Corsa ilk çalıştırmada gelen ses

stslant

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kayışsız çalıştığında ses devam ediyorsa tek ihtimal klima kalıyor. Aynı şehirde olsaydık bende steteskop var dinler nereden geldiğini hemen bulurduk.

Yağ pompası olmaması sevindirici.
Hocam kayışsız çalıştığında ses gelmiyorsa demek iatediniz değil mi ? Peki bu klima kompresörünün kasnağı değişebiliyor mu sadece ? Onun içindeki bilyelerde sorun olabilir belki ? Ayrıca kompresör kasnağı söküldüğünde klima gazı da boşalıyor mu ? Rulman vs sorunu olabilir.

bu arada klimamım çalışmasında bir sorun yok buz gibi yapıyor .

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Evet yanlış yazmışım kusura bakmayın klavye bozuldu latopun her zaman tuşlar basmıyor parçada gelmediği için çoğu zaman sinir krizi geçirtiyor bana

Klima kasnağı sökülüyor içinde rulmanı var bizimkiler sürekli mi dönüyor yoksa tuşa basınca mı kasnağın ortası dönemeye başlıyor ona bakmak lazım. Her klimacıda yapmaz kompresörü değiştirmeye kalkar. kompresörü sökmeden kasnağı söküp takabilirlerse gaz kaçmaz ama söküp yaparlarsa gaz kaçar diye tahmin ediyorum boru girişlerinde çek valf olduğunu sanmam. Rulman dağılıp kasnak bobine sürtüyorda olabilir. Devamlı olmaması garip geldi şimdi.

Kayış sökülüyken keşke usta eliyle çevirmeye çalışsaydı sürtme yada rulmanda dağılma varsa elle zor dönecektir.

Yarın benim kompresörü yukarıdan görebilirsem inceleyeyim. Hangi tip olduğunu söylerim.

Son düzenleme:

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Bugün baktım kompresöre sürekli dönüyor ortadaki metal kapakta. Sökümü farklı sanırım ben diğer tiplerin sökümünü biliyorum. Çalıştırıp yakından dinleyince benimkide biraz ses yapmaya başlamış. Ben internette bizim araçların kompresörünün sökümüne denk gelmedim. Siz yaptırırken sökümü çekebilir misiniz?

Sökebilmek içinde özel alet gerekiyor. Yine masraf çıktı banada

stslant

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bugün baktım kompresöre sürekli dönüyor ortadaki metal kapakta. Sökümü farklı sanırım ben diğer tiplerin sökümünü biliyorum. Çalıştırıp yakından dinleyince benimkide biraz ses yapmaya başlamış. Ben internette bizim araçların kompresörünün sökümüne denk gelmedim. Siz yaptırırken sökümü çekebilir misiniz?

Sökebilmek içinde özel alet gerekiyor. Yine masraf çıktı banada
hocam daha sanayiye gidemedim. Gidince mutlaka video çekerim. Corsa D için klima kasnağı arayışım sürüyor ancak uygun kasnak bulamadım. Bazı videolar gördüm baska araçlar için içerisindeki rulmanı değiştirip çözenler olmuş. Umarım kasnaktan geliyordur artık. Hocam sizin kayış kodu ne ? Bana 6PK1320 takmışlar. Uzun veya kısa geliyor da olabilir.

Hocam ayrıca kompresör kasnağı böyle ilk başta ses yapıp sonradan kesebilir mi ? Yoksa sürekli mi ses yapar ?

Son düzenleme:

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
hocam daha sanayiye gidemedim. Gidince mutlaka video çekerim. Corsa D için klima kasnağı arayışım sürüyor ancak uygun kasnak bulamadım. Bazı videolar gördüm baska araçlar için içerisindeki rulmanı değiştirip çözenler olmuş. Umarım kasnaktan geliyordur artık. Hocam sizin kayış kodu ne ? Bana 6PK1320 takmışlar. Uzun veya kısa geliyor da olabilir.

Hocam ayrıca kompresör kasnağı böyle ilk başta ses yapıp sonradan kesebilir mi ? Yoksa sürekli mi ses yapar ?

Değişecek olan rulman zaten kasnak aramanıza gerek yok bence ama sesin kesilmesi tuaf azalıyor olabilir mi? Çünkü bende ses belli belirsiz devamlı videolardaki gibi ve şakırtı yok. Açıkcası bu sesle ilgili hiçbir bilgi bulamadım internette.

Benim kayış 6 pk 1328 olması gerekiyor. İmkan olsa üzerindeki kayışı söküp klima kasnağınıda dışarıda bırakacak kadar çapı dar bir kayış takıp sesin oradan gelip gelmediğinden emin olmak gerek

stslant

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Değişecek olan rulman zaten kasnak aramanıza gerek yok bence ama sesin kesilmesi tuaf azalıyor olabilir mi? Çünkü bende ses belli belirsiz devamlı videolardaki gibi ve şakırtı yok. Açıkcası bu sesle ilgili hiçbir bilgi bulamadım internette.

Benim kayış 6 pk 1328 olması gerekiyor. İmkan olsa üzerindeki kayışı söküp klima kasnağınıda dışarıda bırakacak kadar çapı dar bir kayış takıp sesin oradan gelip gelmediğinden emin olmak gerek
Hocam aslında şöyle; emin olmamakla birlikte bu ses kesildiğinde arka taraftan çok hafif hafif sesler duyuyorum yine büyük ihtimalle bu sesin devamı olarak düşünüyorum çünkü yine o bölgelerden geliyor. Hay allah bende neden 6PK1320 taktılar acaba onunla alakalı olabilir mi ? Yani o kadar v-kayışı var ki doğrusu hangisi olmalı bilemiyorum. Gergi geriyor her türlü ama yine de doğrusunu takmak daha iyidir.
Dediğiniz gibi klima kasnağını bir şekilde boşa çıkarmak gerek. Onun için de çok kısa bir kayış bulmak gerek. İnanın ustalar hiç özen göstermiyor.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Corsalarda birden çok kayış kullaılıyor belki sizin araçta 1320 fabrikasyon değeri olabilir üzerinden çıkan neydi.

stslant

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Corsalarda birden çok kayış kullaılıyor belki sizin araçta 1320 fabrikasyon değeri olabilir üzerinden çıkan neydi.
Hocam aracı özel servis e bırakmıştım orada değiştirmişlerdi. O yüzden bilmiyorum. Yakın zamanda bi tekrar gideyim de şu kompresör e baktırayım umarım çözebiliriz artık havalar soğudukça ses daha uzun sürmeye başladı.

16letgtc

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aklıma bir tek şu geliyor açıkçası, eğer ısındığında ses gidiyorsa sorun açık bir şekilde kayıştır bence. Bildiğiniz üzere kauçuk bir malzeme ve ısındığında yüzeye daha yapışkan ya da tutunan bir malzeme haline geliyor ve doğan olarak sesi kesiliyor. Gerginin geçtiği yüzeyleri temizleyici bir ürünle temizlemeyi deneyebilirsiniz bir an bile ses kesilse sorun bu demektir.

stslant

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aklıma bir tek şu geliyor açıkçası, eğer ısındığında ses gidiyorsa sorun açık bir şekilde kayıştır bence. Bildiğiniz üzere kauçuk bir malzeme ve ısındığında yüzeye daha yapışkan ya da tutunan bir malzeme haline geliyor ve doğan olarak sesi kesiliyor. Gerginin geçtiği yüzeyleri temizleyici bir ürünle temizlemeyi deneyebilirsiniz bir an bile ses kesilse sorun bu demektir.
Hocam kayış da değişti aslında 6PK1320 takıldı. Kayışı kısaltmak belki çözüm olabilir. dediğiniz gibi bi temizleyici sprey ile de bi deneriz. Cuma akşamı ustaya bırakacağım cumartesi sabahtan dinleyip çözmeye çalışacağız.