp kullanın

mehmetay6

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Mehmet bey akışkanlık değeri yükseldikçe akışkanlık artar bu duruma göre 40 olan yağ 30 olana göre sıcak havada daha akışkandır... 5-30 kullanırsanız daha mantıklı olur gibi görünüyor.
Aslında merak ettiğim şey; sıcak havada yağ daha koyu mu olsa iyi olur yoksa daha ince su gibi mi olsa iyi olur bunu öğrenmek istiyordum. 40 olan 30 a göre daha yoğun ve az akışkan olacak

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Aslında merak ettiğim şey; sıcak havada yağ daha koyu mu olsa iyi olur yoksa daha ince su gibi mi olsa iyi olur bunu öğrenmek istiyordum. 40 olan 30 a göre daha yoğun ve az akışkan olacak

Tam tersi 40 olan 30 olana göre daha akışkan olacaktır. Sıcak havada hangi viskozitedeki yağı kullanmak mantıklı olacaktır bilemiyorum...

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tam tersi 40 olan 30 olana göre daha akışkan olacaktır. Sıcak havada hangi viskozitedeki yağı kullanmak mantıklı olacaktır bilemiyorum...
Bende tam tersi biliyorum :) ...40 daha az akışkan...Sanki hava sıcaklığına göre 5w-40 daha uygun olur ama belki 5w-30 a göre 1 tık daha sesli çalışabilir diye düşünüyorum...O yüzden 5w-30 öneririm..
Hatta bak şema buldum :

Adsiz57a88ad66546e978.jpg

mehmetay6

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Bende tam tersi biliyorum :) ...40 daha az akışkan...Sanki hava sıcaklığına göre 5w-40 daha uygun olur ama belki 5w-30 a göre 1 tık daha sesli çalışabilir diye düşünüyorum...O yüzden 5w-30 öneririm..
Hatta bak şema buldum :

Adsiz57a88ad66546e978.jpg
Yağ daha az akışkan olunca motor sesi yükselme olasılığı da var değil mi. Tek tedirgin olduğum nokta 30 olan yağda Yazın socak havada yağ su gibi olur mu diye :)

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yağ daha az akışkan olunca motor sesi yükselme olasılığı da var değil mi. Tek tedirgin olduğum nokta 30 olan yağda Yazın socak havada yağ su gibi olur mu diye :)
Sanmam :) ..Yağlar belirli bir sıcaklığa geldikten sonra test edilip grafik paylaşılıyor...Grafikte öyle çokta bir fark yok açıkçası...

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Adana da ikamet etmekteyim ve bildiğiniz üzere çok çok aıcak bi yer. Araç ta corsa d. Harareti seven bi araç. Yap değiştireceğim kılavuzda 5w30 ya da 5w40 kullanın diyor. Liqui alacağım internetten, ustaya değiştircem. 40 olan 30 a göre sıcakta daha az akışkan oluyor. Bu durum sıcak bölgeler için iyi bir şey midir ? Sıcak havada 30 kullanınca su gibi olur yağ diye düşündüm. Sizce sıcak havada 40 kullansam yağın kıvamını koruması için iyi mi olur ?
wdan sonraki rakam hava sıcaklığı ve yağın kalınlığını temsil eder ben hep corsaya 40 derece yağ koydum. Adana için 30 derece yağ yazın koruma sağlamaz yağ film tabakası çabuk yırtılır.