MOTOR yağı %37 kalmış ne zaman değişmeliyim

cuatro4

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese selam aracımı mayıs ayında almıştım daha 3600 km.de bugün aklıma geldi yol bilgisayarından motor yağına baktım %37 kalmış yazıyor bunu ne zaman takviye yapmalıyım ve 1.4 turbo için benzinli hangi motor yağını kullanmalıyız ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler cevap için

denizcetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: MOTOR yağı %37 kalmış ne zaman değişmeliyim

orda yazan değer önemli değil,tavsiyem bakımları zamanında serviste yaptırın..

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bakımdan sonra bakın şayet sıfırlanmamışsa siz sıfırlayın

cuatro4

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

teşekkürler cevaplar için alttaki başlıktada aynı konu tartışılmış görmemişim onu ozaman en iyisi mayısda ilk bakımında komple değiştirmek olacak

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cuatro4 link' Alıntı:
teşekkürler cevaplar için alttaki başlıktada aynı konu tartışılmış görmemişim onu ozaman en iyisi mayısda ilk bakımında komple değiştirmek olacak

Ben olsam kaale alırdım o göstergeyi :)

Neden mi?

O gösterge ilk olarak fabrikada araca yağ konulduğunda sıfırlanıyor. Motor yağının ömrü sadece km ile sınırlı değildir, yağ motora konulduktan sonra araç yerinden hiç hareket etmese bile 1 yıl ömrü vardır. Bu sürenin ardından yağ niteliğini kaybetmeye başlar.

Yani bu durum, şu demek oluyor: Aracınız henüz 3600 km'de ve alalı 1 yıl olmamış ama yağ fabrikada konulalı 1 yıla yaklaşmış. Burada önemli olan aracı ne zaman aldığınız değil, yağın fabrikada ne zaman konulduğu. Onu da bahsettiğiniz gösterge gösteriyor işte.

Km dolmasa bile zaman yaklaşmış, bence Mayıs ayını beklemeyin, göstergeyi takip edin ve  daha erken değiştirin. %15-20 olduğunda gidin mesela. Ayrıca sıfır araçlarda ilk yağ çok kirlendiği için aracınıza büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

nanisa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
Ben olsam kaale alırdım o göstergeyi :)

Neden mi?

O gösterge ilk olarak fabrikada araca yağ konulduğunda sıfırlanıyor. Motor yağının ömrü sadece km ile sınırlı değildir, yağ motora konulduktan sonra araç yerinden hiç hareket etmese bile 1 yıl ömrü vardır. Bu sürenin ardından yağ niteliğini kaybetmeye başlar.

Yani bu durum, şu demek oluyor: Aracınız henüz 3600 km'de ve alalı 1 yıl olmamış ama yağ fabrikada konulalı 1 yıla yaklaşmış. Burada önemli olan aracı ne zaman aldığınız değil, yağın fabrikada ne zaman konulduğu. Onu da bahsettiğiniz gösterge gösteriyor işte.

Km dolmasa bile zaman yaklaşmış, bence Mayıs ayını beklemeyin, göstergeyi takip edin ve  daha erken değiştirin. %15-20 olduğunda gidin mesela. Ayrıca sıfır araçlarda ilk yağ çok kirlendiği için aracınıza büyük bir iyilik yapmış olursunuz.
recaı nıteliği derken  evill2 vıskozıtesını kastediyorsun dımı

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

CALİBRA BG link' Alıntı:
recaı nıteliği derken  evill2 vıskozıtesını kastediyorsun dımı

Aynen öyle.

Yani şimdi şöyle ifade edeyim: g..ü başı ayrı oynamaya başlar yağın. (:)