Pert Olma Durumu

Arenn

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba bugun bir kazaya karıştım sağda park halindeyken dönüş için karşıya geçecektim aynadan kontrol ettim birşey görmedim burnumu çıkarmamla arkadan gelen arabanın vurması bir oldu 50 ile gitmesi gereken yolda 100 üstündeydi kavşağa gelirken yavaşlamadı bende yola çıkarken daha dikkatli olmalıydım çok şükür iki tarafta maddi hasarla yırttık. Ama exper kime suçu verecek belli değil iki tarafta kasko yok. Karşı taraf airbag açıldı iki kapı ve ön sağ çamurlık ve camı çatladı pert Olma Durumu olabilir şimdi ben sigortam neti aradım eğer 100 de 100 ben hatalı olursam araç perte çıkarsa benim sigorta max 41 bin karşılıyor geriye kalan tutar ve benim araç masrafları ben ödeyebilirmişim. Kimi diyor kasko yoksa pert olmaz kimi diyor olur araç rayiç bedeli hesaplanır tutarı sen ödersin. Bu konular hakkında bilgisi olan varsa bilgilemdirme yaparsa çok sevinirim.
2. Olarak hasar tespit örneklerini inceledim bazılarında kavşağa gelirken hızını azaltmadığı için vuranı bazılarında yola çıkanı 100 de 100 suçlu bulmuş muallak bizm eksper ne diyecek bakalım??

• Beğen
Tepkiler: OKANCAANNN

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Öncelikle çok geçmiş olsun, burada trafik sigortanızın önemi ortaya çıkıyor. Karşı tarafın masrafını sigorta şirketiniz poliçenizde yazdığı kadarını ödeyecek kalan miktar için siz devreye gireceksiniz diye biliyorum. Kaskonuz olsaydı aradaki kalan miktarı kasko şirketiniz ödeyecekti... Karşı tarafın sigortasından da sizin aracınız tamir ettirilecek, yukarıda yazdığım husus aynı şekilde karşı taraf içinde geçerli. Hata konusunda trafik polisi çağırdıysanız rapor daha net bilgi verecektir. Şimdiden uzun ve yorucu bir süreç sizi bekliyor. Çok geçmiş olsun Ozan bey.

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sagdaki aracın geçiş üstünlüğü var trafikte.
Ama olayın oluş şekli önemli.

Görsel fotoğraf olsa daha net cevap verilebilir.
Tabi karşı araç pert olursa size verilen oran önemli olur.

Çok geçmiş olsun

• Beğen
Tepkiler: Arenn

ENDER CURCA

Kayıtlı Kullanıcı
11-Bilecik
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba bugun bir kazaya karıştım sağda park halindeyken dönüş için karşıya geçecektim aynadan kontrol ettim birşey görmedim burnumu çıkarmamla arkadan gelen arabanın vurması bir oldu 50 ile gitmesi gereken yolda 100 üstündeydi kavşağa gelirken yavaşlamadı bende yola çıkarken daha dikkatli olmalıydım çok şükür iki tarafta maddi hasarla yırttık. Ama exper kime suçu verecek belli değil iki tarafta kasko yok. Karşı taraf airbag açıldı iki kapı ve ön sağ çamurlık ve camı çatladı pert Olma Durumu olabilir şimdi ben sigortam neti aradım eğer 100 de 100 ben hatalı olursam araç perte çıkarsa benim sigorta max 41 bin karşılıyor geriye kalan tutar ve benim araç masrafları ben ödeyebilirmişim. Kimi diyor kasko yoksa pert olmaz kimi diyor olur araç rayiç bedeli hesaplanır tutarı sen ödersin. Bu konular hakkında bilgisi olan varsa bilgilemdirme yaparsa çok sevinirim.
2. Olarak hasar tespit örneklerini inceledim bazılarında kavşağa gelirken hızını azaltmadığı için vuranı bazılarında yola çıkanı 100 de 100 suçlu bulmuş muallak bizm eksper ne diyecek bakalım??
kaza tutanağını kendinizmi tuttunuz, trafik mi tuttu buda önemli kusur dağılımında, kendiniz tuttuysanız kusur oranları 0-50-100 oranları geçerli. kusur oranlarını eksper belirlemez, tutanak elektronik ortamda her iki tarafın sigorta şirketine gönderilir eksper tarafından, ilk hangi şirket bakarşa kusur dağılımını yapar.(karar veremezler ise komisyona sevk ederler) bu kazada yüzde yüz siz kusurluysanız sizin poliçeniz karşı tarafa 43000 tl. ye kadar ödeme yapar, sizin hasarınız size kalır. karşı tarafın hasarı 43000 tl.den fazla ise üste kalan kısımıda siz ödersiniz karşıya... kusur karşıya verilirse bunun tam tersi olur... %50-%50 gelirse her iki tarafta hasarının yarısını cepten karşılar, yarısını karşılıklı poliçelerden alır.. ama anlattığınız pozisyona göre büyük ihtimal kusur size gelir.

Birde sigortalarınızı sigortam net ten veya internetten değilde yerleşik bir acenteden alırsanız daha iyi olur, en azından hasar dosyası süreci hakkında sizi yönlendirir ve bilgilendirir.
Saygılar....

• Beğen

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aynı senaryolu kazalarda sizin konumuz hatalı sola dönüş yada geçiş önceliğine uymamak olarak asli kusur, diğer tarafın geldiği yer sokak cadde olarak bakılıp hızdan dolayı tali kusur olarak değelendirilir. Kusur kendinizde sbm den takip edebilirsiniz. Kusur verildikten 3 gün içinde itiraz hakkınız var muhakkak takip edin. Aracın pert olup olmamasının kasko ile alakası yok. Onarım maliyeti yüksek olan araçları sigorta şirketleri perte çıkarır , böylelikle pert aracı satıp geri kalanını kişiye ödeyerek daha az maliyetle ödeme yaparlar. Ancak her airbagı açan , yada belirli hasar alan araba pert olmaz, aracın marka modeline göre akordiyon halindeki çamurluk, kaput vs. Bile onarım yapanlar çıkıyor. Eğer karşı araç modeli yüksek bir araçsa değer kaybı içinde işlem yapacaklardır. İstanbul vs. Gibi büyükşehirelerde imkan dahilinde muhakkak kasko yaptırmak gerekiyor.kasko da imm teminatını 5-10 lira fazla vererek yüksek tutarsanız hiç başınız ağrımaz. Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen

Arenn

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tutanağı kendimiz tuttuk haftasonu ceza da yazma ihtimaline karşı çağırmadık onu bilmiyordum keşke çağırsaydım dün biraz araştırdım sigortada fiyat yüksek çıkarsa aracı satıp biraz da üstüne koyup araç sahibine veriyormuş kabul ederse yoksa tamir edilip hasar kaybı davası açılıyormuş. Şimdi aracı ben bir yakın ustaya bıraktım usta exper pazartesi veya salı gelir dedi şimdi karşı tarafın experi bizden önce davranıp dosya açarsa onun incelemesimi baz alacak orayı anlamadım.
Şimdi karşı taraf kavşağa hızlı giriyor 50 km hız limitini de fazlasıyla aşmış trafik kural ihlali var ortada ama benimde dikkatsizliğim var tabiki 100 de 100 bana verirlerse biraz ağır olacak öyle birşey olursa itiraz etmeyi düşünüyorum ama nasıl yapacam kime edecem kafamda deli sorular

Arenn

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aynı senaryolu kazalarda sizin konumuz hatalı sola dönüş yada geçiş önceliğine uymamak olarak asli kusur, diğer tarafın geldiği yer sokak cadde olarak bakılıp hızdan dolayı tali kusur olarak değelendirilir. Kusur kendinizde sbm den takip edebilirsiniz. Kusur verildikten 3 gün içinde itiraz hakkınız var muhakkak takip edin. Aracın pert olup olmamasının kasko ile alakası yok. Onarım maliyeti yüksek olan araçları sigorta şirketleri perte çıkarır , böylelikle pert aracı satıp geri kalanını kişiye ödeyerek daha az maliyetle ödeme yaparlar. Ancak her airbagı açan , yada belirli hasar alan araba pert olmaz, aracın marka modeline göre akordiyon halindeki çamurluk, kaput vs. Bile onarım yapanlar çıkıyor. Eğer karşı araç modeli yüksek bir araçsa değer kaybı içinde işlem yapacaklardır. İstanbul vs. Gibi büyükşehirelerde imkan dahilinde muhakkak kasko yaptırmak gerekiyor.kasko da imm teminatını 5-10 lira fazla vererek yüksek tutarsanız hiç başınız ağrımaz. Tekrar geçmiş olsun.
Haklısınız kasko şart ama bu sene kısa çalışma ödenekleri baya belimizi büktü şimdide yağmurdan kaçarken doluya tutulduk kasko yaptırın arkadaşlar kesinlikle büyükşehir için şart

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tutanağı kendimiz tuttuk haftasonu ceza da yazma ihtimaline karşı çağırmadık onu bilmiyordum keşke çağırsaydım dün biraz araştırdım sigortada fiyat yüksek çıkarsa aracı satıp biraz da üstüne koyup araç sahibine veriyormuş kabul ederse yoksa tamir edilip hasar kaybı davası açılıyormuş. Şimdi aracı ben bir yakın ustaya bıraktım usta exper pazartesi veya salı gelir dedi şimdi karşı tarafın experi bizden önce davranıp dosya açarsa onun incelemesimi baz alacak orayı anlamadım.
Şimdi karşı taraf kavşağa hızlı giriyor 50 km hız limitini de fazlasıyla aşmış trafik kural ihlali var ortada ama benimde dikkatsizliğim var tabiki 100 de 100 bana verirlerse biraz ağır olacak öyle birşey olursa itiraz etmeyi düşünüyorum ama nasıl yapacam kime edecem kafamda deli sorular
Hocam sbm denilen yer aynı zamanda tramer diye gecer. Dosyayı kim önce açtırırsa fark etmez kusur belli olması için evraklar sbm ye yüklenir. Sbm ye evrakları yükleyen taraf sbm deki kusur senaryosuna uygun bir senaryoyu seçip kusur dağılımı yapar. Kazanın diğer muhatabı şirkette de bildirim gider. Şirkette kusur uygun bulunursa kusur netleşir. Fakat iki şirketten biri kusuru kabul etmezse , hakeme düşer. Hakem heyetinin verdiği kusura ancak mahkeme kanalıyla itiraz edebilirsiniz. Burada önemli olan dosya açıldıktan sonra ve kusur verildikten sonra size düşen 3 gün içinde itiraz etmek. 3 gün geçerse itiraz hakkınız olmuyor. Bu arada polis artık sadece yaralanmalı kazalarda zabıt tutuyor polisde gelse zabıt tutmazdı. Söylediğiniz senaryoya göre siz asli , karşı taraf tali kusur. %75-%25 Umarım böyle çıkar en azından bir miktar hasarınızı karşılayabilirsiniz. Bu arada sizin teafik sigortanız hangi şirketteyse Şirketinizin müşteri hizmetlerini arayarak tramer sonucunu sorgulatabilirsiniz.Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen

Arenn

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İnşallah dediğiniz olur yarın gidecem bakalım dosya açtırmış mı usta masraf çok corsa 2010 ön kısım bütün plastik aksam tampon koruma demiri su depoları kaput hepsi değişecek motor sağlamdı en son çalışıyordu direksiyonda çalışıyordu inşaallah oralarda problem çıkmaz

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İnşallah dediğiniz olur yarın gidecem bakalım dosya açtırmış mı usta masraf çok corsa 2010 ön kısım bütün plastik aksam tampon koruma demiri su depoları kaput hepsi değişecek motor sağlamdı en son çalışıyordu direksiyonda çalışıyordu inşaallah oralarda problem çıkmaz
Tekrar geçmiş olsun hocam. Yapacak bir şey yok. Cana geleceğine mala gelsin. Sizin kusur ve parça listesi belli olsun. Ben size parça hususunda bir kaç tanıdığın telefonunu veririm. Çok pahalı parçalar varsa çıkmada alınabilir. Duruma göre haber edersiniz.

• Beğen