Astra J İlk Gün İzlenimlerimiz

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net
Ynt: Astra J İlk Gün İzlenimlerimiz

albertxx link' Alıntı:
Vites konusu alışırsınız alışınca çok tatlı geliyor viteslerin değişimi parmakla rahat rahat geçiyor :)

- astranın vites geçişlerini bende çok seviyorum.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracım 2013 Astra Sedan 1.4 Turbo Cosmo Manuel vites.Bronz Kahverengi. 2 Ekim çarşamba günü teslim aldım ve ilk izlenimlerimi paylaşmak istedim.Herkesin araç beğenisi farklı oluyor ve gönlünde bir aslan yatıyor. Arkadaşların yaptığı olumsuz yorumlara saygı duyuyorum. Aracıma gelince henüz 113 km yaptım, daha doğrusu 106 km yaptım,  gerçekten ne kadar güzel bir araç olduğunu kullandıkça daha iyi anlıyorum. ֖nden arkadan yandan duruşu bana göre çok güzel. İçine geçince ayrı ve güzel bir dünya karşılıyor sizi. Hafta sonu aracı garajda bizzat yıkadım. Her bir köşesinden, çıkıntısından, olumlu- olumsuz ayrıntılarından haberdar olayım diye. Kapı içi malzeme son derece güzel. Koltuğun deri malzemesi ile plastiğin orta yumuşaklıktaki malzemesi harmanlanarak dengeli bir kombinasyon var. Arka kapılarda ön kapılarda olan kırmızı kapı içi  aydınlatmaların olmaması bir eksiklik. Arka camların arkasında ve ön camların önündeki o küçük camlar çok şık duruyor. Kapılar son derece ağır. ֖n kapılardaki kapı içi cepler ise çok küçük. Dikdörtgen selpak kutusu zor bela duruyor en emanetinden. Onun haricinde torpido gayet büyük. ֖n kol dayamanın içi geniş ve derin. sürgülü olması güzel. Ayrıca ön kol dayamanın altında da saklama gözü var. Vitesin önünde de derin bir saklama gözü var. Direksiyonun altında da saklama gözü var. ֖n koltukların her ikisinin arkasında da cepler var. Arka kol dayama maalesef yok. Anlaşılır gibi değil ama yok, çünkü arka kol dayama en az ön taraf kadar kullanılan bir şey. Koltuk dizaynı hoşuma gitti, oturduğumda rahat ettiriyor ve görsel olarak da kalite hissi veriyor. Aracın içi zaten geniş. Sanırım cm olarak da bu segmentteki en geniş araçlardan biri, hatta yanılmıyorsam en genişi. Kapılar tok ve ağır. Zaten araba ağır. Neredeyse 1400 kg ve bunu her an hissediyorsunuz. Bagajın gerek konsoldan gerekse uzaktan kumanda ile açılması güzel olmuş, ancak bagaj üzerinden de açılsa daha iyi olabilirdi. Bagaj amortisörü oldukça işe yarıyor, yumuşak bir açılış sağlıyor. Bagaj büyük sayılır, en azından arka bagaj kapağının küçüklüğüne bakılınca oldukça geniş. Ancak ağzı dar, biraz büyükçe paketleri koymanın mümkün olacağını sanmıyorum. Zaten bu da bir panelvan veya kamyon değil, yük taşıyacak değilim. Gelelim aracın yolda gidişine. ֖ncelikle belirtmek isterim ki yaptığım 106 km.nin çok büyük bölümünü istanbulun çok sıkışık trafiğinde yapmak durumunda kaldım. şu kadarını söyleyeyim anlayın hala 6. vitese hiç atma şansım olmadı. Beşinci vitese ise belki 4-5 kez ve çok kısa sürelerle. ֖yle ki araç hızım 22,5 km/h olarak gösteriyor b.sayar. 106 km.lik yolun belki 15-20 km.lik bölümünü dur kalk yapmadan 70-80 km.lik hızlarda yaptım. onun haricindeki bölümde 1-2-3. vitesler ve sürekli dur kalk. İstanbul'u bir gün terk edersem işte bu yüzden, sırf trafik yüzünden araç kullanamamaktan dolayı terk edeceğim. Altındaki ferrari olsa nolur !!! Hepinizin merak ettiği yakıt olayına geleyim. Aracı aldığımda yol b.sayarı 36 lt/100 km gibi bir değerdeydi, aracı fulledikten sonra sıfırladım. Zaman zaman ortalama yakıta bakmaya çalıştım araç kullanırken. 11 lt gördüğüm de oldu, 10,3 lt. de. En az gördüğüm değer 9,1 idi. Belki çok acele ettim ama 100 km yi devirmişken bi yakıt alayım bakayım ne yakmış dedim. Sıkı durun.... litresi 4,87 tl olan 97 oktan benzinden 12,37 litre yakıt aldım 60 TL ödeyerek. Bu şu demek oluyor bu araç şu an itibariyle 100 km.de 11,62 litre tüketmiş. Yani km.de 57 kuruş yakmış. Bir yorum yapmak, olumsuz görüş beyan etmek bence de şu an erken, zamanla kesinlikle düşecektir, bunun züğürt tesellisi olduğunu da zannetmiyorum. ևünkü gerçekten çok kötü şartlarda aracı kullandım ve aracın motoru daha yeni. Mesele şu nereye kadar düşecek. Tahminim 9 litreye razı olmak lazım. Zannetmiyorum ki İstanbul trafiğinde ortalama 9 litrenin altında yaksın. Ve açıkçası alırken de göze almıştım be değerleri. Yılda 12 bin km. yi geçeceğimi düşünmüyorum. Hal böyle olunca dizel almanın mantığı yoktu. Elbette verdiğim 57 bin tl ye sıfır dizel bir araç alabilirdim. Ama bu astra olamazdı. Ne olurdu B segmentinde bir araç olurdu veya C segmentinde boş araçlardan biri olurdu. Ben az bineyim, temiz bineyim, içime sineni kullanayım diye düşünerek severek, beğenerek aldım. Evet hakikaten ortalama 11,62 litrelik yakıt tüketimi çok fazla ama şehir içinde 9 litreye inecek diye umuyorum. Fotoğraf da çektim telefonum ile ama b.sayara aktarma konusunda sıkıntım var. Rengine gelince bronz kahverengi pek duymadığım bilmediğim ve canlısını görmeden sipariş ettiğim bir renkti. Ancak şimdi iyi ki bu rengi almışım diyorum. Gerçekten enfes duruyor, geceleri içinde yatasım geliyor ama eşimden izin çıkmıyor[8D]. İlerleyen dakika veya günlerde fotoğrafları paylaşacağım. Sorun söyleyeyim arkadaşlar.

forsagon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Öncelikle hayırlı olsun arabanız. ne güzel yaşayarak anlatmışsınız aracı =) Yakıt tüketimine gelince benim 2012 1.4 140 HP otomatik aracım şu an 10.1 litre tüketiyor ortalama. ki ben gerçekten devirli kullanırım aracı.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracınız hayırlı olsun sıkışık şehir trafiğinde doğaldır öyle ortalamalar yakalamnız benim dizel bile 6ya dayanabiliyor(Gerçi 11 yanında 6 komikte :D ) Araç içinize sinsin zamanla biraz daha aşağı inicektir merak etmeyin.Ama dizel için 12bin km anlayışınız biraz yanlış onu söliyimde:) Ayrıca aracın rahatlıklarına alıştığınız zaman yanından ayrılasınız gelmiyor ve aldığınız renk çok yakışıyor araca tekrar hayırlı olsun :)

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dizel ve benzinli konusunda şöyle doğru hesap yaptığımı düşünüyorum. Mazotun litresi 4,37 TL. Benzinin litresi 4,79 TL... Yılda 12000 km yol yapıldığında dizel ortalama 6 litre yaksa (en iyimser tahminle ) yılda 3.146 tl yakıta para ödenir. Aynı yolu benzinli ile yaptığınızda taş çatlasın 100 km.de 9 litre yaksa, 5.173 TL yakar. Arada tam 2 bin tl fark var. Araç fiyatlarına baktığımızda cosmolarda fiyat olarak tam 9.500 tl fark var. Bu da demek oluyor ki aradaki bu farkı tam beş senede amorti edebileceğim. Yani siz 9.500 TL fazla para verip başta beş yılda paranızı kurtarıyorsunuz. Ben 9.500 tl az verip bu parayı beş yıla yayıyorum. Başka nasıl hesap yapılır bilmiyorum. Eğer yılda 25-30 bin km. yapan bir sürücü olsa idim tabi hesap çok farklı olurdu. Yanlış hesap yapıyorsam buyrun  düzelteyim.

ygtylmz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence dizel mi benzinli mi hesabini soyle yapmak lazim abi:)

Mtv farki yillik 300 tl civari dizel lehine
Bakim maliyetleri ilk bakimda 50-60 tl civari ama km arttikca benzinli lehine acilan bi fark var
Yakit tuketimleri:) tartismasiz dizel lehine
Alirken benzinli lehine 8-9 milyarlik bi fark
Satarken tam bilmiyorum piyasayi ama ortalama ayni donanim dizeli 5-6 milyar civari fazlaya satarsiniz. dizel lehine

Yani aradaki farki 3-4 milyar gibi gorup onuda az km yaptiniz diye 2 yilda cikartirsiniz ama 2 yilda 600 tl mtv kari,2 bakimdada 150 tl falan dizelde fazla para odeseniz toplam 450 tl dizel lehine avantaj eder yani az km yapan biri bile olsa 1,5 sene sonra herturlu kara gecmis mi oluyo ben mi yanlis hesap yaptim:)

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

olay şu aslında; astra sedan almaya karar vermiştim. cebimdeki para dizeline değil ancak benzinlisine yetiyordu. bi on bin daha fazlam olsa dizeli düşünebilirdim, (düşünürdüm demiyorum) ama yoktu. Dolayısıyla yapacak bir şey yok. Elimdeki paraya(57 bin) alabileceğim astra sedan 1.4 Turbo manueldi ve aldım. Bundan sonrası teferruat ve umurumda değil. Aracımdan son derece memnunum. Varsın biraz fazla yaksın. Her gülün dikeni oluyor. On bin az vermenin de bir bedeli olacak. Siz on bin fazla verdiniz ve bir kaç yılda(2-5 yıl arası) paranızı kurtaracaksınız. Ben az verdim 5 yılda vereceğim parça parça. olayımız bu.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Her türlü gerek satarken gerek diğer konularda dizel avantajı fazla oluyor.Hesap yaparken herşeyi düşünmek lazım ama benzinlinin dizelden her zaman performans olarak avantajı vardır bastın mı gider :) o yönden en güzeli bir az km yapıyorsanız yılda 5bin bile deviremiyorsanız hiç gerek yok :)

dimens

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben de aracı alalı henüz 1 ay olmadı. önümüzdeki hafta bir ayı dolacak. opel astra j kasa 1,4 t active select cosmo benim aracım. ilk aldığım gün plakalıklar yüzünden öndeki sensörler devamlı ötmeye başlamıştı, bozuk diye endişelenmiştim.  çekiççç plakalığı söküp öndeki plakayı direk tampona vidaladım, şimdi sıkıntı yok sensörler gayet iyi çalışıyor :)

K

karaoglan

Bilgi Girilmemiş

arkadaşlar astra olsun da isterse suyla gitsin önemli olan astra olması araçlarınızı kazasız belasız kullanın inşallah.
ben bi kaç araç değiştim ama başka araç beğenemiyorum
2004 den beri astra kullanıyorum f kasa g kasa h kasa şmdide j kasa.
benziliside dizelide ayrı güzel
güle güle kullanın