Astra G - Fren Balatası Problemi

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

2001 Astra G Bertone araca sahibim. Araç 90bin'de.
Fren balatalarını ön "Meyle" marka önleri ise "Apatech" marka balata ile değiştirdim. Diskleri değiştirmedim.

Kısa bir alışma sürecinden ve frenlerin tuttuğundan emin olduktan sonra İstanbul'dan Bodrum'a geldim.

Frenleme konusunda bir sıkıntım olmasa da arka sağ frenden, frenleme yapmadığım halde bir süre sonra ses geliyor. Böyle vızıltı gibi. İçeride rahatsız edici düzeye ulaşabiliyor.
-Aracın genel olarak yakıt tüketiminde büyük bir artış yok.
-Bu ses geldiğinde frene basınca ses gidiyor. Hafif frenlersem freni bıraktığımda ses devam ediyor, sert firenlersem ses bir süre kesiliyor.
-Aracı durduğumda genelde sağ arka tekerin ısısı, diğer tekerlere göre daha yüksek oluyor.

Sizce problem nedir? Bodrum'da problemi nasıl çözebilirim?

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
balata sürtüyor olabilir. disk te eğilme var sanki.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

2001 Astra G Bertone araca sahibim. Araç 90bin'de.
Fren balatalarını ön "Meyle" marka önleri ise "Apatech" marka balata ile değiştirdim. Diskleri değiştirmedim.

Kısa bir alışma sürecinden ve frenlerin tuttuğundan emin olduktan sonra İstanbul'dan Bodrum'a geldim.

Frenleme konusunda bir sıkıntım olmasa da arka sağ frenden, frenleme yapmadığım halde bir süre sonra ses geliyor. Böyle vızıltı gibi. İçeride rahatsız edici düzeye ulaşabiliyor.
-Aracın genel olarak yakıt tüketiminde büyük bir artış yok.
-Bu ses geldiğinde frene basınca ses gidiyor. Hafif frenlersem freni bıraktığımda ses devam ediyor, sert firenlersem ses bir süre kesiliyor.
-Aracı durduğumda genelde sağ arka tekerin ısısı, diğer tekerlere göre daha yüksek oluyor.

Sizce problem nedir? Bodrum'da problemi nasıl çözebilirim?

fren kaliper pimlerini söktürüp temizletin ve uygun gresle yağlatıp rahat hareket ettiiğinden emin olun. ayrıca kaliperde boya varsa balatanın hareket etmesini engellemediğinden emin olun.
bu şekilde kullanım diskin ve balatanın aşırı ısınmasına sebep olup balatanın yüzeyinde çatlama veya sertleşmeye disk yüzeyinde aşırı ısıya ve yamulmaya sebep olabilir.
balata değişimi sadece sök taktan ibaret yapıldığından oluyor bunlar hep...

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bodrum'da bir usta bulup dediğiniz şekilde baktıracağım

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bodrum'da bir usta bulup dediğiniz şekilde baktıracağım, teşekkürler.