Hangi Direksiyon Hidroliğini Kullanmalıyız?

cemarmutcu

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Babamın sahip olduğu 94' Opel vectra A 2.0i GLS aracın direksiyon hidroliğini tamamen değiştirip yenilemek istiyorum yilların kirli yağını. Ancak kafamda soru işareti var. Acaba hangi marka ürünün hangi modelini kullanmak gerekiyor?
Zira elimde kullanım kitapçığı yok ve hangi özelliklerde yağ kullanmam gerektiğini belirten bir kılavuza sahip değilim. Her marka araç üreticisinin hangi arabasında ne model yağ kullanılmasını istediğini belirten bültenler yayınlıyor. Mesela mercedes 263.3 şartnamesi, 345.0 şartnamesi vs. Bu yağlar da doğal olarak birbirinden farklı oluyor. Biz millet olarak şanzıman yağı(ATF) koyup eksiği tamamlayarak kullanma gibi bir bilince sahibiz ama ben bunu sevmiyorum. Referans almak istediğim bir döküman veya bilgisi olan var mı bu konuda?
Mesela Febi marka üsünlerin hangi model yağı uygun bu araca?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Babamın sahip olduğu 94' Opel vectra A 2.0i GLS aracın direksiyon hidroliğini tamamen değiştirip yenilemek istiyorum yilların kirli yağını. Ancak kafamda soru işareti var. Acaba hangi marka ürünün hangi modelini kullanmak gerekiyor?
Zira elimde kullanım kitapçığı yok ve hangi özelliklerde yağ kullanmam gerektiğini belirten bir kılavuza sahip değilim. Her marka araç üreticisinin hangi arabasında ne model yağ kullanılmasını istediğini belirten bültenler yayınlıyor. Mesela mercedes 263.3 şartnamesi, 345.0 şartnamesi vs. Bu yağlar da doğal olarak birbirinden farklı oluyor. Biz millet olarak şanzıman yağı(ATF) koyup eksiği tamamlayarak kullanma gibi bir bilince sahibiz ama ben bunu sevmiyorum. Referans almak istediğim bir döküman veya bilgisi olan var mı bu konuda?
Mesela Febi marka üsünlerin hangi model yağı uygun bu araca?

http://valvoline-eu.lubricantadvisor.com/advice.aspx?lang=eng&type=457879b3f239c7182f6c4434f14c7a22

Atf olarak tavsiye etmiş. bir kaç yağ firmasının daha yağ seçme/tavsiye kısmını kullanarak teyit edebilirsin...

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et
Dexron II orijinal yağı ama sen yeşil renkli fren hidroliği koyarsan daha iyisini koymuş olursun

Mobil ATF 320 yani

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dexron II orijinal yağı ama sen yeşil renkli fren hidroliği koyarsan daha iyisini koymuş olursun

Mobil ATF 320 yani

fren hidroliği ve atf birbirinden farklı yağlardır.eski nesil araçların direksiyonları atf kullanır...
bazı yeni nesil araçlarda atf harici özel denilebilecek hidrolik yağı kullanılırki oda kodlarına göre alınmalıdır...