Astra J 1.4T - Gaza basınca gelen su sesi

keremcetinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar 2013 Model 1.4 T Astra nın ilk sahibiyiz. Araç şuan da 87xxx KM de. Yaklaşık 68.000 KM de her zaman götürdüğümüz özel Opel servisinde periyodik bakımlarını yaptırdık ve o zamanlar bu gaza basınca gelen şırıl şırıl akan su sesi yeni yeni gelmeye başlamıştı, aracı kullanırken hararet yaptı ve tekrar aynı özel servise götürdük, devirdaim, devirdaim contası vs değişti tam listeyi hatırlayamıyorum ama 600-800 TL arası bir masraf çıktı, bu olaydan sonra A14NET motorlar da bu problemin kronik olduğunu öğrendim. Hemen ardından 1-2 hafta geçti, geçmedi arabaya binerken kaputu açıp kontrol ettik ve suya yağın karıştığını gördüm. Araç yetkili Opel Değer servisine götürüldü. Yaklaşık orada da 2000 lira civarı bir masraf çıkmıştı ve tekrar devirdaim, devirdaim contası gibi malzemeler değişti(faturayı bulursam yükleyeceğim). 1 ay sonra kontrole gelmemizi söylediler ve gittik. Araba kontrol edildi ve bir problemin olmadığını, 1 ay önce koyulan antifrizi değiştirdiklerini ve bir sıkıntı görmediklerini belirttiler. Araca değer servisinde yapılan işlemler 2019-Mayıs, Haziran ayı gibiydi, Ağustos veya Temmuz sonuna kadar biz aracı bu şekil de kullandık ve kullanırken de hararet göstergesi 90 ı geçiyor fan açıyor ve 90 a iniyordu. Yaz akşamı gündüze göre daha serin olmasına rağmen tekrar fan açmaya devam etti, o zaman ehliyetim olmadığı için babama pek söz geçiremedim açıkçası baktıralım bir problem var dememe rağmen 😄 araç tekrar hararet yaptı ve bu sefer bunun üzerine usta aramaya başladık. Abim başakşehir tarafında bir usta buldu ve arabayı oraya teslim ettik yaklaşık 1-1.5 hafta araç orada kaldı kapak contası, devirdaim gibi hayati önem taşıyan parçalar değişti hazır motor açılmışken 100000 e yaklaştığı için ağır bakımları da yapıldı. Bu işlem yapılalı yaklaşık 5.5-6 ay oldu ve sıklıkla binerken 2000-3000 devir arasında gaza dokununca yine su sesi gelmeye başladı hararette veya kaputu açtığımda bir kaçak vs göremedim belki kış aylarında olduğumuz için hararet problemi yaşamıyoruz diye düşünüyorum ? Buna benzeyen olaylar silsilesi yaşayan var mıdır sanmıyorum ama var ise yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Forumunuzda yeniyim bir hatam, kusurum olduysa affola. Şimdiden teşekkürler. :)

Son düzenleme:

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
sistemde hava vardır ve gaza basınca kalorifer radyatörüne su basarken hava olduğu için su sesi yapar havayı aldın tekrar devamlarsa kalorifer radyatörünü sök ve su giriş çıkışlarına gözünle bak antifiriz oksit yapmışmı yapmışsa radyatör değişir kalorifer radyatörü arızalanırsa da su sesi yapar durur bunlara bakılır araba neden hava yapıyor borulara iyice goz atılır görünürde bir sey yoksa yedek su depo kapağını değiştirmek gerekir o ariza yaparsa ya hava yapar durur ya borular sürekli su kaçırır durur

• Beğen
Tepkiler: Hasip

keremcetinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sistemde hava vardır ve gaza basınca kalorifer radyatörüne su basarken hava olduğu için su sesi yapar havayı aldın tekrar devamlarsa kalorifer radyatörünü sök ve su giriş çıkışlarına gözünle bak antifiriz oksit yapmışmı yapmışsa radyatör değişir kalorifer radyatörü arızalanırsa da su sesi yapar durur bunlara bakılır araba neden hava yapıyor borulara iyice goz atılır görünürde bir sey yoksa yedek su depo kapağını değiştirmek gerekir o ariza yaparsa ya hava yapar durur ya borular sürekli su kaçırır durur
Teşekkürler kalorifer radyatörünün arızalandığını başka şekilde anlayabilme şansımız var mı ? Gelen su sesi dışında.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler kalorifer radyatörünün arızalandığını başka şekilde anlayabilme şansımız var mı ? Gelen su sesi dışında.
birde ısıtmada sorun çıkar bazen ya ısıtmaz ya aracın ortası ısıtırken yanlardan soğuk hava gelir bu şekildede olur

keremcetinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birde ısıtmada sorun çıkar bazen ya ısıtmaz ya aracın ortası ısıtırken yanlardan soğuk hava gelir bu şekildede olur
Teşekkürler ısıtma da problem yok o zaman havasını alıp antifrizi kontrol edeceğim :)

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
aynen yanlız hava alırken kalorifer su giriş borusunu sıkıp bırakın sürekli ici iyice su dolsun

• Beğen
Tepkiler: keremcetinkaya