Gündüz Farı Değişimi

EmreClk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. 2013 1.6 Hb Astra J aracımın gündüz farlarından birisi arızalandı. Led ampul takmaya karar verdim ancak arıza ışığı sorunu hakkında hiçbir fikrim yok. Forumda değişim yapanlar ya da konu hakkında düşüncesi olan varsa tecrübelerini aktarabilirse çok sevinirim. İnternette arama yaptığımda Femex marka 15W çift duy led ampul karışıma çıktı. Astra,Corsa,İnsignia gibi araçlara uyumlu olduğu söyleniyor. Satıcı ile görüştüğümde piyasadaki en iyi ürünlerden biri olduğunu söyledi ancak ampullerle ilgili hiçbir fikrim yok. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Aracınızdaki gündüz farı ampülü W21/5W tipindedir. Yanılmıyorsam gündüz 21W çeker, parkları yakınca 5w çeker. Alacağınız hiçbir led bu kadar güç çekmez. Arıza ışığı yakar. Far doktoru vb satıcılar led ampülün yanında dekoder dedikleri dirençleri yollarlar. O dirençlerle ledlerin çekemediği gücü çekerek sistemi kandırmış olursunuz. Doğal olarak arıza uyarısı görmezsiniz. Bir de üzerine direnç entegre edilmiş led ampüler görmüştüm bir ara. Onları da araştırabilirsiniz...

Adsiz.jpg

Ben denemiştim arıza ışığı yakandan.

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ben internette gündüz farı araştırırken Philips'in X-treme Ultinon W21W white LED modelini farkettim. Model kodu: 11065XUWX2
Ancak maalesef şimdilik Türkiye'de internet dahil bu ürünü satan bir satıcı bulamadım. Çin malına göre Philips gibi markanın ürünü çok daha uzun dayanacak ve iyi ışık verecektir diye düşünüyorum. Ampül alışılagelmiş ampüllerden daha farklı görünüyor. Türkiye'ye gelse bile fiyatı yüksek olacak sanırım dolar fiyatından dolayı.11065XUWX2-APP-global-001.jpg

Benim merak ettiğim soru ise bu dekoder denilen dirençler yangın riski vs yaratır mı?
Gerekirse ekrandaki hataya ok deyip hatayı her seferinde silmek böyle bir riskten iyidir.
Ben bir dönem arka stopların yanmasını göze alarak gündüz farlarını led takarak kullanmıştım ve sorun vermemişti ta ki Çin malı Led'ler patlayana kadar kullandım. Sonra çıkarıp halojen ampülleri geri taktım.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Risk yok desem yalan olur. Benim plakalık aydınlatmalarımda direnç + led var. N11'de far doktorundan almıştım. Dirençler arka tamponun içinde plastik aksama temas etmeyecek şekilde ve tampon demirine dayalı olarak açıkta duruyorlar. Aracın hareketiyle soğuyacaklarını düşünüyorum. direncin dış kısmında ısıya dayanıklı olduğu söylenen kalın bir kaplama var. Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum.

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ben de Aliexpress'ten aldığım T10 aşağıdaki dirençleri kullanıyorum. Şimdiye dek bir sorun yaşamadım.
Aynılarının büyüğü T20 dirençler de internette mevcut ama onlardan güvenip taktırmadım hiç motor bölümünde kalacakları için.
Söylediğiniz gibi plakalıktakiler ufak ve dışarda soğuk demire dayalı kaldıklarından sorun olacağını sanmıyorum ama T20 den emin değilim.
Ekli dosyayı görüntüle 2469

• Beğen
Tepkiler: omeroz

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Gündüz farlarını beyaz yapmak istiyorum bazen ama Ben de Motor bölümüne o dirençleri takmaya çekiniyorum....

ÖzgürPoyraz35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar
2013 Model 1.3 J kasa aracımın gündüz farı yanmıyor. İzmir de tamir yapan yer var mı . Bir kaç yere gittim tüm farı değiştireceğiz dediler.
Bilgisi olan varsa yönlendirme yapabilirse sevinirim.
Teşekkürler

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar
2013 Model 1.3 J kasa aracımın gündüz farı yanmıyor. İzmir de tamir yapan yer var mı . Bir kaç yere gittim tüm farı değiştireceğiz dediler.
Bilgisi olan varsa yönlendirme yapabilirse sevinirim.
Teşekkürler
Gündüz ledi far içinden çıkarılamadığı için komple far değişimi önermişlerdir. Doğrusu da bu.
Far tamircisine gitseniz far camını kesip çıkaracak, oraya alelade bir led takacak (orjinal ledin bulunabileceğini sanmıyorum) bir taraf değişip bir taraf orjinal kalacağından iki far arasında ışık ve renk tonu farkı oluşacak. Sonra kesilen far camı yerine sorunsuz yapıştırılmazsa far su alacak. (Düzgün yapıştırılsa dahi yapıştırmada kullanılan silikon zamanla kendini bırakacak ve her halükarda bir süre sonra o far su alacak). O yüzden nacizane önerim değişim yapmanız.