Opel Astra Hız Sabitleyici Kullanımı

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar sistemin kullanımını genel olarak birçok kişi biliyor ancak aracını yeni alanlar için bu özelliği sizlere anlatmak istedim. Sistemin mantığını kısaca biliyorsunuz otomatik veya manuel aracınızda hızı sabitleyerek debriyaj veya frene basana kadar hızınızı koruyor. Sistemin kullanımını anlatırken yapacağım hatalar için şimdiden özür dilerim :)

RY0jq1.jpg
Öncelikle fotoğrafta gösterdiğim 1 numaralı düğmeye basıyorsunuz ve sistemi aktif hale getiriyorsunuz. Bu tuşa bastıktan sonra alt tarafta gösterdiğim lambanın yandığını görebilirsiniz. Sistem aktif ancak devrede olmadığı için Beyaz renkli bir ışık göreceksiniz.

Nqpj7O.jpg
2 numarayla belirttiğim gösterge ışığını gördükten sonra bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Burda bilmeniz gereken nokta aracımızın hızının 30 km üzerinde olması gerekiyor.

RY0jq1.jpg
Aracımız istediğimiz hıza geldikten sonra 3 numarayla belirtiğim şekilde tuşu aşağıya çekiyorsunuz ve hızınız sabitleniyor. Bu noktadan sonra ayağınızı debriyajdan veya gazdan çekebilirsiniz. Sistemin çalıştığını anlamak için alttaki fotoğraftaki şekile bakabilirsiniz. Gördüğünüz gibi beyaz renk olan ışık yeşile dönüştü.
YBDoA6.jpg

Sistemi devreden çıkartmak için 1 numaralı butonu kapatabilirsiniz veya frene basabilirsiniz. Kolay gelsin :)

BekirArslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şunu eklemek isterim bir çok kişinin bilgisi yok. Ornek vermek gerekirse ben aracimi 90 a sabitledim gidiyorum ama fren yapmak zorunda kaldım sabitleyici devre dışı kaldı hızım bayağı düştü tekrar 90 a çıkmak ve sabitlemek için gaza basmak yerine bir kez + yaparsanız direk 90 km ye tekrar getiriyor. Fakat benim araçta 25 km hızın altına düşünce olmuyor bazı arkadaşlarda 30 galiba. O sınır altına düşmediğiniz sürece 90 a gaza basmadan kendi getiriyor umarım anlatabildim.

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben sabitleyicide vites değiştiriyorum ama sistem devre dışı kalmıyor bu bir sorun mu? Hoşuma da gidiyor doğrusu:)

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Şunu eklemek isterim bir çok kişinin bilgisi yok. Ornek vermek gerekirse ben aracimi 90 a sabitledim gidiyorum ama fren yapmak zorunda kaldım sabitleyici devre dışı kaldı hızım bayağı düştü tekrar 90 a çıkmak ve sabitlemek için gaza basmak yerine bir kez + yaparsanız direk 90 km ye tekrar getiriyor. Fakat benim araçta 25 km hızın altına düşünce olmuyor bazı arkadaşlarda 30 galiba. O sınır altına düşmediğiniz sürece 90 a gaza basmadan kendi getiriyor umarım anlatabildim.
Uzun yolda çok kullanıyorum hız sabitleyicini bu özelliği hiç bilmiyordum ama o kadar hızın düşüyorsa vites de küçülecek manuel vitesler için bir esprisi kalmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Sedat Yıldırım

BekirArslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzun yolda çok kullanıyorum hız sabitleyicini bu özelliği hiç bilmiyordum ama o kadar hızın düşüyorsa vites de küçülecek manuel vitesler için bir esprisi kalmıyor.
Benim araç otomatik manuellerde debriyaj kullanarak vitesi halledecekler.

• Beğen
Tepkiler: Sedat Yıldırım

J a k

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bu konuda merak ettiğim şu;
ben hız sabitleyiciyle giderken önüme bir araba çıkıyor ve frene basmak zorunda kalıyorum. O engel önümden çekildiğinde yeniden sabitlemeyi aktif ediyorum ve araba iyi bir ivmelenmeyle eski hızına ulaşıyor. Hız Sabitlemeyi kullanmadığımda sanki daha geç ivmeleniyor. Bu sizde de oluyor mu ?

steyşınvagonsever

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bu konuda merak ettiğim şu;
ben hız sabitleyiciyle giderken önüme bir araba çıkıyor ve frene basmak zorunda kalıyorum. O engel önümden çekildiğinde yeniden sabitlemeyi aktif ediyorum ve araba iyi bir ivmelenmeyle eski hızına ulaşıyor. Hız Sabitlemeyi kullanmadığımda sanki daha geç ivmeleniyor. Bu sizde de oluyor mu ?
Evet bu bende de oluyor. Normalde frene bastıktan sonra tekrar hız sabitleyiciyi set ettiğimde birden ve atik bir şekilde eski hızına ulaşıyor ama gaza kendim bastığımda o hızlanmayı yakalayamıyorum. Acaba gaz pedalının hassasiyetinde mi bir problem var diye düşünüyor değilim. Ya da gaza az basıyor da olabiliriz :)

• Beğen
Tepkiler: J a k