Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir ?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Kör nokta uyarı sistemi otomobil ve kamyonlarda tamponlar üzerinde bulunan sensörler vasıtasıyla soldan veya sağdan yaklaşan araçların ortalama 50 metre altında mesafelerde tespit edilmesine ve aynalar üzerinde led lambalar ile sürücüyü uyarmaya yarayan sistemin ismidir. Kör nokta uyarı sistemi radar sinyalleri benzerinde bir yapı kullandığı için gece gündüz farketmeksizin çalışır. Kör nokta uyarı sistemiyle özellikle aynan kör noktasında kalan araçların sürücüye bildirilmesi amaçlanır. Şimdilik nerdeyse tüm üst segment araçlarda yer alan bu sistem bazı orta segment araçlarada opsiyonel olarak sunulmaktadır. EURO NCAP testlerinde + puan olarak geçen bu sistem muhtemelen önümüzdeki süreçte bütün araçlarda kendine yer edinecektir.

kor_nokta_algilama_sistemi.jpg

Ekli dosyalar

• kor_nokta_algilama_sistemi.jpg
    kor_nokta_algilama_sistemi.jpg
    54.4 KB · Görüntüleme: 88
  • Beğen
Tepkiler: mskirca ve Cemil

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Aslında yeni nesil bir özellik, genellikle D segmenti araçlarda bulunuyor. Bizim araçların yeni nesillerinde var diye biliyorum.

enginyazar53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
k kasalarda mevcut galiba. wv grubunda da var genelde.golfte özellikle
Aslında yeni nesil bir özellik, genellikle D segmenti araçlarda bulunuyor. Bizim araçların yeni nesillerinde var diye biliyorum.

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
mükemmel bir özellik. kamyonlarda da artık yaygınlaşıyor. araçların en büyük eksilerinden biriydi. bir kere büyük bir kaza atlatmıştım kör nokta yüzünden..

• Beğen
Tepkiler: Hasip