H7 Far Ampulu Değiştirme ( Resimli ) ...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Cvp: H7 Far Ampulu Değiştirme ( Resimli ) ...

HasanM' Alıntı:
Sonunda H7 kısa far ampullerimi değiştirebildim. :) 2 hafta kadar önce aldığım Osram Cool Blue Mega ampulleri taktım. Yağmurda, karda, siste vs. performansının kötü olduğunu biliyorum, o yüzden son baharada  Osram All Season ampulleim var onları takacağım, Aydınlatma performansı çok iyi onların.
Toplamda 15-20 dk. zamanımı aldı. İlk farda silecek suyu borusunu ve sigorta kutusunun kapağını çıkardım, diğer tarafta tecrübe kazandığım için hava filtresini felan sökmeden hallettim:) Daha sonraki değişimlerde o vidaralara müdahale etmeye gerek kalmaz herhalde.

Kullandığım malzemeler,
- T-20 numaralı bits, (Mıknatıslı olmasına dikkat edin yoksa oralarda düşme ihtimali çok yüksek )
- Spiral uzatma ( Bunu bir alet setiyle birlikte almıştım, bu neye yararki diyordum, ilaç gibi geldi :) )
- Bits takılabilen bir tornavida.
- Mikrofiber bez (Yer çok dar olduğu için ampulü sokete takarken elin bir yerine dokunabiliyor, soketi yerine takmanadan ampulü bezle silmek gerekebiliyor.)
T-20 bits bu;

Spiral Uzatma, 

Spiralin esnekliğini kullanraak vidaya buluyorsunuz, çok değil yarım tur çevirmeniz yeterli. 
Vidaların bir tanesini gevşetmek yeterli diğeriyle uğraşmanıza gerek yok.

Ve nihayet mutlu son ampule ulaştık :) Ampulu metal kısmından çekerek soketten çıkartıyoruz ve yenisini takıyoruz.

Ben sırf merakımdan dolayı o vidaların tuttuğu parçayıda tırnaklarından kurtararak çıkardım, bunu yapmanıza gerek yok. 

Ve yeni ampulümü taktım. 

10 resim yüklendiği için devamı bir sonraki konuda...

Hocam ben 2 gün önce Philips Crystal Vision H7 aldım ve taktırdım. 2 gün kullandım bir problem yoktu. Ancak bugün marşa bastım 500 m. gittim "kısa hüzme arıza" göründü bilgi ekranında. Sonra kenara çektim stop ettim. Anahtarı çıkarıp tekrar çalıştırdım bu kez arıza yok... Anlamadım... Acaba usta takarken tam oturtmadı mı vb. ihtimalleri düşünüyorum. Eğer farlarına yapısından arıza verecek olsa ilk günden itibaren vermesi gerekmez mi? Üstünden 2 gün geçip böyle bir arıza vermesi beni düşündürdü. Bakalım yine görecekmiyim bu arızayı. 

Tam da Philips Crystal Vision H7leri beğenmiştim. Uzun zamandır böyle aydınlatması olan aracı kullanmamışım, 5 yıldır kendime eziyet ediyormuşum demiştim.... Şimdi bu arıza çıktı.

HasanM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.urvakoyu.com

Philips Crystal Vision H7 ampuller standart 12 V 55W değerinde ise herhangi bir arıza vermemesi gerekir. Ekrana arıza uyarısı geldiğinde kısa far yanmaya devam mı ediyordu yoksa gerçekten sönmüşmüydü, dikkat ettiniz mi? Ya soket tam oturmamış olabilir yada ampulde sorun olabilir. Soketi elinizle bastırarak kontrol edin ve yerine oturmadıysa da oturur. Tekrar arıza verirse kontağı kapatmadan farı kontrol edin yanıyor mu yanmıyor mu diye.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

HasanM' Alıntı:
Philips Crystal Vision H7 ampuller standart 12 V 55W değerinde ise herhangi bir arıza vermemesi gerekir. Ekrana arıza uyarısı geldiğinde kısa far yanmaya devam mı ediyordu yoksa gerçekten sönmüşmüydü, dikkat ettiniz mi? Ya soket tam oturmamış olabilir yada ampulde sorun olabilir. Soketi elinizle bastırarak kontrol edin ve yerine oturmadıysa da oturur. Tekrar arıza verirse kontağı kapatmadan farı kontrol edin yanıyor mu yanmıyor mu diye.

Az önce tekrar çalıştırdım. İlk çalıştırdığımda vermedi uyarı. 200 m. ilerledim yine uyarı verdi. Aracı stop etmeden durdum, indim baktım sağ tarafa problem yok yanıyor. Dışarıdan herşey normal. 

Sadece sağ için uyarı veriyor. Sokete tam oturmamış mıdır bilmiyorum ki. Usta yaparken çok da incelemedim alyan anahtarla mı ne açtı diye. Direk elle kontrol edebilir miyim sokete oturup oturmadığını? Dış kapağı var farın onu açıp ileriye doğru mu itmeliyim? Keşke kendim taksaydım diyorum şimdi. En azından öğrenmiş olurdum.

Sizin çok eskiden açtığınız konuyu inceledim az önce. Sanırım h7 yi çıkartmak için bir vidayı gevşetmek gerekiyor falan demişsiniz. Resimler görünmediği için hiçbir fikrim yok hangi vida onlar. 

Ancak şunu farkettim. Usta takıp çıkarırken falan hiç zorlanmadı. Eline ayna aldı, görmek için birşeyler yaptı, ama bir vida gevşetti mi hiç hatırlamıyorum. 

İnşallah zarar vermemiştir sokete de bu arıza ondan kaynaklanmıyordur. Bir de soketle uğraşmayalım ampül değiştiriyoruz falan diye.

HasanM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.urvakoyu.com

kaanrevan' Alıntı:
HasanM' Alıntı:

Az önce tekrar çalıştırdım. İlk çalıştırdığımda vermedi uyarı. 200 m. ilerledim yine uyarı verdi. Aracı stop etmeden durdum, indim baktım sağ tarafa problem yok yanıyor. Dışarıdan herşey normal. 

Sadece sağ için uyarı veriyor. Sokete tam oturmamış mıdır bilmiyorum ki. Usta yaparken çok da incelemedim alyan anahtarla mı ne açtı diye. Direk elle kontrol edebilir miyim sokete oturup oturmadığını? Dış kapağı var farın onu açıp ileriye doğru mu itmeliyim? Keşke kendim taksaydım diyorum şimdi. En azından öğrenmiş olurdum.

Sizin çok eskiden açtığınız konuyu inceledim az önce. Sanırım h7 yi çıkartmak için bir vidayı gevşetmek gerekiyor falan demişsiniz. Resimler görünmediği için hiçbir fikrim yok hangi vida onlar. 

Ancak şunu farkettim. Usta takıp çıkarırken falan hiç zorlanmadı. Eline ayna aldı, görmek için birşeyler yaptı, ama bir vida gevşetti mi hiç hatırlamıyorum. 

İnşallah zarar vermemiştir sokete de bu arıza ondan kaynaklanmıyordur. Bir de soketle uğraşmayalım ampül değiştiriyoruz falan diye.

ilk ampul değişimi olduğu için ben vidayı hafif gevşetmek zorunda kaldım. Sonraki değişimlerde vidayı hiç ellemedim. Sizinde vida çok sıkı değilse vidaya dokunmadan ampul sökülmüştür. Siz farın arkasındaki kapağı açın ve sokete biraz bastırın. Zaten yerine oturmamışsa bunu hissedersiniz. Çok fazla da güç uygulamayın :) Ampullerinizi de kontrol edin çünkü bazı çakma ampulleri daha fazla ışık versin diye 100 W yada 80 W  yapabiliyorlar. Aldığınız ampuller orjinal Philips ampul ise 55 W dır. Ampulü sökmek için soketi saatin tersi yönüne çevirerek soketi yerinden çıkarabilirsiniz, sonra da ampulü çıkarıp-takıp soketi çıkardığınız şekilde tutarak saat yönünde çevirip tırnakların far üzerindeki vidaların altına girmesini sağlayarak takabilirsiniz.

RMDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben de dün 3000LUMEN Xenon Led taktım, LED'in kendi FAN'ı mevcut aydınlatma süper ötesi, Kısalara ve uzunlara üstelik uzunlar şimşek gibi çakıyor. Yağmurda hiç sorun yapmadı, Sisleri orijinal bıraktım.
uzunlar far yuvasına tam oturdu ve Far kapağı kapandı fakat kısaların kapakları kapanmadı ama LED suya vs dayanıklı zaten ucunda jontası var su vs almayacak.

Ama motor ısısı ne kadar etkiler bilemiyorum, aynı LED'i arkadaşım C4 de 10 aydır sorunsuz kullanıyor.

HasanM

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.urvakoyu.com

RMDuman' Alıntı:
Ben de dün 3000LUMEN Xenon Led taktım, LED'in kendi FAN'ı mevcut aydınlatma süper ötesi, Kısalara ve uzunlara üstelik uzunlar şimşek gibi çakıyor. Yağmurda hiç sorun yapmadı, Sisleri orijinal bıraktım.
uzunlar far yuvasına tam oturdu ve  Far kapağı kapandı fakat kısaların kapakları kapanmadı ama LED suya vs dayanıklı zaten ucunda jontası var su vs almayacak.  

Ama motor ısısı ne kadar etkiler bilemiyorum, aynı LED'i arkadaşım C4 de 10 aydır sorunsuz kullanıyor.

Çok güzel iyi günlerde kullanın. Ledlerin linki, markası hakkında bilgi verir misiniz? Nerden aldınız? Varsa birkaç resim çok iyi olur.

RMDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben Ankara da ikamet ediyorum, Tanıdığım bir aksesuarcı yardımcı oldu. AutoCorner markası CreeLed vs de olabilir zaten hepsi aynı, Bunların kendi Fanları olduğu ve arkadaşımın da kullanması tercih sebebim oldu.
Ayrıca ünitesi oldukça küçük sağa sola vida vs gerektirmedi.