Astra j 1.6T 180HP otomatik şanzıman ve Turbo Hakkında

speedforce

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Dostlar Merhaba herkese iyi forumlar, Aranıza yeni katıldım İlk opelim 2011 Astra J 1.6T 180HP STW aracı alalı 2 ay oldu, Aracı Sanayide Opel servisi olan bir ustadan aldım. 2 ay sonunda geldiğim nokta biraz üzücü araçta 2 ay içinde bir takım sorunlar ile karşılaştım ilk olarak şanzıman lambası yandı ve akabinde R aldığımda vurmaya başladı gittim hatayı sildi sorun yok dedi ama vurma devam etti ardından yavaşlarken örn: 3'ten 2'ye geçiş yaptığında sarsıntı başladı. Bunun üzerine bende aracı Antalya OPEL Antoto yetkili servisine götürdüm araca komple baktırdım çıkan sonuç 13.838₺ artı bunun dışında şanzımana vites öğretmesi (kalibrasyon) yapılması yönünde fakat can sıkıntısının ilki burda başlıyor şanzıman kalibrasyonu yapılırken vites öğretmesi sırasında elektronik parçalardan pasif olan aktif olursa şanzıman masada kalır (%5 ile %10 olasılıkla) ve revizyona gitmesi gerekir dediler ve bunun maaliyeti yaklaşık 8 ile 9bin TL olur dediler. 13.383₺ + 9.000₺ gibi bir masraftan bahsediyoruz akıllara zarar bir durum şimdi sevgili OPEL Ailesi bana bir akıl verin lütfen çünkü ben bu arabayı bulana kadar 5 ay bekledim özellikle sw olsun diye fakat böyle bir tablo var önümde ek'te paylaştığım görselde yapılacaklar listesi var turbo vs. bunun dışında şanzıman çok canımı sıkıyor yani merak ettiğim şey şu gerçekten bu kalibrasyon sırasında %5 veya %10 ihtimal ile masada kalma olur mu yoksa bu tamamen yetkili servis daha fazla kazanalım politikası mı onu anlamakta zorlanıyorum. çok büyük hevesle aldım 2 ayda can sıkıntısına döndü herşey yaptırmaya değermi değmez mi yada bu liste abartı daha makul bir şekilde değişiklik yapılabilir yada turbo değişmesi gerekiyor diyor turbo tamir edilebilir mi gibi çok fazla soru var aklımda sizlerinde başını ağrıtmak istemem sadece akıl almak daha sağlıklı bir yol arayışındayım, yaptığınız yorumlar ve yönlendirmeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

astra_liste2a452b69bacb3dbe.jpg

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam listede şanzıman ile ilgili bir satır yokmu ? Şanzıman problemi yaşayan bir araçta bunlar nedir açıkcası anlayamadım... Turbo konusunda piyasaya baktınız mı fiyat çok uçuk geldi bana.

• Beğen
Tepkiler: speedforce

speedforce

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Hocam listede şanzıman ile ilgili bir satır yokmu ? Şanzıman problemi yaşayan bir araçta bunlar nedir açıkcası anlayamadım... Turbo konusunda piyasaya baktınız mı fiyat çok uçuk geldi bana.

Merhaba, cevap verdiğiniz için teşekkürler öncelikle servisin söylediği tam bir rakam veremiyoruz dediler nedenini anlamış değilim o yüzden şanzıman ile ilgili hiçbirşey yazmamışlar öncelik olarak bu listeyi hazırlayıp verdiler.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam bu liste deneme yanılmayıda geçmiş resmen ne varsa değiştiriyorlar. Başka bir yere gidip tekrar fiyat alın bence... Bu kadarda olmaz daha şanzımana müdahale etmeden 13800 istiyorlar, üzerine daha şanzımanda çıkacak...

• Beğen

speedforce

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et

Turbo ile ilgili de piyasada var daha uygun hatta bütün parçaların daha uygun fiyatlarını buldum ama merakım şu ki bunları yaptırmaya değer mi yoksa aracı elden çıkarmak daha mı mantıklı daha sonrasında daha farklı sorunlarda baş gösterecekmidir acaba ?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Üstad gerekli gereksiz değişen malzeme çok turboya 7 bin fiyat vermişler aracın çekişinde sorun mu var türbiniz ötme mi yapıyor km si jac aracın benzinli motorda dizele göre turbo daha uzun km gider ve turbonun bakımı vardır 100 bin 150 bin gibi kullanıma bağlı olarak yada ötüyor sa komple revize edersiniz yazıktır almakta şanzumanı sadece şanzuman yapan bir yere gidip anlatın bence sanırım şanzuman yağı uzun vade değişmemiş o yüzden olmuş olarak düşünüyorum

• Beğen

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Siz bence aracın bir yakıt düzeltmesini kontrol ettirin aşırı zengin yada fakirde kalırsa sorun çıkarır

• Beğen

speedforce

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Hocam bu liste deneme yanılmayıda geçmiş resmen ne varsa değiştiriyorlar. Başka bir yere gidip tekrar fiyat alın bence... Bu kadarda olmaz daha şanzımana müdahale etmeden 13800 istiyorlar, üzerine daha şanzımanda çıkacak...

İşte tam olarak burda ne yapacağımı bilemiyorum yani yetkili servise gittim sağolsunlar çok güzel bir fiyat listesi hazırladılar , sanayiye gitsem aldığım kişi opel özel servisi ordan da tam randıman alamadım tanıdığım kimsede yok bildiğim iyi bir ustada yok işin gerçeği şu anda işte sizlere sorarak aynı zamanda bir kaç tanıdık vasıtasıyla iyi bir opel ustası arıyorum Türkiye'nin herhangi bir yerinde Antalya olması şart değil. çünkü başka türlü bu işin içinden çıkamicaz sanırım

speedforce

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Üstad gerekli gereksiz değişen malzeme çok turboya 7 bin fiyat vermişler aracın çekişinde sorun mu var türbiniz ötme mi yapıyor km si jac aracın benzinli motorda dizele göre turbo daha uzun km gider ve turbonun bakımı vardır 100 bin 150 bin gibi kullanıma bağlı olarak yada ötüyor sa komple revize edersiniz yazıktır almakta şanzumanı sadece şanzuman yapan bir yere gidip anlatın bence sanırım şanzuman yağı uzun vade değişmemiş o yüzden olmuş olarak düşünüyorum

Cevap veridiğiniz için teşekkürler hocam, Çekişte kayıp var devir saati en fazla 4000e kadar çıkıyor ve nasıl anlatılır bilmiyorum abi modifiye araçlarda yüksek barlı kullanılan turboların çıkardığı bir ses vardır fazla sıkışmdan meydana gelir hatta o sesin hastası çoktur o tarz bir ses var gazdan ayağımı çektiğim zaman (anlatamamışda olabilirim kusura bakmayın). Aracın km'si 171.000de ben aldığımda 169.000 civarıydı bakımları ile ilgili pek bir bilgi yok araç gümrükten çıkma yabancı plakaydı sonradan tr plakaya dönüyor ama usta değilim ufak tefek anladığım kadarıyla söyleyebilirim aracın bakımları düzenli yapılmamış ve çok aman aman özenerek bakılmamış araca opele de yabancı biri olarak çok fazla yorumda bulunamıyorum yeni yeni öğreniyorum arabayı. Şanzıman konusunda anlam veremediğim çok fazla şey var dediğiniz gibi belki de sadece şanzıman işi yapan birine götürmek lazım.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam öncelikle https://www.opelim.net/pages/yetkili-servis-ozel-servis-listesi/ adresinde Antalya için ismi verilmiş bir servis var. Burası ile bi görüşün aracınızı inceletin, Özel servis tarafından müdahale edildiğinde ne kadar maliyet çıkacak kestirmeye çalışın. Kaan hocamın söylediği gibi şanzıman yağını değiştirmekte fayda var. Şanzıman yağı değişim konusu = https://www.opelim.net/threads/astra-j-1-4-t-otomatik-sanziman-yagi-degisimi.136983/ Özel servis tarafından incelemede yapıldıktan sonra ucuz malzemelerden pahalıya doğru gitmekte fayda var....

• Beğen