çamaşır makinesinde orjinal döşeme yıkama

volkansan

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar biraz zahmetli bir işlem belkide bir gününüzü vermeniz gerekiyor ancak inanın sonucu çok güzel oluyor. (30 derecede ön yıkamalı 500-600 devir olmasına özen gösterin yüksek ısı iyi gelmeyebilir.)
tek ihtiyacınız olan bir yıldız bir düz tornavida ile ince bir pense.

Son düzenleme:

Darxoul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kaç model araçta denedin..döşemeler nasıl çıkıyor ki zımbalı ya da yapıştırmalı değiller mi

sezo33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar biraz zahmetli bir işlem belkide bir gününüzü vermeniz gerekiyor ancak inanın sonucu çok güzel oluyor. (30 derecede ön yıkamalı 500-600 devir olmasına özen gösterin yüksek ısı iyi gelmeyebilir.)
biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz?

volkansan

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
aracım 2005 astra h elegance, bu modellerin siyah ve lacivert renklerinde krem döşeme kullanılmış ve buda döşemenin kiri belli etmesini sağlıyor malüm:)

önce ön altlardan başlamanızı tavsiye ediyorum, daha sonra ön sırt bölümlerini çıkartın, airbag'li olan koltuklarda sorun olmaması için airbag'leri (3'er vidalı) çıkartın ancak soketlerinden çıkarttığınızda marşa dokunmayın, çünkü çıkık airbag'ler aracınızda hata koduna neden olabilir!

daha sonra arka koltuk alt bölümünü çıkartın. en son olarakta arka sırt bölümü ama benim size tavsiyem arka sırt bölümü çok kirli değilse çıkarmayın, çünkü emniyet kemeri vs. işinizi oldukça zorlaştırabilir.

birde unutmadan belirtmek istiyorum, biraz el becerisi isteyen bir işlem, umarım bu uygulamayı düşünen arkadaşlara biraz yardımcı olmuşumdur.

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende bi koltuğun döşemesini söktüm sonra sıkıldım geri kalan koltuklarıda dışarıda suyun altına tuttum 3 güne kurudular balkonda :D arabayı da kullanamadık tabi :D ama güzel yöntem...

Filmk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben vectra b (96 gls)'de aynı işlemi yapmıştım...Aldığımda çok kötüydü döşemeler şimdi çok memnunum...

1. Önce tüm koltukları söküp eve çıkardım...

2. Sonra ön koltuklar için; arkasında bulunan plastikleri ayırıp, resimde de yatay ve dikey olarak görülen tellerdeki demirleri söktüm...

3. Makinada yıkadım ve söktüğüm demirlerin yerine (ethembozkurtun fikri) plastik kelepçeler kullandım... Sonuç ilk haline göre muhteşemdi...

4. Arka koltuk daha zor yanlız..; Sadece küçük olanı söktüm; onunda arkasındaki plastikleri ayırıp döşemeyi söktüm; fakat bunda malesef kenarlarda birbirine geçen mukavva parçaları var...Onları döşemeden ayırıp, yıkama işlemi bitince alt katımda çantacı vardı ona geri diktirdim; (sökerseniz mutlaka yönüne dikkat edin) büyük olanı bu yüzden sökmedim; onu cosla sıkarak bir güzel sildim; arka koltıuklar için tavsiyem sökmeyin; cosla ile silin...

Zor iş ama yapmaya değer; tek sıkıntı eğer döşemenizin içindeki süngerler erimişse (ki eski modellerde mümkün) onlar makinada kırmızımsı bir toz halinde döşemeye yapışıyor; bende özellikle şöför koltuğundakiler erimiş; onuda kuruduktan sonra fırçalayarak çıkardım; şimdi gayet memnunum...

Not: Ara ara üzerinde çalıştığımdan 5 gün sürdü...(Sabır isteyen bir iş)

31082009153.jpg

Son düzenleme:

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
koltugu sökmeden dösemeyi çıkarmak çok zahmetli bir iş :S

volkansan

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ancak sonuç mükemmel:)