Opel Astra Aşırı Yakıt Tuketimi

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Aracın oksijen sensorune baktirdim herhangi bir sıkıntı yok. Bujilerim bitik duruma gelmis ve söyledikleri şey, bunlarin tek ateşlemeli olmasi gerekirken çift ateşlemeliymiş. Onlari degistirdim ve tekrar gaz ayari yaptirdim. Belirli bir km yapinca sonuçları paylasacagim.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Aracın oksijen sensorune baktirdim herhangi bir sıkıntı yok. Bujilerim bitik duruma gelmis ve söyledikleri şey, bunlarin tek ateşlemeli olmasi gerekirken çift ateşlemeliymiş. Onlari degistirdim ve tekrar gaz ayari yaptirdim. Belirli bir km yapinca sonuçları paylasacagim.
Aracınızı yeni aldıysanız ve geçmiş bakım onarımları hakkında sağlıklı bilgi sahibi değilseniz

1- Triger, devirdaim, v kayışi
2- tüm filtrelerin değişimi (hava, yağ, polen, benzin)
3- tüm sıvıların değişimi (motor yağı, hidrolik yağlar, otomatikse kesinlikle şanziman yağı ve kesinlikle antifriz)
4- bujiler, kablolar ve bobin (lpg'li ise iridyum buji)
5- duruma göre baskı balata
6- duruma göre disk ve balatalar
7- silecekler, cam suyu.
8- her lastik değişiminde sibop değişimi ya da ilk değişimde çelik sibop
9- akü voltaj ölçümü
10- rot balans

Bu listeye dikkat ederek genel bi kontrol ya da bakım yaptırabilirsiniz.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba...aracimda genel kontroller yapildi. bujiler bitik olduğu için degistirildi ve gaz ayari yapildi fakat gaz dolu depo ile ancak 240 km gidebildim. Yani şehir içi 1 lt gaz ile 5 km... filtreler oksijen sensöru ve kablolar saglam. Bu kadar fark yaratan ne olabilir acaba.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten diğer opel kullanıcıları öncelikli bilgileri vermişler. 20 senelik eski araç birde benzinli/lpg li ve de otomatik olunca tabii çok yakıyor. Bir de kullananım bilgisi de önemli agresif-sakin ve veya şehir içi-dışı kullanımı da herkezin bildiği gibi önemli etken. Bir tanıdığımda sizinle aynı 2000 model aracını çok yakıyor diye satmıştı.

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yani eski ve kullanima bagli olmasini anlayabiliyorum ama 5 km de 1 litre gaz harcayan herhangi bir kullanıcı var mi merak ediyorum. Ben 3_5 litre fazla olmasini gectim yaklasik 2 misli yakıyor. :(
Zaten diğer opel kullanıcıları öncelikli bilgileri vermişler. 20 senelik eski araç birde benzinli/lpg li ve de otomatik olunca tabii çok yakıyor. Bir de kullananım bilgisi de önemli agresif-sakin ve veya şehir içi-dışı kullanımı da herkezin bildiği gibi önemli etken. Bir tanıdığımda sizinle aynı 2000 model aracını çok yakıyor diye satmıştı.

Tuna1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2011 astra 1.4t Aynı sorun bende de var, kaç defa hesapladım her seferinde 1lt lpg ile 6-7 km yol gidiyor ve en sakin kullanımda yapılan ölçüm bu. Çok yakmasının sebebini çözemedik muhtemelen salı günü lpg yi söktürecem, benzin daha uyguna geliyor sanki

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Benzinle şehir için tüketimim 10 litre civarında LPG söktürürken bunuda düşünün hocam. Bence sorunu tespit etmeye çalışmalısınız.

Tuna1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabamı çok seviyorum ama bi işlemi tek seferde yapamıyoruz, illa bir pürüz çıkarmasa on numara olacak da 😅

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Slm...arabami baska bir lpg'ciye goturdum. Bana söylediği sey, lpg beyni patlak ve degismesi gerekiyor. Ama daha da önemlisi aracimin kalorifer ile ile gaz borulari t şeklinde bagliymis ve bu motora cok zarar veriyormus. Gaz kalorifer icinde geziyor gibi bir şey soylemisti. Aracin gaz beynini degistirdim, o baglantiyi duzelttirdim ve gazi fulleyip ölçüm yaptım..aracim 248 km yapinca kırmızı ışık yanip benzine gecti. Tekrar gaza aldım ama 500 mt gitmeden tekrar benzine gecti...benzinlikten 43 lt gaz alabildim... km ye vurduğumda şehiriçi 50 kuruşa denk geliyor....aslında bu depoyu ben hep 50 lt aliyor diye hesaplamıştım. Gazi tamamen bitirince hesabi daha saglikli yapabiliriz..yinede normaline göre fazla gibi.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bu hesaplamaya göre aracınız 43 litre civarinda gaz aliyor. Şamandıra basıncına göre bu litre 1 2 artıp azalabilir. Aracınızın lpg su tesisati yanlış bağlanmış anladığım kadarıyla. Bu hata sebebiyle aracınız Lpgye geç gececek buda benzin tüketimini artıracaktır. Beyinde yine su ile ilgili bir durumdur. Basınç değişikliği sebebiyle arızalanmış olabilir. lpg beyni denilince akla ilk elektronik devreler geliyor ancak ustalar lpgli araçların gazı sicak su ile ısıtan ve yanma ünitesine gönderen parçaya LPG beyni diyorlar. Şimdi yapmaniz gereken tek şey aracınızı mumkunse 1 depoluk uzun yolda denemeniz olacaktır. Hesaplar net şekilde ortaya çıkacaktır.