Aşırı yakıt tüketimi çözülemiyor

• Konuyu başlatan kartalbey84
  • Başlangıç tarihi

speedforce

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Benim aracım toplam 58lt alıyor ve tam dolu depo ile Antalya'dan Adana'ya ortalama 120-130km hızla adanaya varamıyorum :)) adana'ya 100km kala benzin almak zorunda kalıyorum antalya-adana arası 660km konya üzerinden, tam dolu depo'da yol bilgisayarı bana 560km menzil sunuyor ve bunu gerçek anlamda da veriyor ama Antalya'da yaşayan birisi olarak şehir için kullanımda tam depo ile 400km ancak gidiyorumdur. Bu arada benim aracım şu anda problemler abidesi ve buna rağmen beni yolda bırakmadı 1.6T 180HP otomatik aracım ve stationwagon hafif bir araç değil ortalama 12-13lt şehir içi, şehir dışı 9-10lt yakıyor yani çok yüksek olduğunu düşünmüyorum ama tabi aracınızı siz daha iyi bilirsiniz. Ben bir aslan ile birlikte yaşadığımın farkında olduğum için 58lt benzinle ancak 500 küsür km yol gidiyorum benim arkadaşımda 2017 passat 1.6 115hp stationwagon var o bir depo ile 1000 küsür km yol yapıyor yani motor önemli azizim :) (ama şöyle bir gerçek var passat asla yolda bana kafa tutamıyor) 1.4T araçta biraz yakması normaldir diye düşünüyorum :)

K

kartalbey84

Bilgi Girilmemiş
Benim aracım toplam 58lt alıyor ve tam dolu depo ile Antalya'dan Adana'ya ortalama 120-130km hızla adanaya varamıyorum :)) adana'ya 100km kala benzin almak zorunda kalıyorum antalya-adana arası 660km konya üzerinden, tam dolu depo'da yol bilgisayarı bana 560km menzil sunuyor ve bunu gerçek anlamda da veriyor ama Antalya'da yaşayan birisi olarak şehir için kullanımda tam depo ile 400km ancak gidiyorumdur. Bu arada benim aracım şu anda problemler abidesi ve buna rağmen beni yolda bırakmadı 1.6T 180HP otomatik aracım ve stationwagon hafif bir araç değil ortalama 12-13lt şehir içi, şehir dışı 9-10lt yakıyor yani çok yüksek olduğunu düşünmüyorum ama tabi aracınızı siz daha iyi bilirsiniz. Ben bir aslan ile birlikte yaşadığımın farkında olduğum için 58lt benzinle ancak 500 küsür km yol gidiyorum benim arkadaşımda 2017 passat 1.6 115hp stationwagon var o bir depo ile 1000 küsür km yol yapıyor yani motor önemli azizim :) (ama şöyle bir gerçek var passat asla yolda bana kafa tutamıyor) 1.4T araçta biraz yakması normaldir diye düşünüyorum :)
Hocam teşekkür ederim ilginiz ve yanıtınız için. Aynı model, aynı paket, aynı lpg sistemine, aynı bujiye sahip 1.4 T araçla sırf şehir içi 350 km yapan arkadaşlar var. Bense şehir dışı bile 300 ü göremiyorum. Tamam aracın özelliği olsa ve aynı araçların hepsi aynı yaksa amenna. Ama bu kadar fark olunca araçta bir sorun var diye düşünmeden edemiyor insan

Semsoydan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra K 2016 Dizel aracım var. Egr valfi, gaz kelebeği ve manfiold girişini temizlettim, bundan mıdır bilemiyorum aracım nerdeyse 1.5 kat fazla yakıyor. Yok bilgisayarı zaten doğru veri vermiyor. Araç %7.5 civarında yakıyor şehir içi. Aynı aracı olan bir arkadaşımın arabasını kullandım ve fark bariz ortada. Neden olabilir arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: 06ali

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Temilettigin yerler de hava kaçağı olabilir ufakta olsa vidaları egr kısmına tekrar göz attır araç hava alıyordur belki

Semsoydan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende öyle düşündüm ustaya gitmeden önce bir bilgi alayım dedim çok teşekkür ederim umarım öyledir.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

inspector7

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, Astra 1.4 t otomatik aracımla lpg'de en son ölçümümde 32 lt lpg ile 299 km yapabildim. Bunun sadece 60 km'si şehir içi. 239 km'si şehirler arası ve üstelik bu şehirler arasının sadece 100 km'sinde klima açıktı. Hız olarak sakin kullanırım. Devirli kullanırım ve 120 km hızı geçmem. 32 lt lpg ile 350 km bile göremiyorum. Aracın bütün bakımlarını yaptırdım. Yağ, filtre, buji, motor kapağı, lastik hepsi yenilendi. Afr ayarı yaptırdım. Aracı kullanamadan soğudum. Herkes aynı arabayla sırf şehir içi 30 lt lpg ile 350 km yapıyor. Aracı aldığımdan beri yapmadığım masraf kalmadı. Aynı aracı kullanan arkadaşlar yakıt değerleri hakkında bilgi verebilir mi?
iyi günler hocam. Benim araç daha rodajda 250 km de benzin şehir içi sakin kullanım 9.5 litre altına inmedi daha.

• Beğen
Tepkiler: OKANCAANNN

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
iyi günler hocam. Benim araç daha rodajda 250 km de benzin şehir içi sakin kullanım 9.5 litre altına inmedi daha.
Dostum bende senin gibi aldım, 2020 model 1.4 t Şuan ortalama 8000km yaptım. Dediğin normal değerler, bizim araçlarımızda rodaj yok bilginiz olsun. Uzun km yaptım ilk aldığımda baya baya yaktı... Şuan 8,7LT lerdeyim bence normal yani ortalama 0,58 krş- 0.60 krş civarı yakıyor. Bence kullanılan yakıtta buna baya etkili Shell den aldım alalı yakıt daha iyi geliyor. Denemeni tavsiye ederim.

inspector7

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Dostum bende senin gibi aldım, 2020 model 1.4 t Şuan ortalama 8000km yaptım. Dediğin normal değerler, bizim araçlarımızda rodaj yok bilginiz olsun. Uzun km yaptım ilk aldığımda baya baya yaktı... Şuan 8,7LT lerdeyim bence normal yani ortalama 0,58 krş- 0.60 krş civarı yakıyor. Bence kullanılan yakıtta buna baya etkili Shell den aldım alalı yakıt daha iyi geliyor. Denemeni tavsiye ederim.
iyi günler hocam. Bende benzini herzaman Shellden alırım. Rodajı sadece motor açma olarak düşünme bence. Parçaların birbiyle uyumu ve sürtünmenin önlenmesi için bana göre lazım.
Bu 3. sıfır arabam ilk ikisinde de uyguladım hiçbir sorun yaşamadım sonraki süreçte.

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
iyi günler hocam. Bende benzini herzaman Shellden alırım. Rodajı sadece motor açma olarak düşünme bence. Parçaların birbiyle uyumu ve sürtünmenin önlenmesi için bana göre lazım.

Bu 3. sıfır arabam ilk ikisinde de uyguladım hiçbir sorun yaşamadım sonraki süreçt
Anladım. Hocam bilmiyorum açıkcası ben daha önce sıfır kullanmadım, düşük km 10 bin -15 bindeki araçları almıştım vw - bmw - audi sınıfından sonra ilk başlarda bu değişik gelmişti, özellikle teknolojik anlamda baya eksik geldi donanım olarak çok iç açıcı değildi ama yakıtı bence ideal.
Konfor kısmında gerçekten beni şaşırttı. Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz ama gerçekten isteyerek almadım, Sonradan alışınca kullandıkça sevdim aracı.
5-6 bini geçtikten sonra yukarda bahsettiğim ltlere gelecektir.

inspector7

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Anladım. Hocam bilmiyorum açıkcası ben daha önce sıfır kullanmadım, düşük km 10 bin -15 bindeki araçları almıştım vw - bmw - audi sınıfından sonra ilk başlarda bu değişik gelmişti, özellikle teknolojik anlamda baya eksik geldi donanım olarak çok iç açıcı değildi ama yakıtı bence ideal.
Konfor kısmında gerçekten beni şaşırttı. Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz ama gerçekten isteyerek almadım, Sonradan alışınca kullandıkça sevdim aracı.
5-6 bini geçtikten sonra yukarda bahsettiğim ltlere gelecektir.
Ben fiesta dan geçtim bana ultra lüks geldi. Daha önce de punto, elantra kullandım. Onlara nazaran da ultra lüks . Aracın yol tutuşu çok iyi. Teknolojik anlamda tabiki eksiklikleri çok ama satın aldığımız fiyata göre ederi de bu. Şu an i20 ler bile 230.000 TL ama hayalet ekran falan her türlü özellik var. Aracın boş ağırlığı benim ruhsatta 1497 kg yazıyor. Passat bile daha hafif. Kapılarda çelik bariyer var. Bunlar etkiliyo ama güvenlik için iyi birşey. Ancak yine de ağırlık yakıt tüketimini etkiler. Ben şahsen LPG taktırmam hele ki turbo motorlu bir araca hiç önermem. Elbet arııza çıkartır. Ben alırken corolla ve astra arasında kaldım 0 focus bulsaydım bayi de onu kaçırmazdım. Çünkü kasası yeni ama Astra da iyi bir arabadır.

• Beğen
Tepkiler: OKANCAANNN