ASTRA H 1.3, 2009 DİZEL, OTOMATİK şanzıman sorunu

haldem80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar sevgili forum sakinleri;

Astra 2009, 1,3 CDTİ Otomatik araç sahibiyim, aracım 210.000 KM'de yağ ve filtre değişimlerini yeni yaptırdım,

Yağ ve filtre değişimlerinin yapılmasından bir gün sonra aracım dördüncü viteste iken gaz yemez oldu ve sonra kendini boşa attı, bu sırada arıza lambası da yanmıştı, tekrar vitese taktım ve tekrar boşa attı, sorunların devam ettiği süreçte manuele aldığım zaman bile araç boşa düşüyordu, arıza lambası da aralıklarla yanıp sönüyorkenara çektim, söndürdüm, anahtarı çıkartıp geri taktım ve çalıştırdım, yola çıktığımda dördüncü vitese kadar sorun olmadı, dördüncü vitese geldiğimde aynı şekilde yine gaz yemez oldu, vitesin üçe düşmesini sağlayıp tekrar hızlandım, bu sefer de araç normal seyrine döndü lakin beşinci ve altıncı vitese geçmesine rağmen bilgi ekranında hala dördüncü vites olarak görünmeye devam etti, akabinde yolculuk boyunca iki kere daha dördüncü viteste gaz yememe sorunu yaptı, vitesin düşmesini sağlayıp tekrar yükselttiğimde düzeldi,

bir ilçede oturduğumda bilgisayarı olan bir ustaya gidip hata nedir diye baktırdım, usta baktığında iki tane aralıklı vites geçiş sorunu olduğunu gördü, test sürüşü yaptı ve selenoidler sağlam (ne olduklarını bilmiyorum) bir otomatikçiye göster herhangi bir ciddi sorun yok dedi, ben de henüz götüremedim ama bir haftadır günde 100 km civarı yolculuğuma devam ettim, bu süreçte sadece bir kere dördüncü viteste gaz yememe yaptı,

internet aleminde yaptığım araştırmalarda şanzıman kalibrasyonu gibi bir şey okudum, benim aracın sorunu bu olabilir mi, bu değilse nedir, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi günler dilerim

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Senin aracın easytronic. Yani yarı otomatik bir şanzuman. O sebep ile selenoid olmaz, o sebep ile otomatik şanzumancı anlamaz.

Opel servisine gidecekseniz, motorun kömürlerine bakacak, kalibrasyon yapacak. Kurtarmaz ise beyin, baskı balata vs. değişecektir.

brkCakmak

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba

2007 Opel Astra h 1,6 easytronic aracım var. Aracı yeni aldım 3 ay falan oluyor.Aracımda çözümlenemeyen bir sorun var. Aracımla dik yokuşlarda durduğumda tekrar kalkmaya çalıştığımda gaz yemiyor itekliyor itekliyor sonra patinaj çekip geri kaydırma yapıyor. Kavrama noktası tanıttır dediler yaptım olmadı. Ustama bıraktım 3 gün araştırdı enson şanzımandan dediler açıcaz beyin vs kontrol edilecek açtılar balata bitmiş balata değişti şanzımanda herhangi bir sorun bulunmadı. Bujileride değiştirdik . Sonra aracı teslim aldım ve denedim ama sorunun devam ettiğini grdüm. Motor ısındığı zaman araç yokuşlarda durduğunda tekrar kalkamıyor hele geri viteste cm hareket etmiyor ve sanırım bu sorun herneyse baskı balatının çok çabuk bitmesine sebep olanda aynı sorun.Ustamı aradım sente ayarına bakalım getir dedi şimdi pazartesi gününü bekliyorum arabayı bırakmak için. Kaçtane servise gittiysem balatadır demişti ama sorunun balatada olmadığı kesinleşti. Bu tarz bir problemle karşılaşan biri bulmam lazım anladığım kadarıyla sorunu çözebilmem için.Severek aldığım araçtan acayip soğumaya başladım. Bu konuyla alakalı herhangi bir bilgiye sahip biri varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Bu arada araç aynı problemi hem benzin hemde lpg de yapıor. sadece yokuşlarda kalkarken sorun yaşıyorum araç hareketi aldıktan sonra yapıştırıp gidiyor.