Çileden Çıkardı Astra G Motor Soğukken Vuruntu Problemi

SakocaN52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ basıncını gidip ölçtürün sonrasında küçük bir ihtimalde sesi trigerden gelip gelmediğine bakın triger kısmına kulağınızı iyice yaklaştırıp bakın ve yağ eksiltmeyide yağ havalandırma var boğaz kelebeğini giren siyah bir kısa boru o borunun için e bakılması gerekli yag varmi yokmu diye yağ havalandırma da sorun olursa yağ yakar opelde bu sorunda ustalar sağolsun motor yedi der ve yağ yakmayan araba yoktu audi a6 vardı 2013 2.5 motor 3000 binde bir ort 500 1000 yağ eksiltiyordu örnek en iyi motor 100 gram yağ eksiltir eksilmeyen motor yok
Cevabınız için teşekkür ederim.Yağ basıncını nereye ölçtürebilirim üstad ?

Gaz kelebeğitemizlenmişti ama dediğiniz yere baktıracağım.Yağ yakma araçta rahatsız edecek miktarda değil.Bir öncekinde dediğim gibi,işin aslını anlayamadık.Usta da anlayamadı.
Son değişimden sonra,2000 KM yapmışım.500 ML eksiltmiş.Sürekli şehir içi,şehir dışına çıkmıyorum.

SakocaN52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkür ederim.Yağ basıncını nereye ölçtürebilirim üstad ?

Gaz kelebeğitemizlenmişti ama dediğiniz yere baktıracağım.Yağ yakma araçta rahatsız edecek miktarda değil.Bir öncekinde dediğim gibi,işin aslını anlayamadık.Usta da anlayamadı.
Son değişimden sonra,2000 KM yapmışım.500 ML eksiltmiş.Sürekli şehir içi,şehir dışına çıkmıyorum.
Ayrıca trigerden böyle ses gelir mi bilemiyorum.Aslında triger tarafına biraz daha yakın gibi ses sanki.Belki de psikolojik.
Ben yağlamanın geç yapıldığını düşünüyorum

SakocaN52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dün filtreyi de değiştim,Bosch takıldı,GM yoktu.Ses azalmadı ama gece 1-1.5 derece soğuk olmasına rağmen 20-25 saniye sürdü.Süre azaldı gibi

ege621

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dün filtreyi de değiştim,Bosch takıldı,GM yoktu.Ses azalmadı ama gece 1-1.5 derece soğuk olmasına rağmen 20-25 saniye sürdü.Süre azaldı gibi
Yağın daha rahat akmasına yardımcı olan unsurlar ufak ufak yardımcı oluyor gibi.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Trigerin orada kasnak var aynı sesi çıkarabiliyor ısınıncada ses kesiliyor kasnak yapıyor olabilir bir şans denemek lazım dır tamirciye gidin söyleyin anlıyor sa bakar yoksa rektefeciye de sorabilirsiniz yağ yakmada yağ havalandırma sisteminde bazen ariza olabiliyor sökülüp bakılması gerekli contası yırtılmasa yağ yakar ve motoru yeniden yapsan da çözemezsin

• Beğen
Tepkiler: SakocaN52

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar.Aranıza Yeni katıldım,bu zamana kadar da katılmadığımiçin de pişmanım açıkçası.

Arkadaşlar Astra G 1999 Model GL 1.6 Ecotec aracım ile problem yaşıyorum ve olayı en başından anlatayım şöyle ki:

Aracı alalı 4 ay oldu.Aldıktan 1 Ay Sonra yağ değiştim.Yağı değişen usta,karter contasını değişmediği için araç 1 Litreye yakın yağ akıttı.Neyse gittim aracı bıraktım,sırf onların hatası yüzünden 200 daha ödedim.Aracı aldım,araç normal.

Aradan 1.5 Ay geçti yani yaklaşık,3000 KM sonra bir ses gelmeye başladı motordan,malumunuz fincan sesiymiş.Neyse ben 5-6 Gün kullandım,sonra başka ustaya götürdüm.Bunda yağ kalmamış dedi.İçinden 1.5 Litre yağ çıkmış.
Başka usta yağ değişimini yaptı,Şu an 2000 km civarı yol yaptım 200-300 ML eksiltmiş.

Ben önceki 3000 KM de aşağı yukarı 3 LT yağ eksiltmesinin sebebini anlayamadım usta da anlayamadı,müphem. (Belki de önceki terbiyesiz,yağ bile eklemedi karter tamiri sonrası neyse.)

Şimdi yağ eksiltme miktarı normal,fincan sesini de çok soğuksa ilk çalıştırmada 20-30 saniye yapıyor,sonra gidiyor.

Şimdi bu detayları belki sıkıntım ile alakalıdır diye anlattım size.Aracı ilk aldığım zamanlar Ağustos-Eylül ayı idi ve bu başlıkta bahsettiğim sesi çok az duyuyordum.

Soğukken çook arttı,bariz tak tak.1.5-2 Dk sonra geçiyor.

Çekişte falan en ufak problem yok,yağ seviyesi normal,hararet yok.Herşey normal.

Usta,sabah yağ katılaşır,piston fincan vs yağlanama kadar ( eski araç sonuçta ) bu sesi yapar,motoru açmalık bir durum yok dedi.Ben de zararverir diye korkuyorum açıkçası:

Bu problem yağlama ile alakalı bence ama nedendir çözemedim,siz değerli tecrübeli abilerin desteği lazım.

Motor Engine Repair Diye Amerika Malı bir katkı koyuldu.

Filtre orjinal değil,şampiyon marka.

Yağ 10-40 Castrol.

Çook Teşekkür Ederim Şimdiden.

Bu Vuruntu yaptığı video.Sıcaklık 2 Derece.

Görüntüleme: https://youtu.be/-L1LqlX52AQ

Bu da sıcakken 4-5 KM yol yapmıştım o kadar.

Görüntüleme: https://youtu.be/eWg9DKuvISg
Bu sesi çıplak kulakla duymak gerekiyor öncelikle burdan ne konuşsak var sayım olacak şimdi yağ 10 40 Castrol diğer usta kötü bir yağ koymuş olabilir bu sesi yaparken hafif gaz vermeye başlayın gaz yemeye başladığında belirli bir yerden sonra kesecek mi paylaşın bizimle ve katkı koymasaydiniz keşke

• Beğen

SakocaN52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Trigerin orada kasnak var aynı sesi çıkarabiliyor ısınıncada ses kesiliyor kasnak yapıyor olabilir bir şans denemek lazım dır tamirciye gidin söyleyin anlıyor sa bakar yoksa rektefeciye de sorabilirsiniz yağ yakmada yağ havalandırma sisteminde bazen ariza olabiliyor sökülüp bakılması gerekli contası yırtılmasa yağ yakar ve motoru yeniden yapsan da çözemezsin
Vallahi bunu düşünmrk bile güzel.Deneyip yazacağım.Teşekkürler üstadım

SakocaN52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sesi çıplak kulakla duymak gerekiyor öncelikle burdan ne konuşsak var sayım olacak şimdi yağ 10 40 Castrol diğer usta kötü bir yağ koymuş olabilir bu sesi yaparken hafif gaz vermeye başlayın gaz yemeye başladığında belirli bir yerden sonra kesecek mi paylaşın bizimle ve katkı koymasaydiniz keşke
Deneyeceğim üstadım.Teşekkür ederim

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Deneyeceğim üstadım.Teşekkür ederim
Bu bir metal sesi eksantirikten gelebilir iticiler den gelebilir geç dolduruyor dur ve yatak vuruyor olabilir bakmak gerekmekte koyulan yağ kötü ise piston eteği dediğimiz yani pistonun yani gömleğe vurabilir

• Beğen

SakocaN52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu bir metal sesi eksantirikten gelebilir iticiler den gelebilir geç dolduruyor dur ve yatak vuruyor olabilir bakmak gerekmekte koyulan yağ kötü ise piston eteği dediğimiz yani pistonun yani gömleğe vurabilir
Bunu da deneyeceğim ayrıca.Peki bir vakitten sonra kesilirse iyi mi kötü mü ?
Ben şöyle birşey sezdim.Şimdi eğer motor 2000 Devir civarı çalışırsa ses kısa sürüyor 20-25 Saniye.Eğer Normal devirde çalışırsa 2-3 DK sürüyor.

( Bazen çok soğuksa bile 1000 devirde çalışıyor, o da ayrı bir garip :) )