Branda Kullanımı

Holiganguc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.since1910.net
Ynt: Ynt: Branda Kullanımı

Araba Brandasının Faydaları ve Zararları
Pek çok kişi uzun süre boyunca aracını kullanmayacağı zaman bir branda satın alıyor. Bazısı 50 lira bazısı 200 lira. Peki branda almak gerçekten doğru mu ? Aracınıza zarar verebileceğini hiç düşündünüz mü ? ֖rtülen arabaya faydası olduğu gibi zararı da var.

Aracınızı örtmeye karar vermeden önce şunları göz önüne almalısınız ?

Ortam yağış görecek mi ?
Güneşe maruz kalacak mı ?
Nem oranı yüksek mi ?
Aracın kaportasına zarar verebilecek hayvanlar var mı? (Kuş, Kedi, köpek vs)
Rüzgara maruz kalacak mı ?
Bunları değerlendirdikten sonra düşünmeniz gereken husuları iki koşulda bildirelim. 1.Durum branda varsa; Rüzgar brandanın sürtünerek kılcal çizikler oluşturmasına sebep olur. Yağan yağmur brandadan sızarsa daha sonra güneşin de etkisiyle nem haline gelip boyayı soldurur ve yer yer branda boyaya yapışır. Bir kedi brandanın üstüne ürik asit bırakırsa branda emer ve ciddi şekilde yapışır. Brandalı araçlar açık bir otoparkta daha fazla dikkat çekeceğinden özellikle çocuklar tarafından oyuncak haline getirilebilir.

2.Durum branda kullanmazsanız;  Kuş pisliği uzun süre temizlenmeyeceğinden boya tarafından iyice emilir ve kolay kolay tahribatı geçmez, kedi köpek gibi hayvanlar aracınızı mesken edinip orasını burasını tırnaklarıyla çizebilir. Bu ihtimalleri göze aldıktan sonra kararınızı verin. Peki en iyi çözüm ne ? Bizce yapılabilecek en sağlam tercih aracı tertemiz yıkatıp, kapalı bir otoparkta aracın ebatlarına göre kesilmiş kaliteli bir brandayı iyice gererek kullanmaktır.

Not 1: Brandanızı satın alırken kullanacağınız ortamı da mutlaka satıcıya anlatın.

Not 2: Uzun süre çalıştırılmamış bir araç 15-20 dk. gaza basmadan çalıştırıldıktan sonra harkete geçirilmeli aksi takdirde fren gibi yağ gereksinimi olan ekipmanlar çalışmaz ve yağı iyice süzülmüş olan motor tekleme yapabilir.

Gelen Aramalar:
araba brandası
araba brandası zararları
araba brandasının zararları
araba çadırı
arac brandasının zararları
Posted by Mehmet Ali Arslan on 04 Temmuz 2011.

Tags: araba, araç, boya, branda, kılıf, koruma, örtü, otomobil, tente

Categories: Genel, Otomobil

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Branda Kullanımı

arkadaşlar biz şimdiye dek bütün araçlarımızda branda kullandık ve hep özel diktirdik boya yanması gibi bir durumla çok şükür hiç karşılaşmadık 17 yıllık aracımızda bile ( broadway di ) gel gelelim kılcal ve benzeri çizik olmaması brandayla pek imkanlı değil ama düşününce branda işi 2 ucu pis değnek güneşte bitiriyor arabayı ve yukarda "holiganguc" nickli üyemizin de yazdığı gibi. ben araca diktirttim yine buraları kavruluyor resmen sıcaktan site garajında duruyor araç evin önünde kedi köpekde cok. büyük konuşmayayım ama kimse bu brandalı diye gidip acıp çizeyim izmarit atayım demez haaa diyorsa emin olun TANIDIĞINIZDIR bana göre. ben kullanıyorum sonuçta yola koyuyoruz aracımızı ama bilhassa uzun zaman kullanmayacağınızda yıkadıktan sonra hatta detailing yaptıktan sonra tertemiz ve 2 kişi olarak örtmenizi kaldırırken de yine 2 kişi kaldırmanızı öneririm

Cosmo1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yazlığımız Mersin Aydıncık ta.
kapalı bir garajımız yok. ağaç yada bina gölgesi de malesef yok :) sonucta araç sabah gölgedeyse bile ögleden sonra güneşin altında kalıyor.
özellikle Astra h aracımın cam tavan olmasından dolayı araca binmek 300 derecede çalışan fırına binmek gibi birşey.

aracımın  üzerine gelenlde açık renk çift kişilik çarşaf örtüyorum. çarşafın dört kenarına bağaj sabitlemede kullanılan ahtapotlardan diktim. aracın direk olarak jantlarından sabitliyorum. çarşaf olduğu için araca sermesi ve tekrar toplaması da gayet kolay oluyor.

[img=610x600]http://images.gittigidiyor.com/8119/DOGANER-BAGAJ-AHTAPOT-LASTIGI-2-LI__81192759_0.jpg[/img]

mstmlk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aydıncık sıcak olur hemde ne sıcak.  bende ısrarlıyım o sebepten biliyorum

BİLDS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Zahmetli bi iş. ben aracımı mecbur kalmadıkça güneşte bırakmam. Gün içinde kullanmayacaksam mutlaka yerini değiştiririm. Brandayı düşündüm ama o zaman aracım brandalı da olsa güneşin altında kalacak diye vazgectım. Ayrıca boya yanması, çizilmesi vs gibi etkenlerden de çekindim.

mrtu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

branda aldım. Yağış başlayınca kullanmak nasip olmadı. Ancak almadan önce çok araştırdım. Fark ettim ki kullananlar memnun ve tavsiye ediyor, kullanmayanlar ise kesinlikle önermiyor. Benim önerebileceğim;
Araç kirli iken örtmeyiniz.
Araç ıslak iken örtmeyiniz.
4 günde bir havalandırınız.