CAR 2004 AUX Girişi Yapılışı.

kdr20_88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam Herkese,
Arkadaşlar aşağıda CAR 2004 teyp e stereo ses veren, bass-treble ayarı yapılabilen bir aux girişi yapılışının resimli anlatımı var.
Anlatıma bakıpta anlayabilen yada bu konuda teknik bilgi sahibi arkadaşlarımız varsa bir kaç sorum olacak;
1. Anlatımda tda7313 entegrenin 14 ncü bacağından kablo bağlanacak demiş, fakat resimde 13 ncü bacaktan bağlanmış,
2. Araya neden kondansatör koymuş,
3. Anahtar eklemiş, eklemesek olmaz mı, (yani jak ı takınca direk çalışsa)
4. Mümkünse bu anlatımı daha az teknik kelimeler kullanarak baştan anlatabilecek tercüme edebilecek :D biri var mı ?

Eminim sitede hala bir sürü CAR 2004 teyp kullanan arkadaş vardır.

... A L I N T I D I R ...

opel combo corsa 2004 aux kablosu yapımı

opel combo aux girişi (car 2004 siemens vdo)
aux girişi yapmak için teypin telefon girişini kullanacağız
telefon girişi mono ses vermektedir.
stereo ses almaak için teyp içinde bulunan tda7313 adlı entegreden tekrar kablo çekilecektir.

Teypin Sökülmesi
Uyarı : Teypin güvenlik kodunu bilmiyorsanız teyp sökmeyiniz
aksi taktirde teypiniz kullanamazsınız !

1. Yukarıdaki resimde gösterilen deliklerin vidalarını sökünüz.
  2. Deliklerin her birini içine girebilecek şiş yada tornavida (yukarıdakine benzer)temin ediniz.
  3. Tornavidaları deliklerin içerisindeki tırnakların atana kadar sokunuz.
  4. Tırnaklar attıktan sonra tornavidalarda destek alarak teypi kendinize doğru çekiniz.

Teyp bağlantıları

• tda7313n adlı entegrenin 9 uncu ve 14 üncü bacakları devre yolunda birleşiktir.
  • bu devre yolunu ayırarak aux girişimizi stereo yapabiliriz.
  • 9 ve 14 üncü bacakları birbirinden ayırdıktan sonra
  • 9 bacaktan sağ ses girişi kablosunu bağlanacak
  • 14 bacaktan sol ses girişi kablosunu bağlanacak
  • aşağıda resimdeki gibi kablo aralarına 22 uf 50v kondansatör koyulacaktır.
  • kondansatörün - yönü kabloya bağlı olacaktır.
  • ses girişinin topraklamasını şase den aldım

Aux girşini aktif etmek için c bloğundaki 13 pin ile gnd kısa devre yaptırılınca ekranda message yazısı çıkarak devreye girer.
bu ses kablosu ve aux aktif olması için gereken pini hepsini tek kablo ile taşıdım teyp içinden lehimleyerek hepsini tek kablo ile çakmaklık çıkışına çıkardım.​

• sol ses
  • sağ ses
  • gnd şase
  • tel mute

snn77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaptım:

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    96 KB · Görüntüleme: 155
Son düzenleme:

snn77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi bu kaset car 2004 ün mü ?
Entegreden alacağını söylemiştin ?
Bir stereo jack ta bildiğim kadarıyla 3 tane kablo vardı, burda neden 4 ?
... .. .

entehreden değil tuner den aldım, bilgisayar stero jackı kullanacan 5 pinli olan, 2 gidiş 2 dönuş, 1 şase, teypi 50 tlye aldım sahibinden CAR2004,

steryo jack electronikçilerde 1 TL, kabloyunda bir eski pc kasasından USB kablosunu aldım, birbirine yapışık olsun diye kablolar

kırmızı ve beyaz kabloları eklediğim yeri takip edersen TDA7313 entegreye gideyor,

Son düzenleme:

kdr20_88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
entehreden değil tuner den aldım, bilgisayar stero jackı kullanacan 5 pinli olan, 2 gidiş 2 dönuş, 1 şase, teypi 50 tlye aldım sahibinden CAR2004,

steryo jack electronikçilerde 1 TL, kabloyunda bir eski pc kasasından USB kablosunu aldım, birbirine yapışık olsun diye kablolar

50 tl ye çok iyi almışsın abi teybi, hayırlı olsun. Teyp tuner modunda iken jack a mp3 player yada telefon bağlanınca direk aux moduna geçiyor sanırım. Seste hiç bir kayıp olmadan kaliteli bir ses alacağımı düşünüyorum. Hem stereo hemde bass treble ayarı da yapılacak. Mükemmel. Abi hemen akşam yapacağım bende. Ellerin dert görmesin. Çok kişiye faydası olacak.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 11:14 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 11:03 ----------

Abi çok oluyorum artık ta bu son sorum :)
bağlantılarda hangileri sağ hangileri sol, kablo renklerine göre söyleyebilir misin?

snn77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
50 tl ye çok iyi almışsın abi teybi, hayırlı olsun. Teyp tuner modunda iken jack a mp3 player yada telefon bağlanınca direk aux moduna geçiyor sanırım. Seste hiç bir kayıp olmadan kaliteli bir ses alacağımı düşünüyorum. Hem stereo hemde bass treble ayarı da yapılacak. Mükemmel. Abi hemen akşam yapacağım bende. Ellerin dert görmesin. Çok kişiye faydası olacak.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 11:14 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 11:03 ----------

Abi çok oluyorum artık ta bu son sorum :)
bağlantılarda hangileri sağ hangileri sol, kablo renklerine göre söyleyebilir misin?

ekranda AUX yazmayacak, cep telefonun kablosunu aux girişe takınca radyoyu bypass yapıp ceptelefondan gelen sesı entegreye gonderecek. ekranda radıyo fregansı gorunmeye devam edecek.

resımde ekledıgım kabloyu yapmadan once ana kartın uzerınde aradaki baglantıyı kesmek lazım yoksa 2 ses birden cıkar, hem cep telefon sesi hem radio

kdr20_88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ekranda AUX yazmayacak, cep telefonun kablosunu aux girişe takınca radyoyu bypass yapıp ceptelefondan gelen sesı entegreye gonderecek. ekranda radıyo fregansı gorunmeye devam edecek.

resımde ekledıgım kabloyu yapmadan once ana kartın uzerınde aradaki baglantıyı kesmek lazım yoksa 2 ses birden cıkar, hem cep telefon sesi hem radio

Aradaki bağlantı nedir ki, nasıl kesicem abi ?

snn77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ekledim :)

Ekli dosyalar

• 16853d1396848984-car-2004-aux-girisi-yapilisi-1.jpg
    16853d1396848984-car-2004-aux-girisi-yapilisi-1.jpg
    91.7 KB · Görüntüleme: 154

snn77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş