Opel Vectra B 2001 model hız göstergesi çalışmıyor

sinan0666

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugun aracımın hız göstergesi ibresi bir anda durdu diğer göstergeler faal olarak çalışıyor devir,hararet,benzin göstergelerinde sorun yok fakat hız göstergesi yerinden hiç oynamıyor nedeni ne olabilir acaba gösterge panelini söksem arkasına baksam olur mu ya da sigorta kutusunda problem olabilir mi yardımcı olursanız sevinir

mikron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekerleklerden sensörler vasıtasıyla ölçülen hız, önce ABS beynine gidiyor.
Oradan da ECUye (Ana beyin) ve değişken voltaj değerleri olarak hız göstergesine gidiyor.
Gösterge panelini boşuna sökmeyin bence. Çünkü, orada eski panellerdeki gibi km. teli tarzı mekanik bir şey yok.
Önce ABS nin sorununu çözmeye çalışın.

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Senin aracında hızı ABS beynin den okur.. Eğer ABS arızalı ise( sensör bozuk olabilir, çıkmış olabilir, beyin bozulmuştur) hız göstergen çalışmaz...

sinan0666

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
a

çok teşekkürler hafta sonu göstereceğim aracı sorunun nereden kaynaklandığını paylaşırım sizlerle

muratak1976

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önce Abs çalışıyor mu onu dene. Toprak bir zeminde 30-35 km Hızla frene bas. Fren tak tak diye vuruyorsa abs tertibatında sıkıntı yok demektir. Göstergeye bak derim

sinan0666

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önce Abs çalışıyor mu onu dene. Toprak bir zeminde 30-35 km Hızla frene bas. Fren tak tak diye vuruyorsa abs tertibatında sıkıntı yok demektir. Göstergeye bak derim

ABS yi denedim hocam aynen dediğin gibi yaptım tak tak diye vurmuyor araba kayıyo yani abs sorunlu ama ekranda neden abs ışığı yanmıyor sorunlu olduğuna dair diye düşündüm ve şu sonuca vardım; arabayı bana satan adam bir şekilde abs arıza lambasını devre dışı bıraktırmış durum anlaşılmasın diye ne diyelim çok iyi anıyorum o şahsı...

muratak1976

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abs lambasını sökmüşler sanırım. Önce lambayı bir taktır. Sonra arabayı bilgisayara bağlat. Muhtemelen sensör arızası çıkacaktır. Abs beynini ya tamir ettireceksin ya da yenisini takacaksın. En son şunuda hatırlatayım. Aracı muayene ettirirken muayeneden geçmeyecektir. Bilgin olsun.

sinan0666

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
.

Aracın sorunu dediğiniz gibi ABS den çıktı ABS hiç çalışmıyormuş devre dışı bırakılmış.İvedikte bulunan ABS ci hakan diye biri var o arkadaş tamir etti 250 tl ye yaptı fiyat abartı geldi bana ama işinin ehli birisi