Astra H amortisör ve vites sesi

lepaune

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Keyifli forumlar.

2011 astra h easytronic sahibiyim. Aracı 0 almıştım. Şuanda 28bin km oldu. 9800 de bakıma gittiğimde ana servis 980 tl standart bakım çektiği için artık yoğurdu bırakın üflemeyi yemiyorum. 20bin bakmında ise standart paket alıp ustaya götürüp yaptırdım. Şimdi araçla ilgili problemler var. 3 ayrı yere sordum hepsi farklı şey söylediler. Kazık yememek ve bilinçli biri olmak için 30bin bakımından önce sizlere sormak istediğim şeyler var.

1) araca biri bindiğinde bindiği taraftaki amortisör cıyaklıyan bir ses veriyor. Ama bu sadece ilk oturuşta var. Yani oturduktan sonra kalkıp tekrar otursun böyle bir ses yok. Bir yer su kaçmış dedi ötekisi yağı eksilmiştir dedi. Açıkçası birisi sadece işçilik alırım dedi ötekisi değiştirek temiz olsun dedi ? sizin fikriniz nedir?

2) Vites geçişlerinde zaten aldığımdan beridir bir vurma durumu var. Kimisi hatalı diyor kimisi araçın özelliği diyor. Bu konu ile alakalı başta aldıgım yere göstermiştim özelliği bu demişti. Fakat şuanda bu vurma sesi 1-2 ve 2-3 geçişlerinde ürpeticek seviyelere ulaştı. Yani aldığım zamanki ile alakası yok. Manuel kullandığımda bu vurma sesi eskisi gibi yumuşak ama hissedilir oluyor. Bu konuyu ustaya sormuştum sanayide açıkçası pek dinlemedim adamı çünkü vites kutusunu açmayı filan söylemişti bu işi açıçası servisten başka yerde yaptıracak kadar güveneceğim biri yok.

3) 600 km yol gittikten sonra araçı 30 dk dinlendirmiştim. Araç sonrasında değişik şeyler yapmaya başladı. Önce 10 dk calıstıktan sonra kırmızı ışıkta bekledikten sonra gaza bastım almadı. İbreler veya arabada tık yok. Boşa aldım geriye aldım hiç birşey olmadı. 40 sn sonra düzeldi bunu geri dönüş yolunda istanbula ulaştığımda tekrar yaptı. Birde 2 seferde araç 100 le giderken virajda 40 a hızımı düşürmeme rağmen 4. viteste takılı kaldı. Araba zangır zangır titriyodu hani neredeyse stop edecekti fakat yapmadı. Manuel alıp düzelttim durumu. Bunun beyin ile ilgili arıza olduğunu söylediler.

4) lastikleri aldığımdan beri değiştirmedim. amortisörleri test ettirmiştim 20bin bakımında amortisörleri baktırmıştım. Bana hor kullanmadığımı düzgün çalıştığını herhangi bir sıkıntısı olmadığını söylemişlerdi. Şuanda araba eskisine göre çakıl veya çukurlarda daha cok sarsılıyor. Özellikle artık düz yolda direksiyon sağa sola yolun durumuna göre çekmelere başladı. Ama bu sanki anlık birşey hep olan şeyler değil. Lastiklerin ömrü bittiğinden bunu yapıyo olabilir mi ? Rot-balans ayarı gerekebilir mi yada ?

Bir merak ettiğim bir konu var. Araç 1. viteste iken ayağımı gazdan çekince deli gibi motorfreni yapmışım gibi kendini öne atıyor. Yada düşük devirde ve düşük viteste iken hafif gaza dokunsam bile kendini öne atıyor. Özellikle benzin aldığım yeri değiştirince bunu yapmaya başladı. Benzinle alakası yok dendi ama bilemedim.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
1. El freni çekik ise o ses varsa o fren sesidir, doğaldır. İlk binerken ses var dediğin için söylüyorum. Çoğu araç böyledir.

2. Biraz ses vuruntu karakteristiği deniliyor. Bu artan vuruntuyu ise kalibrasyon ile çözeceksiniz. Tech2 aletini araca bağlatın ve debriyaj motorunu kalibre ettirin. Gene eskisi gibi olacaktır. Sök tak yok, ustalık iş yok, servislik iş. (Sanırsam bendeki cihazda kalibre ediyor.)

3. Önce kalibre edin, bir arıza kodu vermediğine göre, beyin falan şimdilik çok erken

4. Rota gerek yok. Lastikleri balans yaptırıp, ön arka değiştirin bir lastikci de düzelecektir.

Motor freni derken, adı üzerinde fren, araç yavaşlar, siz öne gelirsiniz. Ama araç öne atıyor demişsiniz. Ayağınız çeker gibi yapın ve inceden basın, 2. vitese geçirtin. genel kanı 1. vites ile araç sürülmez sadece ilk hareket verilir.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
1. El freni çekik ise o ses varsa o fren sesidir, doğaldır. İlk binerken ses var dediğin için söylüyorum. Çoğu araç böyledir.

2. Biraz ses vuruntu karakteristiği deniliyor. Bu artan vuruntuyu ise kalibrasyon ile çözeceksiniz. Tech2 aletini araca bağlatın ve debriyaj motorunu kalibre ettirin. Gene eskisi gibi olacaktır. Sök tak yok, ustalık iş yok, servislik iş. (Sanırsam bendeki cihazda kalibre ediyor.)

3. Önce kalibre edin, bir arıza kodu vermediğine göre, beyin falan şimdilik çok erken

4. Rota gerek yok. Lastikleri balans yaptırıp, ön arka değiştirin bir lastikci de düzelecektir.

Motor freni derken, adı üzerinde fren, araç yavaşlar, siz öne gelirsiniz. Ama araç öne atıyor demişsiniz. Ayağınız çeker gibi yapın ve inceden basın, 2. vitese geçirtin. genel kanı 1. vites ile araç sürülmez sadece ilk hareket verilir.
bundan daha iyi anlatılamaz diyorum:alkis:

lepaune

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İlgi ve alakanız için teşekkürler. Bugun lastiğin bir tanesi yarıldı. bende 4 ünü değiştirdim. Goodyear lastik taktılara sınıfını özelliğini bilmem eskisi gibi kaliteli olsun dedim. Yoldaki yeni yeni yaşadıgım sorunlar düzeldi. Fakat hala bu yolda giderken amortisörlerden ses geliyo. Özellikle bu kasislerde eskiden yumuşak geçiş oluyodu artik tak tuk vuruyo. Anladığım kadarı ile bu olaylar böyle forumda çözülecek işler değil. En iyisi servise götürüp araca full kontrol yaptırmak. 500 lira para istiyolar. Hem satıcak olursam onuda kullanırım. Hemde aracın durumdan haberdar olurum.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bakmak ıcın mı tamır ıcın mı 500 lıra ? amortısorlerınden bırı veya 2 sı patlat o zaman boyle ses verıyosa hızlı bı cukura tumsege gırdıysen patlamıstır ondandır o seste tanıdık ustan felan yoksa opel garaja gotur aracı ıletısıme gecıp daha cok yardımcı olurlar..

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
İlgi ve alakanız için teşekkürler. Bugun lastiğin bir tanesi yarıldı. bende 4 ünü değiştirdim. Goodyear lastik taktılara sınıfını özelliğini bilmem eskisi gibi kaliteli olsun dedim. Yoldaki yeni yeni yaşadıgım sorunlar düzeldi. Fakat hala bu yolda giderken amortisörlerden ses geliyo. Özellikle bu kasislerde eskiden yumuşak geçiş oluyodu artik tak tuk vuruyo. Anladığım kadarı ile bu olaylar böyle forumda çözülecek işler değil. En iyisi servise götürüp araca full kontrol yaptırmak. 500 lira para istiyolar. Hem satıcak olursam onuda kullanırım. Hemde aracın durumdan haberdar olurum.

Şimdi daha sert hamurlu lastik aldı iseniz, ses artması doğal ama Astra H yürüyeninde bu km de şikayet hiç duymadım, görmedim. Bırakın full kontrolü falan. istanbul Avrupa yakasında iseniz sponsorumuz, opelparcaci.com a uğrayın hem bakımı uyguna yaptırın hemde sorunu ücretsiz tespit ettirin.

lepaune

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
500 tlye standart bakim + arac durum raporu veriyorlar. Patlak oldugunu sanmiyorum virajda hissederdim. Bu vites sesi icin kalibrasyon isini daha konusmadim birde ona ucret isticeklersir

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
500 tlye standart bakim + arac durum raporu veriyorlar. Patlak oldugunu sanmiyorum virajda hissederdim. Bu vites sesi icin kalibrasyon isini daha konusmadim birde ona ucret isticeklersir

Ver Arkadaş o 500tl yi. Para harcamak için çaba harcıyorsun. O paranın senden çıkacağı var anlaşılan. Yarı fiyatına bakım + kalibrasyon yapılabilecek, onca insanın memnun kaldığı servis önerdik, karar senin.