Astra J Kaza Sonrası Çözülemeyen sorunlar hakkında,

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Bugün pendikte revmer diye bi yere götürdüm. Servis açmışlar opel atm nin çalışanları var içeride. adam lifte aldı gaz verdi direk hava kaçağı var dedi. birkaç ustaya götürdüm sabah turbo gitmiş demişti ama burada ustalar direk nokta atışı yaparak sorunu buldu. Sorun intercooler borusunun alt taraftaki bağlantı elemanının ağzında oring denen bir conta gibi bir malzeme varmış. Onda çatlaklar mevcuttu. Eliyle bastırıp gaz verdiğinde arabadan hiç ses gelmedi. yeni bir oring arıyorlar şimdi. Bulduğumuzda değiştireceğiz.
Hastasıyız böyle nokta atışı yapan yerlerin.

kadyr.53

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bugün pendikte revmer diye bi yere götürdüm. Servis açmışlar opel atm nin çalışanları var içeride. adam lifte aldı gaz verdi direk hava kaçağı var dedi. birkaç ustaya götürdüm sabah turbo gitmiş demişti ama burada ustalar direk nokta atışı yaparak sorunu buldu. Sorun intercooler borusunun alt taraftaki bağlantı elemanının ağzında oring denen bir conta gibi bir malzeme varmış. Onda çatlaklar mevcuttu. Eliyle bastırıp gaz verdiğinde arabadan hiç ses gelmedi. yeni bir oring arıyorlar şimdi. Bulduğumuzda değiştireceğiz.
geçmiş olsun konuyu geç gördüm. araç kamerası böyle durumlar için gerekli oluyor. sorunun çözülmesine sevindim bende diyecektim bir yerde sıkıntı var kaçak vardır diye. atm servis hakkında çok şikayet vardı kapandı sanırım. çalışanlarına da dikkat etmek lazım :) bende pendikteyim. usta tavsiyesi kamera ihtiyacı olur ise yardımcı olmaya çalışırım

ozkanar

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun konuyu geç gördüm. araç kamerası böyle durumlar için gerekli oluyor. sorunun çözülmesine sevindim bende diyecektim bir yerde sıkıntı var kaçak vardır diye. atm servis hakkında çok şikayet vardı kapandı sanırım. çalışanlarına da dikkat etmek lazım :) bende pendikteyim. usta tavsiyesi kamera ihtiyacı olur ise yardımcı olmaya çalışırım
Hocam usta tavsiyesi almak isterim. Buralarda düzgün ustaları tespit edip yolunu öğrenmek gerekiyor. Yoksa pendikte adı usta olan çok kişi var.

Gorkem07

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
sorun giderilmiş yorumumu düzenledim :)

Son düzenleme:

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
O oringi bulmanız zor intercooler borusunu söktür ve oring yapan yerler var oralara gidip kumpas ile ölçüm alıyor lar kesip veriyor makinede o şekilde alabilirsin arama boşuna üstat

kadyr.53

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
size özel mesaj olarak iletiyorum

kutaykahya

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Oring arıyorsanız yardımcı olabilirim elimde fazladan mevcut.

Tuğbaa

Kayıtlı Kullanıcı
05-Amasya
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,

Cumartesi günü eşim bebeğimizi doktordan getirirken kendini bilmez bir servis sağ taraftaki yol ayrımına girmek için eşimin üzerine sürüp sıkıştırmış. Servis önünden sağ taraftaki yola girdiğinde birden karşısında kaldırım belirmiş ve duramadan kaldırıma çıkmış. Uzak açıdan kamera kaydı var plaka görünmüyor ama servis camdan bakıp kaçmış malesef. Allahtan eşim ve bebeğimiz kemerleri bağlı bir şekilde oturdukları için sağlıklarında bir sıkıntı yok.

Neyse araba kaldırıma sağ tekerden çıktığı için tekerlek yarılmıştı o yüzden çekiciyle servise gittik. (Araç Opel Astra J Sedan 1.6 CDTI Otomatik)
Araç sol farın altında tampon alt ızgarasının oradan çatlamış. O kısımda bulunan intercooler hortumuda kırılmış. Usta lifte aldığında turbo hortumunu değiştireceğiz dedi. Hortumu değiştirdik, lastiği yeniledik ve servisten ayrıldım.

Ertesi gün aracı test etmek için yola çıktım. Araç düz yolda hiç sorun çıkartmadı, sadece gaza bastığımda bir ıslık sesi duyuyordum, Bu sesi daha önce hiç duymadım, ustam turbo sesi dedi ama bu şiddette bir ses hiçbir zaman almadım aracımdan. Test ederken bir bayıra geldim ve orada araç çakıldı resmen, bayırı çıkarken çok zorlandı. Sanki araçta turbo yokmuş gibi bağıra bağıra çıkmaya başladı(Aşırı bir ıslık sesi geldi. Sanki biyerlerden hava kaçırıyor gibi) ve bu esnada motor uyarı ışığı yandı.(obd den turbo ile ilgili hata verdiğini gördü usta) Servis yolumun üstü olduğu için direk aracı bıraktım. Bana intercooler radyatörünün delindiği ve yenisinin takılması gerektiğini söyledi. Tamam diyerek kale marka bir radyatör aldık ve montajı yapıldı.

Usta araçla test sürüşü yaptı ve tamam dedi. Ben araca bindiğimde ıslık sesi gibi ses yine geliyor dedim. turbodan o dedi ve beni gönderdi. Bu arada bu turbo sesini daha önce bu araçta hiç duymadım, en azından bu kadar yüksek hiç duymadım. Araç düz yolda ve hafif rampada hiç sorun çıkartmadı taki bu sabah yine işin yolunu tutana kadar.

Geçen hata verdiği bayıra yeniden geldim, gaza bastığımda yine araç turbo yokmuş gibi çok zorlanarak bayırı tırmandı ve bu esnada yine motor ışığını yaktı. Bu arada işe geldiğimde hava karanlıktı arabanın ön tarafına bir bakayım dedim. Tampon da kırıklar olduğu için sol farın altında hafif bi boşluk kaldı. O boşluktan hafif bu duman geldiğini gördüm. Çok ince bir duman geliyordu. Kokladığımda yanık yağ yada plastik kokusu gibi bir koku aldım. Bu koku turbo borusu kırıldığında radyatörlerin olduğu bölüme yağ bulaşmış, sağolsun ustam temizlememiş onları, sol fara yakın bi bölge o yüzden geliyor olabilir mi bu duman ve koku?

Ayrıca bu gelen ıslık sesi ve bayırda çekişin düşmesinin sebebi ne olabilir.

Ön Farın altındaki boşluktan gelen duman :

Alt taraftan gelen ıslık sesi :
Geçmiş olsun, rampada aracın çekişten düşmesi ve beraberinde motor ışığının yanması olayını aynı şekilde bir önceki opelimde yaşamıştım. Kaza da yoktu üstelik. Derhal Opel servise götürüp baktırdım ve tamir ettiler. O günden sonra o araçta bir daha böyle bir problem yaşamadım. Dediğim olayı avrupada iken yaşamaştım. Yabancı dilim ustayı anlayacak kadar iyi olmadığından problem ne tam olarak anlamamıştım. Bunu canınızı sıkmamanız için yazdım çünkü tamiri bir iki saatte yapılabilecek bir problem bu, şayet aracınız ehil ellerde ise. Umarım sorununuz düzgün bir şekilde giderilir.
Düzeltme: Sorununuzun giderildiğini yazdığınızı sonradan gördüm, adınıza sevindim.
Düzeltme 2: Gönderinin tarihini de yeni farkettim :) neyse yorumum yine de burada kalsın, benzer sıkıntı yaşayacaklar için.