Ana Konu: 1.6 115'lik Z16XER-A16XER-B16XER Motorlara LPG Önerileri

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
aracım 2003 vectra c kasa 2000 devirlerde hareket halindeyken tekleme yapıyor benzinde giderken sıkıntı yok yardımcı olursanız sevinirim.
buji sök göreceksinki komple kararmış ve bitmiş olduğunu, dolaysıyla değiştirince kesecektir. ben de yaşadım bosch marka taktım sorun kalmadı.

BatuyaN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.6 115'lik A16XER motor kodlu Astra aracımla birlikte 1.6 115'lik B16XER motor kodlu Mokka X ile birlikteyiz.. Bu araçlara tüp konusundaki tek ve net cevap; kesinlikle LPG sıkıntısız takılıyor. Aracı teslim almadan şu anda bayide yine Landirenzo marka yağlamalı kitin montajı yapılıyor.. Yakıtta benzine göre tasarrufu büyük.. Yalnız Euro 5 ve sonrası tüm motorlarda belli bir km yaptıktan sonra sadece subap değişimi gerekebiliyor.. Haricinde herhangi bir sorunla karşılaşanını görmedim..

Öncelikle cümleten selamlar yeni üyeyim konu altındaki 12 sayfayıda okudum dün itibariyle 2013 1.6 115lik A16XER sahibi oldum bi ölçüm yapayım ne yakıyor bakıp ona göre tüpe yöneleyim dedim daha önce 2000 model focusum vardı geçen ay sattım hiç tüp takılmamış 90binde orjinal bir araçtı bende orjinal olmasını seviyorum fakat bugun ölcüm sonucu kmde 55 kuruş yaptığını gördüm ve aracında yeni olmasından ötürü aşırı sakin kullandım (normalde 160-170) 55 kuruşu şehir içi ve köye giderken kullandım fakat büyükşehir olmadığı için malum makul seviyede trafik mevcut. ölçüm sonucunda lpg yi biran önce taksam iyi olucak dedim :) yaşadığım yerdeki en iyi usta brc bayisi ve gerçekten çok iyi illa landrenzo mu öneriyorsunuz brc konsuunda bilginiz varmı? birde ortalama fiyatlar ne olmalı teşekkürler iyi forumlar

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Öncelikle cümleten selamlar yeni üyeyim konu altındaki 12 sayfayıda okudum dün itibariyle 2013 1.6 115lik A16XER sahibi oldum bi ölçüm yapayım ne yakıyor bakıp ona göre tüpe yöneleyim dedim daha önce 2000 model focusum vardı geçen ay sattım hiç tüp takılmamış 90binde orjinal bir araçtı bende orjinal olmasını seviyorum fakat bugun ölcüm sonucu kmde 55 kuruş yaptığını gördüm ve aracında yeni olmasından ötürü aşırı sakin kullandım (normalde 160-170) 55 kuruşu şehir içi ve köye giderken kullandım fakat büyükşehir olmadığı için malum makul seviyede trafik mevcut. ölçüm sonucunda lpg yi biran önce taksam iyi olucak dedim :) yaşadığım yerdeki en iyi usta brc bayisi ve gerçekten çok iyi illa landrenzo mu öneriyorsunuz brc konsuunda bilginiz varmı? birde ortalama fiyatlar ne olmalı teşekkürler iyi forumlar

Öncelikle aracınız hayırlı olsun.. Enjektörü hızlı çalışan uygun kitleri tercih edebilirsiniz.. Burada en önemli faktör Lpg sisteminin montajını yapan ustadır.. Ben taktırdığımda kampanyası (hala devam ediyor mu bilmiyorum) vardı düz kitin fiyatına yağlamalı kitin montajını yaptırdım.. Diğer Astra aracımda da ustalığına güvendiğim ustama Lovato montajı yapıldı, 20000 km oldu memnunum.. BRC'yide iyi bir montaj ve kalibrasyon ile gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz...

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benden size bir tavsiye lpg taktırdıktan sonra 150 160 basarsanız subaplar çabuk erir bence çok yüksek devirlerde kullanıyorsanız hiç lpg ye bulamayın ben yaklaşık 30 bin km dir lpg li kullanıyorum şimdilik çok şükür sorun yok ama 3000 deviri yani 110 kolay kolay geçmem hatta genelde 90 100 arası kullanırım

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Benden size bir tavsiye lpg taktırdıktan sonra 150 160 basarsanız subaplar çabuk erir bence çok yüksek devirlerde kullanıyorsanız hiç lpg ye bulamayın ben yaklaşık 30 bin km dir lpg li kullanıyorum şimdilik çok şükür sorun yok ama 3000 deviri yani 110 kolay kolay geçmem hatta genelde 90 100 arası kullanırım

150-160 basarken araç tüp değil benzin kullanıyor lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Araçlarımız Lpg beyninden belli bir devirden sonra benzin kullanmaya ayarlıdır.. Kendi araçlarım 3800 deviri geçince benzin kullanmaya ayarlı.. Lpg bu araçlar için çok büyük bir nimet, neredeyse LPG ile 50000 km yol yaptım çok şükür servise sadece rutin bakımları için gittim..

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
150-160 dan sonra benzin kullanımı her araçta yok yanlış bilgi vermeyin.
İşin doğrusu şudur.
Her marka lpg kitin programında belli bir devirden sonra benzin kullan yeri vardır bu doğru. Örneğin oraya değer olarak 3000 girersen motor devri 3000 devri geçtiği zaman benzin kullanır. Ancak şu andaki kullanıcıların % 90 nında benzin kullan yeri işaretli değildir. Ancak programda uygun değer girilirse olur yoksa 5000 devirde çevirse motor benzin tüketmez.
A16XER Z16XER B16XER motor kodlu opellerin hepsi ama hepsi Subab sorunu yaşayacaktır bu kaçınılmaz. Ancak bunu kullanım şartları uzatabilir ya da kısaltabilir. Surat yapmayan 3000 deviri fazla geçmeyen birisi 100 bin km sonra subapları yakar, devirli surtalı kullanan biri 50 binde eritir gibi.
Ben aracı devirli kullanmayı severim uzun yolda sport tuşuna basarım. Hiç çekinmeden otoban şartlarında 170-180 hızlar ile kullanırım. 2012 model sıfır aldığım bayide LPG takılıp teslim aldığım aracım 4,5 yıl sonunda 70 bin kmdeyken subap sorunu çıkardı. 1300 tl maliyetle çelik subapla değiştirdim.
Ancak LPG de yaptığım tasarruf hem lpg montaj hem de subap maliyetinin toplamının en az 4 katı.
Aracım şehir içinde benzinde en az 50 kuruş yakıyor. LPG ide ise şehir içinde şu anda 25-30 kuruş civarında yakıyor.
Bizim araçlarda LPG sorun çıkarması için en az 50-60 bin kmyi devirmek gerekir. LPG markasından ziyade montajın yani ustanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
150-160 dan sonra benzin kullanımı her araçta yok yanlış bilgi vermeyin.
İşin doğrusu şudur.
Her marka lpg kitin programında belli bir devirden sonra benzin kullan yeri vardır bu doğru. Örneğin oraya değer olarak 3000 girersen motor devri 3000 devri geçtiği zaman benzin kullanır. Ancak şu andaki kullanıcıların % 90 nında benzin kullan yeri işaretli değildir. Ancak programda uygun değer girilirse olur yoksa 5000 devirde çevirse motor benzin tüketmez.
A16XER Z16XER B16XER motor kodlu opellerin hepsi ama hepsi Subab sorunu yaşayacaktır bu kaçınılmaz. Ancak bunu kullanım şartları uzatabilir ya da kısaltabilir. Surat yapmayan 3000 deviri fazla geçmeyen birisi 100 bin km sonra subapları yakar, devirli surtalı kullanan biri 50 binde eritir gibi.
Ben aracı devirli kullanmayı severim uzun yolda sport tuşuna basarım. Hiç çekinmeden otoban şartlarında 170-180 hızlar ile kullanırım. 2012 model sıfır aldığım bayide LPG takılıp teslim aldığım aracım 4,5 yıl sonunda 70 bin kmdeyken subap sorunu çıkardı. 1300 tl maliyetle çelik subapla değiştirdim.
Ancak LPG de yaptığım tasarruf hem lpg montaj hem de subap maliyetinin toplamının en az 4 katı.
Aracım şehir içinde benzinde en az 50 kuruş yakıyor. LPG ide ise şehir içinde şu anda 25-30 kuruş civarında yakıyor.
Bizim araçlarda LPG sorun çıkarması için en az 50-60 bin kmyi devirmek gerekir. LPG markasından ziyade montajın yani ustanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Her araç için konuşmadım, Astra için konuşuyorum. Bu Z16XER, A16XER, B16XER ve diğer 1.4T ve bu motoru kullanan tüm Opel araçlara bakın asıl onların %90'ında bu ayar aktiftir. Bu araçlara montaj yapan her bilinçli usta benzin kullanma devrini ayarlar. Örnek verecek olursam eski 1.4 8v Clio'larda o ayar tabiikide gereksizdir vede her usta bu araca Lpg montajını yapar. Bizim araçlarımız için işi bilen, bilinçli bir usta montaj yapmalı. Ayarlamıyorsa sizlerin deyimiyle kasap benim deyimimle de o usta iş bilmezdir. En başından beri aynı usta faktörü hakkında konuşuyoruz, ancak farklı bir açıdan bakıyoruz, iyi forumlar dilerim :)

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
150-160 basarken araç tüp değil benzin kullanıyor lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Araçlarımız Lpg beyninden belli bir devirden sonra benzin kullanmaya ayarlıdır.. Kendi araçlarım 3800 deviri geçince benzin kullanmaya ayarlı.. Lpg bu araçlar için çok büyük bir nimet, neredeyse LPG ile 50000 km yol yaptım çok şükür servise sadece rutin bakımları için gittim..

Her araçta 150 -160 da benzinle çalışmaz lütfen yanlış bilgi vermeyelim kendi aracımdan örnek vereyim mesela benim araba 4500 devirden sonra benzin kullanıyor usta öyle ayarladı 5000 yazsaydı 5000 de devreye girerdi

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Her araçta 150 -160 da benzinle çalışmaz lütfen yanlış bilgi vermeyelim kendi aracımdan örnek vereyim mesela benim araba 4500 devirden sonra benzin kullanıyor usta öyle ayarladı 5000 yazsaydı 5000 de devreye girerdi

Araç 5. viteste 5750 devirde 200 ile gidiyor.. 150-160 ile giderken en az 4500 devir çevirmesi gerekir ki bu hızlarda sizde benzinde kullanıyorsunuz, üstteki mesajımda gereken açıklamayı yaptım..

BatuyaN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle tekrar merhaba arabamı cuma günü ustaya bıraktım lpg montajı için atiker grand lpg kiti, montaj cuma yapıldı tank için cumartesine ince 41lik tank siparişi verdik bugun baktıkki oda yüksek oldu taban döşemesinde dengesizlikler yaptı bugun tekrar 35lik tank siparişi verdik pazartesi elimizde olacak 35lik tank takmış olacağız biraz az lpg alıcak ama bagajın sırıtık görüntü vermesine gönlüm razı gelmedi, atiker grand 1500TL ye anlaştım. ustam bana yağlama kitini önermedi al 100lira kazanırım ama ben tavsiye etmiyorum sonucta enjektörden atılan yağ aşa inicek karbiratörü komple eline alma ihtimalin var dedi ben tavsiye etmiyorum dedi ayrıca 1.4T lpg taktıran bir arkadasımda daha önce taktırdıgını ama memnun kalmayıp söktürdüğünü söylediği ustada memnun kalmazsam istediğim zaman taktırabileceğimi yağlama kitinin lpg kitinin içine dahil olmayan bir kutudur dedi. montaja baktım baya iyi duruyordu ayrıca dün yeni kanun cıkmıs tampon altındaki dolum ağzına müsade edilmiyor tamponun alt kısmında kalan siyah bölmeli yeri deldireceğim :(