Corsa C Far sensörü yapımı ve montajı

erdo_celik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Ankarada olduğumdan devreyi hazır kit aldım 10tl ye aslında sertançayın paylaştığı devreyi yapardım ama tatilde olduğumdan plaketle delmeyle asite atmayla lehimleme ile uğraşmıyım diye malzeme yokluğundan bi devre buldum.Devrede tek röle vardı bi rölede ben ilave ettim.Birisi parklar diğeride kısalar için rölelerin bobin uçlarına 4700 uF bağlarsanız geçikmeli söner ikide birde yan sön yapmaz.Kesinlikle ekleyin derim.Devrenin + ucu kontaktan far anahtarına gelen siyah uçtan eksisinide yine far anahtarına gelen şaseden yani kahverengi kablodan aldım.Şaseyi rölelerin normalde açık kontaklarına bağladım yani röle enerjilenince far anahtarının gerekli kısımlarına şase gidecek çünkü sistem şase ile enerjileniyor.Sistemin tek dez avantajı havakararmaya başlarken her ikiside devreye girerek hem parkları hem kısaları yakıyo aslında devreyi değiştirip ayırma yapılabilir ama dediğim gibi ben uğraşmak istemedim.Gelelim montaja far anahtarını sökmek kolay olmadı hiç sökmediğimden önce anahtarın üzerindeki sağ sol döndürdüğümüz anahtar sökülüp içinden görünen tırnaklar iki adet tornavida vs. ile geri çektirilerek sökülüyo vala ben epey uğraştım.Söküldükten sonra zaten aşağıda şemada verdim resimleri ordan devreyi kurar montaj yaparsınız.sistem güzel çalışıyo tarafımdan test edildi tünele girildi güneş batmaya yakın denendi.Hadi kolay gelsin.
64403422.jpg

57374335.jpg

47006210.jpg

83238990.jpg

90307399.jpg

65319008.jpg

Ekli dosyalar

• 11.jpg
    11.jpg
    93.2 KB · Görüntüleme: 203
  • 12.jpg
    12.jpg
    89.3 KB · Görüntüleme: 154
  • 13.jpg
    13.jpg
    89.8 KB · Görüntüleme: 130
  • 15.jpg
    15.jpg
    87.9 KB · Görüntüleme: 127
  • 17.jpg
    17.jpg
    31.4 KB · Görüntüleme: 149

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Güzel olmuş eline sağlık.
Şeması ne bilmiyorum ama Hazır kitin isimi nedir.?
Gelen hassasiyete göre ufak bi eklemeyle kısa ile parklar ayrılabilir belki.
Yalnız LDR içi sana bi alternatif yer vereyim.
O dikiz aynasının içi boş. içini açıp ön cama bakan yüzüne Tıg ile küçük bi delik delip LDR yi arkasınıa koyabilirsin.

Son düzenleme:

erdo_celik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hazır kit derken şu elektronikçilerde satılan hazır devrelerden acemiler için hobi devrelerinden dediğim gibi vaktim ve malzeme eksikliğinden hazır devre kullandım ldr li karanlıkta çalışan devre diye geçiyo okul başlasın kendim bi devre tasarlıcam yaptıktan sonra detayları ile paylaşırım.dikiz aynası olayını bi karıştırıyım bide devreye gece kontağı açınca ilk etapta lambaların yanmasını engelleyecek bi zaman geçikmesi eklemem gerekiyo çünkü marş anında sistem etkilenmesin diye teşekürler yorumların için mokia hocam

66ercan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LDR yi seri bi devreye baglayıp 12 v akım verirsek te aynı işi görebilirmi acaba LDR yi karanlık bir yere koyarsak ışık yakabilirmi..saygılar

erdo_celik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LDR bir sensördür ve direç grubuna girer.Karanlıkta direnci yükselir aydınlıkta düşer dolayısıyla bu değişimlere göre devre tasarlmadan sadece ldr ile bu iş yapılmaz mutlaka Transistörlü bi devre lazım

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel bir çalışma olmuş :) sanki benimde adım geçmiş gibi :) benim devre çok kararlı çalışıyor kesinlikle tavsiye ederim (bu arada bende karton parçasının üzerine montaj yaptım)

Son düzenleme:

west_1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende elektronikten anlayan bir arkadaşıma bu sitedeki far sensörü devrelerinden verdim. Arkadaşım yaptı ve gayet güzel oldu hassaslık ayarı falanda koymuş. Tek sıkıntı gece ışığın fazla olduğu mekanlardan geçerken kapatıyor kendisini acaba hassaslık ayarını azaltsak bu sorun hallolur mu arkadaşlar

tcoban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bütün yağmur sensörlerinde far sensörüde mevcutmu (Corsa c veya d için) Far sensörü olan modeller için üretimdeki İngilizce adı nasıl geçiyor. arıyorum bulamıyorum