Opel Astra J Sedanı Değiştirmek İçin Sebep Arayıp Bulamamak

chesteren

Kayıtlı Kullanıcı
23-Elazığ
Siteyi ziyaret et
Merhabalar forumdaşlar,

Bugün boş geçirebileceğim vaktimi birkaç otomobil bayisini gezerek değerlendirmek istedim. 2021 model bazı c sınıfı sıfır araçlar piyasada uygun fiyatlı diye lanse ediliyor, örneğin Toyota Corolla 1.5 motor otomatik vites dream veya vision paket olanlar, veya Renault Megane joy 1.33 tce otomatik, Seat Leon 1.0 dsg style plus'lar.. Bu araçların gerçekten uygun fiyatlı olup olmadığını yerinde deneyimlemek istedim. Hatta yeterince ikna olursam ve biraz da akıllı durursam belki şirinleri bile görebilirdim, kim bilir? :)

Önce yaşadığım ildeki Renault bayisini aradım ve makyajlı kasa megane'ı daha yeni tırdan indirdiklerini, bayiye gidersem içine ilk benim oturacağımı söylediler. Banttan yeni inmiş Rolls Royce denemeye gidermiş gibi bir etki oluşturacağını sandı sanırım satış temsilcisi, işin garibi işe de yaradı. Uçarak gittim :) Makyaj oldukça küçük çaplıydı fakat fena değil, 1.33 tce motorlu megane'ları beğeniyorum açıkçası. Güzel motor. Edc otomatik şanzımanla birlikte güzel bi kombin, yakıtı düşük çekişi güzel. Fiyat olarak 225 bin lira dediler. Aslında ilk anda cazip geldi, liste fiyatına göre cazip bir teklif sundular ama sonradan ufak ufak beyin çalışmaya başladı ve iç ses sorular yöneltmeye başladı.. Astra'yı satıp bunu alsam benim için ne fark edecek? Sadece yeni modelli olacak, haliyle km farkı oluşacak, daha iyi gidecek ama Astra lpgli olduğu için bu daha çok yakacak, otomatik olması avantajdı ama mtv - kasko ikilisi ciddi farkedecek. Bunları düşününce Astra'nın üstüne 65-70 kağıt koymak hiç mantıklı gelmemeye başladı, sonuçta benim için çok büyük bir değişim olmayacaktı, zaten Astra'ya keyifle biniyorum. Üstelik benim arabam daha donanımlı.
Renault'un üstünü çizdim ve Toyota'yı aradım, beni ilgiyle beklemelerini sağladım ve oraya doğru yola koyuldum. Abartın dedim, beni ikna edin ve bu arabayı bana aldırın. Öncelikle vision ile dream paket arasında 16 bin liralık fiyat farkını gerektirecek bir donanımın olmadığı kanaatine vardım. Kesinlikle vision daha tercih edilesi, ortaya geri görüş kameralı bi ekran çaktın mı zaten aradaki donanım farkının yarısı tamam :) Corollalar için bana vision 211, dream için de 226 fiyat teklifinde bulundular. Yahu megane da böyleydi, bu sefer mantığım direkt devreye girdi aradan vakit de geçmedi. Astra'yı satıp üstüne para koyup bunu alacağım ama bana ne vaad edecek, neyi değiştirecek? Birkaç yaş, 45bin km ve otomatik vites olması bana 60 bin lira verdirtmeye yeterli mi? Üstelik daha kötü bir motor, şanzıman tamam otomatik ama cvt, daha alçak olduğu için ülkemizdeki yollara daha az uyumlu bir otomobil. Yok dedim, kalsın.

Seat bayisi bulunduğum ilde olmadığı için şimdilik leon inceleyemedim fakat ona da ilk fırsatta göz atacağım. Gelelim değerlendirmeye..

Çok samimi söylüyorum, hayatta marka fanatikliği yapmam. Objektif düşününce, bana Astra'dan farklı hissettirecek hiçbir şeyi olmayan arabaları sırf aracımı yenilemek adına bu kadar para ekleyerek satın almam. Aç değilim, açıkta değilim ve arabaya muhtaç değilim. Zaten ayağımın altında hali hazırda beni incelediğim araçlarla aynı şekilde bir yerden bir yere taşıyan bir başka aracım var. Sadece benimki manuel vitesli, incelediklerim otomatikti. Geri kalan şeylerde birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları var. Bu şartlar altında o fiyat farkını vermenin hiçbir mantığını göremedim, bu yüzden başlamadan jübile yapmışçasına bayilere girmem ve kendi aracımı daha da severek çıkmam ile sonuçlanan bir gün geçirmiş oldum.

Sizler ne dersiniz? Güncel sıfır (veya çok farketmez, ikinci el araçları da düşünebilirsiniz) araçları, size sunduklarını ve fiyatlarını düşününce bu bahsettiklerimde haksız mıyım?

butterfly_effect_53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şu şartlarda elinizde olan bildiğiniz, kendi kullandığınız araçtan daha kıymetlisi yok.

Minimum 60-70 bin lira borçlanarak alacağınız herhangi bir C sınıfı araç, elinizdekinden tek farkı sıfır km olması, yeni olması.
Onun dışında ne konfor, ne motor, ne de sunacağı diğer avantajlar (benim şahsi kanaatim) verdiğiniz paraya değmiyor. D sınıfı veya premiyum C bir araba olsa belki derdim.
Üstelik ülkemizdeki vergi düzenlemesi sebebiyle artacak kasko, trafik poliçeleri, MTV ödemeleri, garantiden çıkar yalanıyla yetkili servislerin bakımlarda kazıklaması da işin ayrı bir boyutu.

Elinizdeki arabaya 15-20 bin lira harcayıp VIP araç konforuna rahatlıkla getirirsiniz, bi daha da aldığınız keyiften satamazsınız :)
- Profesyonel komple araç içi ses yalıtımı,
- Güncel yeni nesil ekranlı ses sistemi,
- Motor için chiptuning ve detaylı bir mekanik bakım,
- Yol tutuşu artırmak isterseniz spor süspansiyon ve kule gergisi,
- Kaliteli hafif alaşımdan üretilmiş şık bir jant takımı ve lastikler,
- Komple dış kaporta cila ve iç kuaför

En kaba hesapla 20-25 bin lira harcarsınız. Ama bunları yaptıktan Astra J o bayilerdeki sıfır arabaları donunla sallayıp uyutur :)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Benim tek söyleyebileceğim serviste parçasının bulunmamaya başlaması onun dışında sorunu yok. Buda opel türkiyenin yedekparça politikası gereği olduğunu düşünüyorum. imdi 60-70 bin tl en az ödenecek farka değer mi bence değmez. En kötü yurtdışından parça getiririm ben ama şu anda kafanızda 60-70 tl farklada iş kalmayacak şu opsiyonu var bunuda alayım yok bunuda alayım derken bir bakıyorsunuz fiyat 100 bine yaklaşmış. Bir rs yada fr söz konusu olsa hiç düşünmeyin derdim ama diğerlerinde tamamen sizin zevkinize ve ekonomik durumunuza bağlı kalıyor.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bu heyecanı insignia çözecektir :)

Ersin_35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sırasıyla gidelim. Tamam megane motor olarak daha atak olabilir ancak kalkış dışında astra turbodan çok farkı olmayacaktır. Ustelik şirket aracı olarak kullandığım megane den biliyorum kalite astradan kötü. Bir süre sonra trim sesleri rahatsiz ediyor. İç genişliği olarakta astradan geniş değil. 1.3 tce yakıtı az diyorlar ama benzin fiyatlarından dolayi lpgli astra ile aynı kuruş yakması imkansız. Bunu az yaktığı söylenen tsi motorlardan biliyoruz.
Eski bir corolla kullanıcısı olarak. Corolla nin tek numarası sorunsuzluk ve lpg ye uyumlu motor. Yeni motor ile birlikte lpg uyumu bitti. Bu motor otto ile atkins çevrimi değiştirdiği için ileride sorun çıkarma riski fazla. Ustelik kullanıcı yorumlarında 1.6 motora göre yakıtı çok fark etmiyor, çekişinde ise düşüş var. Üstelik bir önceki kasaya gore İç hacimde daralma var. Astra ile aynı diyorlar.
Leon ise belirtilen fiyatta arac bayilerde yok. Fr donanıma gore fiyat iyi ama arac yok. Suan vergi sınırında biraz daha artarsa fiyatı uçacak. Ustelik 1.5 tsi motorda az yakmıyor.
Sonuç olarak o kadar fark verip tek kar km oluyor. Ben corolladan ki 2013 modeldi 21 bin tl fark verip turbo bir motor, yüksek bir araç, sessizlik ve sıfır km ye sahip oldum. Daha üst segment veya dizel /hibrit bir araç olmadıktan sonra değiştirmek anlamsız

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Seat Leon 1.0 tsi dsg style. Güzeldir.
Skoda yeni octavia (E) 1.0 tsi dsg
bakabilirsin.

Yeni octavia epey güzel olmuş alınabilecek bir otomobil tabi 300 k lara çıkmak gerekiyor. Bütçenize göre hareket etmek en doğrusu olacaktır sizin için

OpeldenSoğuyanİnsan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra j den , seat arona veya ford puma ya geçiş yapmaya değermi sizce ? 1.0 motormuş bunlar elden çıkarırken sıkıntı olabilir diye düşünüyorum 1.0 a sıcak bakılmıyor pek fazla.

drtishka

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
2014 1.6 dizel cosmo astra J var bende de aracım 126bin km , sarı siteden falanda araştırma yapıyorum ancak dediğiniz gibi hiçbir araç vereceğim farka değmez gibi geliyor gözüme, bir kere farların kesinlikle led yada xenon olması lazım halojen farlı araç almam zaten xenon kullanıyorum (h7 h11 h1 neyse led xenon diye tanıtılan çin ürünleri takmaya da niyetim yok ) , ses sisteminin hoparlör sayısı vb bana bir ekstra vermesi lazım düşük paket 0 km araçlarda bu da yok , kapı içlerindeki deri döşeme yarı deri yarı kumaş koltuk vb ufak detaylardada çoğu markada geçiştirilmiş (sanki hala 2012-2015 yılındaki gibi aynı üretimleri yapıyorlar malzemeler de aynı ancak fiyat yükseliyor),tek farkları almışlar tableti koymuşlar konsola bu kadar onlarda da çoğu özellik opsiyon (navigasyon , android auto vs),sedan kullandığım için bagaj desen var , farlarım yeterli , cosmo paketten dolayı hoparlörleri usb girişi vb yeterli , geri görüş kameram yok ama ön arka park sensörüm var yetiyor , tek eksiğim bluetooth ile şarkı dinleyememek sadece telefon görüşmesi yapabiliyorum (o da bir android ekran ile çözülüyor)

Son düzenleme:

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bende bir ara niyetlendim ama kafamda almaya niyetlendiğim araçları karşılaştırınca neden kendi aracım hep ağır basıyor anlamış değilim...Yeni araç olmasından dolayı cazipler ama aynı seviyede kesinlikle değiller...Mesela fazla fiyat farkı olmasın dedim ve sıfır fiat egea hb ve cross almaya niyetlendim ama inceledikçe tereddütsüz vazgeçtim..Gözümde onları canlandırıyorum birde kendi aracımı hiç zacip gelmiyorlar...Astra K almazsan büyük bir ihtimal 2012 sonrası yine astra J alırım...Astra J kasayı Astra K kasadan daha çok beğendiğim için sıralamada geri tuutyorum ama yeni çıkan araçlara bakınca(Alabileceğim bütçeme göre yani) tercihler arasında üst sıraya çıkmaya başladı..

drtishka

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Seat Leon 1.0 tsi dsg style. Güzeldir.
Skoda yeni octavia (E) 1.0 tsi dsg
bakabilirsin.

Yeni octavia epey güzel olmuş alınabilecek bir otomobil tabi 300 k lara çıkmak gerekiyor. Bütçenize göre hareket etmek en doğrusu olacaktır sizin için
octaviaya niyetlensem mesela 1.5 tsi alırım 20 bin tl falandı farkı bence değer