Astra H 1.6 2013

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
zararı olurmu radyatör için boşaltamadan koymak
Tamirci kolayına geliyor diye o işlemi yapıyor aracın altından onu boşaltmak lazım bütün çamur pislik pas oraya birikir siz tapayı açıp boşaltıp üzerinden su verin temiz su çıkana kadar sistem biraz temizlenir en azından olması gereken budur

• Beğen
Tepkiler: Mahone

Mahone

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Size önerim motul inegul optimal antifiriz 5 litre ve içerisine motul mocool ekleyin kafanız rahat eder su kesinlikle katmayın
Üstad teşekkür ederim tavsiye için. Motul optimal, Motul Optimal Ultra konsantre antifirizin %50 ye yakın oranda saf su ile karıştırılmış kullanıma hazır formudur. Yani onda da su vardır. Motul optimal ultra 'nın maximum 500ppm' e kadar (yani içme suyu kalitesinde) suyla minimum %33 seyreltilerek kullanılmasını tavsiye ediyor. Klima suyu 30 - 40 ppm dir kullanılabilir saf su 0 ppm dir en iyi seçenektir. Motul gibi iyi markanın kullanıma hazır ürününü kullanmak tabiki en kolay ve pratik çözümdür. Aldığımız ürünün G12 kalitesinde GM 6277M onayına (Opel için) sahip olmasına dikkat ederek ve tavsiye edilen oranlarda saf su ike seyreltilmiş olarak kullanılırsa hangi marka olduğunun çok önemi yok diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Antifriz hususunda gerçektende hepimizin bir şekilde farkındalığı olması çok sevindirici :) hocam diğer arkadaşlarımıza katılmamla birlikte nacizane her aracımda benim yaptığım işlemden bahsetmek isterim öncelikle radyatörünüze vs. hiç bir şey olmaz. Ama içinize sinmesi ve gerçekten etkili olması için, tavsiyem; 3 litre g12 organik kırmızı antifriz konsantre marka tavsiyem kesinlikle shell. 3 litre de saf su alın. Bundan sonra söyleceklerimi eliniz yatkınsa kendiniz yapın aksi taktirde söyleceklerimi sanayide bir ustya yaptırmanız çok zor :) nazınız geçerse bir nebze :) öncelikle radyatörün altında tahliye tapası var onu açıp tüm suyu boşaltın akabinde temiz içme suyu 5-6 litre kadar ekleyip aracı sıkıştırın kaloriferi de açıp kaloriferdeki suyuda sisteme dahil edin. Daha sonra araç biraz soğuduktan sonra suyu boşaltıp bu işlemi tekrarlayın. Akabinde saf su ile antifrizi aracınıza boşaltıp genleşme kabının kapağı açık 5 dakika çalıştırıp havasını alın. İşlem tamamlanmıştır. 2-3 yıl soğutma suyuyla bir daha işiniz olmaz. Tabi arada arıza olmazsa :)

Peker tahir

Kayıtlı Kullanıcı
11-Bilecik
Siteyi ziyaret et
Merhaba iki hafta önce aracın soğutma suyunu değişmek için sanayiye gittim usta suyu boşaltıp 3 litre saf antifiriz koydu ve aracın havasını almadı. Opellerde hava almaya gerek yok dedi. İki haftadır rölantide aracın harareti yükseliyor fan açıyor sürekli. Bugün Radyatör kabında eksilme var mı diye baktım 250-300 ml eksilme var. 250-300 ml lik miktarı saf su olarak eklesem sıkıntı olur mu. Birde opellerde hava alma işlemine gerek yok mu