Benzini fullemeden nasıl ölçebilirim?

muceta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba, aracımın benzin tüketimini ölçmek istiyorum fakat benzini fullemek istemiyorum. Bugün uzun yola çıktım ve benzin yakıt menzili 90 km gösteriyordu. Yaklaşık 50 km falan gittim ekranda yakıt düşük uyarısı verdi ve ekranı kilitledi. Yol bilgisayarında hiçbir şeye bakamadım. Benzin kullanımımı nasıl sağlıklı ölçebilirim? Şehir içinde mesela 20 TL'lik benzin alsam. Bir süre gezsem araçla yine uyarı verip ekranı kilitleyene kadar. Hesabını nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Mustafa bey depoyu tam doldurmadan yapacağınız ölçümler malesef yeterli olmayacaktır. Yoldaki eğim bile göstergeyi etkiliyorken sağlıklı ölçüm yapabilmek kolay değil.

• Beğen
Tepkiler: muceta

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba, aracımın benzin tüketimini ölçmek istiyorum fakat benzini fullemek istemiyorum. Bugün uzun yola çıktım ve benzin yakıt menzili 90 km gösteriyordu. Yaklaşık 50 km falan gittim ekranda yakıt düşük uyarısı verdi ve ekranı kilitledi. Yol bilgisayarında hiçbir şeye bakamadım. Benzin kullanımımı nasıl sağlıklı ölçebilirim? Şehir içinde mesela 20 TL'lik benzin alsam. Bir süre gezsem araçla yine uyarı verip ekranı kilitleyene kadar yardımcı olursanız sevinirim
Araç Astra j ise aslında ekran kilitlenmiyor. Sinyal kolunun ucunda içe doğru basılan yuvarlak bir tuş var. Ona bastığınızda yakıt seviyesi düşük uyarısı gider. Ölçümde bildiğim en iyi yöntem ışık yanar yanmaz fullemek ve bir dahaki ışık yanışında tekrar fulleyerek ne kadar aldığına bakmak.

muceta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mustafa bey depoyu tam doldurmadan yapacağınız ölçümler malesef yeterli olmayacaktır. Yoldaki eğim bile göstergeyi etkiliyorken sağlıklı ölçüm yapabilmek kolay deği

Mustafa bey depoyu tam doldurmadan yapacağınız ölçümler malesef yeterli olmayacaktır. Yoldaki eğim bile göstergeyi etkiliyorken sağlıklı ölçüm yapabilmek kolay değil.
Hasip Bey ben lpg ile kıyaslama yapmak için araçtaki sıkıntının lpg ayarıyla mı ilgili yoksa aracın kendisiyle mi ilgili olduğu için aşağı yukarı benzin tüketimini öğrenmek istedim yani yol bilgisayarı sağlıklı veri verir mi nasıl kıyas etmeliyim

muceta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç Astra j ise aslında ekran kilitlenmiyor. Sinyal kolunun ucunda içe doğru basılan yuvarlak bir tuş var. Ona bastığınızda yakıt seviyesi düşük uyarısı gider. Ölçümde bildiğim en iyi yöntem ışık yanar yanmaz fullemek ve bir dahaki ışık yanışında tekrar fulleyerek ne kadar aldığına bakmak.
Ona dikkat etmemiştim. Bahsettiğiniz verileri sıfırlama düğmesi sanırım ona bir defa basınca gösterecek mi deneyeceğim. Teşekkür ederim ilginiz için

• Beğen
Tepkiler: omeroz

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarı tüm koşulları değerlendirerek size ortalama bir değer verecektir güvenebilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve muceta

muceta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarı tüm koşulları değerlendirerek size ortalama bir değer verecektir güvenebilirsiniz...
Teşekkür ederim

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Ort. 1 litre benzinle 10 km yol yapar araçlarımız ağırdır emsallerine göre 1 litre lpg ilede 7 8 km gider ort. Değerler tabi en net çözüm depoyu fulleyip yada biraz benzinde binip yol bilgisayarı kaç gösteriyor oradan ort. Almak

• Beğen
Tepkiler: muceta

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba, aracımın benzin tüketimini ölçmek istiyorum fakat benzini fullemek istemiyorum. Bugün uzun yola çıktım ve benzin yakıt menzili 90 km gösteriyordu. Yaklaşık 50 km falan gittim ekranda yakıt düşük uyarısı verdi ve ekranı kilitledi. Yol bilgisayarında hiçbir şeye bakamadım. Benzin kullanımımı nasıl sağlıklı ölçebilirim? Şehir içinde mesela 20 TL'lik benzin alsam. Bir süre gezsem araçla yine uyarı verip ekranı kilitleyene kadar. Hesabını nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba yazınızı okudum, anladığım kadarıyla fullemeden. Yapacağınız işlem çok doğru veriyi vermeyecektir. Nedenlerinden ;
depoda az yakıt olduğu zaman yakıtı daha fazla harcarsınız. Çünkü yakıt dipte olduğu için yakıtı pompalarken, 1 tık daha fazla çekecektir. Nedeni kanıtlanmış olarak, dolu depoda benzin pompası sürekli dolu olduğu için eşit miktarda devam eder.Ayrıca araç mekaniği içinde dip yakıtı aracın çekmesi ileride doğabilecek sorunlarada yol açacaktır.Dip yakıtla, yani aldığımızın yakıtın mutlaka dibinde totulaşma olacağı için, bu hem motor için hemde pomba için 2 kat efor anlamına gelir.Buda anlık tüketimin fazla olmasını etkiler. Kanıtlanmış olarak bir kaç söylemde bu konuda var, araştırabilirsiniz.
Bu nedenle belirli bir seviyenin üstünde tutmanız en mantıklısı.Aslında uzun yolda giderken, çoğumuz depoyu fulleyerek yola çıkarız ve bir nevi yakıt tüketimini zaten yolun başında azaltmış oluyoruz. Bunu bazen fark ederiz, bazen fark etmeyiz. Örneğin, bir seferinde depodaki yakıt miktarınız az olarak yola çıkıp yolda, fullediğinizde araç sanki fazla yakıyormuş hissi verecektir.

Sizin konunuzda bu denli birşey olabileceğini düşünüyorum. En iyi ölçümü yapmak için ya depoyu fulleyin ,yada en azından yarısını doldurun. Yaptığınız kmyle karşılaştırma yapın.( Aldığınız Yakıt / KM = Kmde Kaç kuruş yaktığını verir. Bu en kolay yönetemlerdden biridir. Hepimiz biliriz..)

Saygılar,

• Beğen
Tepkiler: muceta ve Cemil