İlginç bir Yakıt Tüketim Sorunu

chess001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar;
Çok memnun olduğum ve severek bindiğim OPEL-CORSA-1.3-CDTI arabamda ilginç bulduğum bir yakıt tüketimini önerileriniz için sizlerle paylaşmak istiyorum.
Arabayı ilk çalıştırdığımda biraz yol katettikten sonra rölanti halinde iken yol bilgisayarında saatte 0.3 L/h yakıt tüketiminin olduğu bilgisi gözüküyor. Seyir halinde ne oluyorsa, motoru tekrar rölantiye aldığımda saatte 1.0-1.2 L/h yakıt tüketiminin olduğu yol bilgisayarında gözüküyor. Ayrıca motorun sesinde kalınlaşma oluyor. Sanki jiklesi çekilmiş gibi. bu arada yakıt sarfiyatı acayip artıyor. Örneğin düz yolda 5. viteste giderken normalde 3-4 litre yakması gerekirken 5-7 litre arasında bir tüketim söz konusu. Motorun çekiş gücünde herhangi bir değişiklik yok.
Böyle bir durumda iken radyatörün önündeki fanın çalıştığını, motoru durdurduğumda fanın çalışmaya devam ettiğini, yaklaşık bir dakika bekledikten sonra tekrar motoru çalıştırdığımda yakıt tüketimin ve sesin normale geldiğini, yüksek yakıt tüketimi ile aracı sürmeye devam ettiğimde yaklaşık 20 dakika sonra normale geldiğini fark ettim.
Bu olay son zamanlarda daha fazla olmaya başladı. Motor sıcakken de soğukken de durum fark etmiyor.
Aracı %90 oranında şehir içi yoğun trafikte kullanıyorum dur kalk fazla, nadiren 5. vitese geçebiliyorum... :(
Aracı çok aşırı zorlamamaya gayret ederek sakin bir sürüş yapmaya çalışıyorum.
Önerilerinizi bekliyorum.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sedat bey aracınızn modelini belirtseniz daha net cevablar alırsınız mesela corsa D.
Eğer partükel filitresi varsa temizliğe geçince rolanti yükslemesi yakıt sarfiyatı artışı normal.Ve partikül temizlemesi bitene kadar araçı sürmeniz gerek. zaten bunu tekrar yakıt düşüşünden anlayacaksınız.yarıda keserseniz bir sonrakine bırakır,en son tıkanmaya gider

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç seyir halinde iken boşa alınıp anlık tüketime baktığımda bende de benzer bir durum vardı. Astra H 1.3 CDTI ile. Normal bence.

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç seyir halinde iken boşa alınıp anlık tüketime baktığımda bende de benzer bir durum vardı. Astra H 1.3 CDTI ile. Normal bence.
Ayni durum bende de oldu yakit tüketimi 7-8 litrelere kadar cikti hatta sizinki gibi fan aciyordu hava sicakta degildi 10-15 derece arasi arabanin kontagini kapatip acinca normale dönüyor ve tekrarliyordu sonra Selim bey ayni seyi banada söyledi bende ciktim otobana 2000 devir altina düsürmemek kaydi ile 30-50 km kadar bastim sonra hersey normale döndü fan kapandi yakit tüketimi o günden beri 4.8-4.9L/km arasi hic yükselmedi, filtre tikandigi icin yakit tüketimi artiyor istediginiz performansi verebilmek icin ayrica tikanin filtreden sicak gaz disari atilamamasindan dolayida motor isisi yükselip fan aciyor..benim araba 3-5 dakikada 95 derecelere cikiyordu ..

chess001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese teşekkür, özellikle Bülent Bey sorunu tam olarak özetlemiş. dediği gibi biraz yüksek devirde arabayı kullandım. gerçekten sorun ortadan kalktı. teşekkür...