Astra J AFL+ Advanced Front Lighting System Hakkında Merak Edilenler

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sürüşe Duyarlı Ön Farlar (AFL).

Yeni Astra, Sürüşe Duyarlı ÖnFarlarıyla, kompakt segmentinin en gelişmiş far sistemini sunuyorBi-xenon farların hareketli parçaları farklı koşullara otomatik olarak adapte oluyor, böylece daha güvenli ve daha rahat sürüşler sağlıyor. Dokuz farklı ışık fonksiyonu her
durumdan en iyi şekilde yararlanma olanağı sunarak yol aydınlatmasını sabit farlara oranla 90% iyileştiriyor, üstelik diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan. AFL, virajlarda ve keskin dönemeçlerde görüşü büyük oranda iyileştirerek gece sürüşlerini ciddi ölçüde daha güvenli kılıyor.

[img=627x600]http://i42.tinypic.com/2zzpbwk.jpg[/img]

Tanıtım Videosu

http://www.dailymotion.com/video/xao4p2_afl-lighting_auto

Sn. drwaverunner tarafından farklı foruma yazılan bir metin ve paylaşılan videolardır. Konunun dağılmaması adına buraya toplanmıştır.

Opel Astra J Bi-Xenon Bulb
Astra J AFL Görüş Sistemi ([url=http://www.opelsizasla.com/forum]www.opelsizasla.com/forum)[/url]

AFL+ güvenlik amacıyla araca konmuş bir sistem. Fakat ülkemizde işin havası, dikkat çekme, görsel şölen sunan ekipman olarak görülüyor.

AFL+, hayat kurtarır. Gece trafiğe çıktığınız zaman kelvin derecesine bakmadan takılmış xenon ampuller gözünüzü almasın diye sürekli karşıdan gelen aracı selektör yaparak uyarmak zorunda kalırsınız ama sizi bir uyaran olmaz, neden bunlar testlerden geçerek geliştirilmiş sistemlerdir. Ülkemizde sislere bile beyaz ampul takma peşinde olan kişiler var sırf görsel olarak arabanın şeklini değiştirmek için. Beyaz ampul doğru bişey olsa idi inanın bunu araba üreticileri, tasarımcılar, mekanik ve elektrik mühendisleri sayamadığım daha birçok disiplin bizimden önce zaten keşfederdi.

Active Beam Assistan, gece, sürücünün dikkatini yola vermesi bir de uzun yakacam kısa yakacam bunlarla uğraşmaması adına konmuş ilave bir seçenektir. Far yıkama sistemi, görüşü daha fazla arttırmak amacıyla konan güvenlik arttırıcı bir özelliktir.

AFL+'de direksiyonu çevirirken merceklerin sağa sola dönmesi görsellik katmak için değil sürücünün yolun gireceği kısmını daha fazla aydınlatarak sürücünün olası bir tehlikeye karşı tehlikeyi erken algılamasını sağlamak amacıyla düşünülmüştür.

Düşük hızlarda şehir içinde büyük açıyla sağı ve solu aydınlatması yola çıkacak yayaları önceden farketme amacıyla konmuştur.

Bu sistemler ve geliştirmeler Avrupa'da Ar&Ge çalışmaları yapılarak üzerinde kafa patlatılarak belirli normlara uygun olarak yapılan ileri güvenlik amaçlı yeniliklerdir. AFL+'da gündüz ledlerinin kullanılmasının yakıt tüketimine olan etkisi araştırılıyor. Alternatörü nasıl daha az yorarak yakıt tüketimin azaltırızın hesapları yapılıyor.

AFL+ almak ya da kullanmak isteyen arkadaşların bunu bir güvenlik aracı olarak görmelerinde fayda var. O nedenle bu aracın olmaz ise olmazı AFL+'dır.

Sunroof mu AFL+ mı derseniz önce güvenlik olduğu için AFL+ dır daha sonra görsel zevk ve konfor için sunrooftur.

Bu yazdıklarım kişisel düşüncemdir. Herkesin görüşüne saygı duyuyorum. AFL+ düşünenler ya da vazgeçenler bu yazdıklarımı gözönünde bulundurarak karar versinler.

AFL+ cosmo paketin üzerinde geliyor zaten ama sport pakete de benim yaptığım gibi opsiyon olarak ekletebiliyorsunuz.

Şimdi ben bu sistemi İstanbul'da kullanıyorum. İstanbulda ana arterlerde ışıklandırma olduğu için mercek hareketlerini direksiyon çevirme sırasında hissetmek zor. Aracın farını açsanız da kapatsanız da zaten ortamdaki yoğun ışıktan dolayı sistemin etkisini anlamak zor. Ama ne zaman ışıklandırması olmayan bir yola girersem direksiyonu hızlı bir şekilde sağ sol tekrar sağ yaptığımda mercekler çok hızlı bir şekilde tepki veriyor. Sinyal verdiğimde yada direksiyonu kırdığımda ilave aydınlatma o yöne doğru yanmaya başlıyor ve karanlıkta gerçekten çok güzel görüş sağlıyor.

Geceleri uzun yolda Active Beam Asistant gerçekten etkili bir sistem. Uzunlarım yanıyor iken karşıdan en ufak bir far hissedince ışık algılayınca karşıdaki şoförün selektör yapıp bana uzunlarını kapat demesine gerek kalmadan sistem kendini kısaya alıyor ve araç yanınızdan geçtikten sonra tekrar uzuna dönüyor.

Ya da diyelim ki birisi sizi sollamak istedi. Sollayan aracın ışığı sensör alanına girince sistem hızlı şekilde kendini kapatıyor taki önünüzdeki aracı rahatsız etmeyecek noktaya kadar.

GöKHaN2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra AFL Görüş Sistemi

Bu arabayı düşünenler için faydalı bir bilgi ve cezbetdirici bir özellik..Teşekkürler hakan.

memberger

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Kesinlikle parasını sonuna kadar hak eden bir sistem. Bence aracı hem görsel olarak tamamlıyor, hem de sunduğu özelliklerle sürüş zevkine zevk katıyor. Gece sürüşlerinin gündüzden farkı kalmadı greatt. Yeni araç alacak arkadaşlara bütçelerini biraz daha zorlayıp AFL'ye geçmelerini tavsiye ederim.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

hokamola link' Alıntı:
Kesinlikle parasını sonuna kadar hak eden bir sistem. Bence aracı hem görsel olarak tamamlıyor, hem de sunduğu özelliklerle sürüş zevkine zevk katıyor. Gece sürüşlerinin gündüzden farkı kalmadı greatt. Yeni araç alacak arkadaşlara bütçelerini biraz daha zorlayıp AFL'ye geçmelerini tavsiye ederim.
Sn. Hokamola'ya aynen katılıyorum. Opsiyon donanım listesinin en tepesinde olması gereken bir özellik.

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

DH'de birçok kez yazmışımdır. Bence bu araçlarda alınması gereken 3 tane opsiyon var. Birincisi CD500 (özellikle görsellik açısından, yoksa işlevsel değil şimdilik), ikincisi AFL+ far sistemi(hele uzun far asistanını da kullanınca muhteşem oluyor, araç kendi kendine uzun ve kısa farlara geçiyor ya, insan hınzırca gülümsemeden edemiyor) ve üçüncüsü de flexride şasi sistemi(ben kullanmadım ama kullanım kitapçığından anladığım kadarıyla faydalı bir sistem).

hüseyintekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bide bozulursa bi çuval para tutar tamiri bende yok ama olmasını isterdim faydalı bir sistem:)

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

arkadaslar yeni astranın tanıtım filminde OPEL EYE( tarfik kurallarını okuyabilme ve bilgi ekranına yansıtma ozelligi) ozelliginden bahsediliyor. hangi modellerinde var aceba.. bu konuda fikri olan

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

trk_187 link' Alıntı:
arkadaslar yeni astranın tanıtım filminde OPEL EYE( tarfik kurallarını okuyabilme ve bilgi ekranına yansıtma ozelligi) ozelliginden bahsediliyor. hangi modellerinde var aceba.. bu konuda fikri olan

Türkiye'de bu sistem desteklenmiyor ve TR'ye gelen araçlarda çalışmıyor. Zaten desteklenmesin de. Bu sistemin çalışmasından önce yollarımızın konfor standartları açısından önce yol kenarındaki hız tabelaların düzenlenmesi gerekiyor yoksa araba hararet yapacak uzun yolda.

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

olmaması bence daha iyi. benim navigasyon hız sınırını (90km) aşınca uyarı veriyor ben ona bile sinir oluyorum

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

düşünsenize sistem radarı goruyormus ve kendi kendine hız limitine sabitliyormus.... super olur.... cezadan kurtarırdık... gerci turbosu olanlar dusunsun derim dancee