Astra H Classic III CDTI Comfort İlk izlenimler

omero

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Selam,

2005 yılında sıfır Corsa CDTI Enjoy Sport paket almıştım ve 5 sene kullandım. Çok memnun kaldım, hem motor performansından, hem yakıttan hem de yeterli donanım olmasından dolayı. Zaten en nihayetinde en küçük sınıf araç almıştım açıkçası çok fazla beklentim de yoktu.

Geçen ay, yani Aralık 2010'da aracımı satıp sıfır Astra H Classic III Comfort paket Manuel şanzıman araç aldım. Yukarıda ilk aldığım aracı detaylıca anlatmamın sebebi yeni aldığım araç ile mukayese etmem ve değerlendirmelerimi ona göre yapmamdır. İnsan yeni bir araç aldığında başkalarıyla kıyaslamadan çok önceki kullandığı araçlar ile kıyaslıyor...

Yeni aldığım araç 2000 km'ye yaklaştı. Araçta yol bilgisayarı var ve 2 hafızası var BC1 ve BC2. BC1'i depoyu her dolduruşumda sıfırlıyorum ve her depoda sıfırlayacağım.Ancak BC2'yi hiç sıfırlamayı düşünmüyorum. Böylece BC2'de araç kullanıldığı ilk andan itibaren ortalama kaç yakmış bunu görebileceğim.

Öncelikle yakıttan başlayayım. BC1 yani depoyu doldurduğum anda sıfırladığım değerde ortalama yakıt tüketimi şu sıralarda 5,7 litre ile 5,9 arasında değişmektedir. BC2'de ise yani aracı ilk aldığım andan itibaren ortalama yakıt tüketimi 6,2 - 6,3 arasında değişmektedir.

Aracı hep şehir içinde kullandık, ev işyeri arası ve haftasonları kullanıyoruz. E5 ve TEM'i kullanıyoruz. Yol boş olursa Cruise Control'ü kullanmaya çalışıyorum zira yakıt tüketimini ciddi oranda düşürüyor. Bildiğim kadarıyla araç ilk servise kadar yani 15.000km'ye kadar biraz fazla yakacak, daha sonra bu düşecek. İlk aracımdan tecrübeliyim. Corsa CDTI'de ilk aldığım zamanlarda bir depo ile 600-650 km giderken sonraları bu 750-800 oldu şehir içinde.

Aracın konforuna gelince her şey tamam ancak kol dayama desteği tamamen fiyasko. Kol desteğini indiriyorum hareket kabiliyetimi kısıtlıyor ve özellikle vites değişimi çok zor. Bu problemi Yeni Astra'da çözmüşler. İş yerindeki arkadaşım Yeni Astra aldı ve denedim kol dayama desteği kullanımı çok rahat ve çok ergonomik.

Comfort paket olması hasabiyle Park Sensörü, Yağmur Sensörü, Far Sensörü, Cruise Control gibi özellikleri var ve bu özellikler gerçekten çok işe yarıyor, sürüşü keyifli hale getiriyor. Özellikle benim gibi Corsa kullanmış bir kullanıcı için resmen çağ atlamış,sınıf atlamış hissi veriyor.

Performansa gelince haliye önceki aracımla kıyaslıyorum, gayet başarılı. Belki önceki kullandığı araç benzinli olanlar Astra Classic III CDTI'nin performansını beğenmiyor olabilir ancak ben gayet yeterli buluyorum. Zaten şehir içi kullanımlarında dizel araçların torkları yüksek olduğu için kısa mesafe performansları daha iyidir ve iyi kaçarlar.

Aracın iç işçiliği ve kaputu açtığımdaki gördüğüm işçilik tatmin edici seviyede.

Şasi numarasından aracımın nerede üretildiğini öğrendim bunu ayrıca GM Türkiye'den de teyid ettirdim. Aracım Belçika Antwrep'te üretilmiş ve Ekim 2010'da banttan çıkmış. İnternette yabancı kaynaklardan öğrendiğim kadarıyla GM, Belçika'daki üretim fabrikasını bir yıllık bir süre zarfında kapatacağını Ocak 2010'da ilan etmiş ve bu bir yıllık süre içersinde kapatma işlemini tamamlayacağını bildirmiş. Bu sebeple işçiler eylem yapmış, gösteri yapmış vesaire... Sonuçta fabrika Aralık 2010'da son üretimini yaptı ve fabrikada şalter indi. Hatta yabancı gazetelerin ve haber sitelerin bir kısmında üretilen son Astra'yı ve işçilerin çektirdiği fotoğrafları haber yapmışlar...
Bu konuyu niye bu kadar anlattım; tabiki insanın aklına hemen kapatılacak olan bir fabrikada üretilen bir araçtaki işçilik/üretimde gösterilen hassasiyet gibi hususlar insanın aklına gelmiyor değil. Her ne kadar GM'in üretiminde bir kalite seviyesi söz konusu olsa bile ve çoğu işlem otomasyon ile yürüyor, kontrol süreçlerinden geçe geçe ilerliyor olsa bile en nihayetinde orada çalışanlar insan. İnsanların da bir psikolojisi var. Kapatılacak ve bir daha üretim yapılmayacak bir otomobil fabrikasında üretim yaptılar....
confused.gif

Belki çok pimpirikli ve gereksiz bir yaklaşım sergiliyorum bilmiyorum. Aracı kullandıkça bu endişelerimin yersiz olup olmadığını anlamış olacağım. Bekleyip göreceğiz...

Şimdilik paylaşacaklarım bunlar... Aracı kullandıkça daha başka mesajlarım da olacaktır.
Herkese iyi günler...

progress.gif

DarkMagic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle aracınız hayırlı olsun ve forumumuza hoşgeldiniz çok güzel ve almayı düşünenlerede yararlı ve güzel bir yazı olmuş keyifle okudum kolçak konusuna gelince aynı fikirleri bende yaşıyorum ve bizim gibi tüm astra kullanıcılarının yaşadığına eminim o kolçağı niye koyduklarınada anlam veremiyorum zaten kullanmıyorum arkaya yatık şekilde duruyor aksi taktirde vites atarken zorlanıyorum üretim yeri konusuna gelincede bence fazla takmayın arabanın keyfine bakın derim iyi sürüşler bu arada aracın fotoğraflarınıda bekliyoruz..