Opel Vectra 2001 B Kasa Gaz Yememe

erdal064

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mrblar arkadaşlar. Bir çok konuyu okudum ama tam emin olamadım sorunumu yazmaya karar verdim. Vectra 2001 B Kasa Comfort sahibiyim. Aracımda 2-3 haftadır bir sorun var. Söyleki yolda seyir halindeyken birden motor arıza ışığı yanıyor. Yanıncada araç hem benzinde hem gazda gitmiyor. Çalışıyor fakat gaz yemiyor. Kontağı 5-10 defa kapatıp acıyorum. Sonrasında ışık sönüyor ve tekrar araç gaz yiyor. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...

erdal064

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başka cevap verecek veya başına gelen yokmu arkadaşlarr

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
motor kodunuz büyük ihtimalle z16xe,dolayısıyla gaz pedalı ve gaz kelebeği elektrikli,yani ya gaz pedalı bozuk ya da başka bir elektriksel sorun var,cihaza bağlatıp arıza kodunu okutun, ya da başka bir gaz pedalı takıp deneyin....

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arıza kodunu şu vitesin arkasındaki sokette uçları birleştirip ışığın yanıp sönme sayısına göre mi buluyoruz?

Edit: üstteki cevapla peşpeşe yazmışım, soruma da cevap oldu. Peki benim söylediğim test arıza kodunu bulmak için mi?

compela

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
problem pedalda veya beyinde değil :D motordaki gaz gelebeğini söktür. balata spreyi ile tamamen kurumlarını temizlettir. 2 tüp balata spreyi sıkın 1 tüpde temizlendi die 2. tüpü sıkmamazlık yapmayın kelebeği eliniz ile açın balata spreyi ile sıkmaya devam edin iyice temizlensin. arıza kodlarını silin.z16xe motorlarda kroniktir bu sorun. not : bazen 1 seans temizleme yetersiz olduğu durumlar yaşanmış 1 hafta da 2. seans temizlik yapılmıştır. her 6 ayda 1 kere temizlemnesi gerekmektedir. son 2 yılda bahsettiğin arıza hiç gerçekleşmemiştir.

opelim71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor devir saati boşda gaz verdiğimizde 4000-4500 ü geçmiyorsa eksantrik mili sensöründe arıza vardır. buda bir olasılık unutmamak lazım.

compela

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arıza kodunu şu vitesin arkasındaki sokette uçları birleştirip ışığın yanıp sönme sayısına göre mi buluyoruz?

Edit: üstteki cevapla peşpeşe yazmışım, soruma da cevap oldu. Peki benim söylediğim test arıza kodunu bulmak için mi?
Hayir hocam vitesin arkasindaki kapagi acip sokete bilgisayar baglayarak ariza kodunu ogreniyoruz lakin o sokete opcom die bir cihaz var onu takiyoruz opcomu bilgisayara bagliyoruz yada seviste o sokete tech 2 yi baglayarak ogreniyoruz.

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
http://www.youtube.com/watch?v=WrVKsk2Nl14

edit : bu testin nasıl çalıştığını tam olarak çözdüm. aynen tahmin ettiğim gibi, arıza kodlarını veriyor.

şimdi;

kontağı 2. pozisyona getirip vitesin arkasındaki soketin alttan sağ tarafındaki 3. ve 4. kısımlarını bir parça tel ile birleştiriyoruz.

yanıp sönme sayılarını ve duraklamaları dikkatlice takip ediyoruz, kendini tekrar edene kadar. tekrar ettikten sonra arıza kodunu elde ediyoruz. okunuşu da aynen şöyle:

10 kez yanıp sönmesi : 0
1 kez yanıp sönmesi : 1
2 kez yanıp sönmesi : 2
ve aynen devam ediyor.

Mesela;

10 flaş - bekleme - 3 flaş - bekleme - 3 flaş - bekleme - 1 flaş ve tekrara mı döndü?

arıza kodumuz 0331.

edit 2 : bu linkten de aldığınız kodların anlamını öğrenebilirsiniz. http://www.opelim.net/forums/teknik-servis/48673-opel-ariza-kodlari-turkce.html

edit 3 : forumda daha önce paylaşılmış. resimli anlatımı da var. http://www.opelim.net/forums/teknik-servis/93476-cihaza-baglamadan-ariza-tespiti.html

Son düzenleme:

mesut456

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu sorunu yaşamış sorunu motor beynini değiştirerek çözmüştüm bilginize. özellikle arıza kodları p1550 ve p1120 ise bu olasılık daha yüksek.