Plaka Yapıştırma

kodadi_alien

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba,
aracımın plakalıklarını çıkartıp plakaları direkt tamponlara yapıştırmayı düşünüyorum bunun için çift taraflı bant bakıyorum sizce köpük bantları mı tercih etmeliyim yoksa silikon bantları mı?
http://www.hepsiburada.com/lg-kirmizi-cift-tarafli-bant-3cm-x-5mt-p-OTKRT01219 bu ürün işimi görür mü çok farklı ürünler var kafa karıştırıyor. bir de ön tampon plak yeri kavisli malum. ön plakayı nasıl şekillendiriyoruz bir fikri olan var mı?

alperenemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Plaka Yapıştırma

Üstadım benimkiler yapıştırma. Geçenlerde bir tanesinin yarısına kadar çıkmıştı. Evin yakınında iyi bir oto yıkamacı ve modifiyeci bir yer vardı aracı yıkatırken onuda komple söktü önceki malzemeleri iyice temizledi, tabanca gibi bir ısıtıcı ile plakayı eğip bükerek oval bir şekil verdi ardından slikon ve çift taraflı bant yardımıyla ön tampona yapıştırarak halletti sağolsun. Araba yıkama 20 lira ve 5 lirada plaka için verdim.

kodadi_alien

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yaşadığım şehir küçük bir yer doğal olarak modifiye işiyle uğraşan bir yer yok tabi haricen yıkamacılar yapar mı bilmiyorum bir sormak lazım. kendim de yapabilirim diye düşündüm ama o ön plakayı şekillendirme işi biraz sıkıntılı olacak sanırım. bir de bendeki şans kesin yamuk yumuk yapıştırırım plakaları  011zaa

siz plaka kenarlıklarını sildirdiniz mi yoksa siyah mı duruyor?

deli_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben geçen hafta sizin gibi 3M silikonlu bantla (ki en iyisidir) yapıştırılmış tamponu olan kayın validemin aracını götürüp bir ustaya 10 TL vererek Siyah silikonla yeniden yapıştırtdım. Neden mi.? çünki ne marka olursa olsun bir süre sonra yada ufak bi darbede yada biri geçerken ayağıyla falan çarpsa hemen atıyo bant. O yüzden en evladiyelik çözüm (vida hariç) siyah silikon.

kodadi_alien

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu iş için destek almak gerekecek anlaşıldı :) silikonu da bulamayız şimdi en iyisi bir anlayana yaptırmak anlaşılan..

deka1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim araç beyaz olduğu için plakaların çerçevesini boyatmadım, direk tampona yapıştırmak istedim, ancak düşer endişesi ile 2 adet küçük boy  krom vida kapama ve vidasını aldım,dengeli bir şekilde vidalattım, krom kapamalarda hem vidaları gizledi, hem de krom görüntüsü ile hoş bir görüntü oluşturdu.
qMrXGd.jpg
[/url][/img]

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben bu işlerde çok titizim. ֖yle ki plakayı takarken kenar boşluklarını ölçer, hesaplar, işaretler ve öyle yapıştırırım hep. Sırf yamuk oldu diye eski plakayı söküp tekrar plaka bastırdım düşünün artık.

Size tavsiyem şöyle yapın:

Plakanızı kendiniz (bir arkadaşınızla beraber de olur) yapıştırın.

֖nce  Koçtaş'tan ya da benzeri bir yerden Poliüretan içeren silikon (ve elinizde yoksa silikon tabancası) alın. Bahsettiğim silikon oto camcıların kullandığı siyah silikon gibidir. Bir de  Maskeleme bantı alın.

1 - Plakayı yapıştıracağınız yerleri temizleyin.

2 - Plakayı (özellikle arka) yapıştırmayı düşündüğünüz yerde elinizle tutup hizalayın ve keçeli kalem ile işaretleyin. Gerekirse arkadaşınız tutsun ve bir de uzaktan bakın. Prova çok önemli.

3- İşaretlediğiniz yerleri metre ile ölçün. Her ikisinin de tamponun üzerindeki bir yere olan uzaklığı eşit mi vb. diye.

4 - En önemli kısım. Slikonu plakanın arkasına sürün.

Silikonu yukarıdan aşağı I şeklinde en az 3 parmak aralıklar ile sürün.

Kenarlara fazla yaklaşmayın. En az 1 parmak mesafe bırakın.

ևok dikkat edin, silikonu fazla sürerseniz plakayı yapıştırdığınızda kenarlardan taşar. Bilin diye söylüyorum 2 tane bozuk para büyüklüğünde sürseniz tutar o derece yani.

Silikon ile birlikte kesinlikle aynı anda çift taraflı bant kullanmayın (sebebini yazacağım)

5- Silikonu sürdükten 5 dakika sonra ''Bismillah'' deyip keçeli kalem ile işaretlediğiniz klavuza göre yapıştırın.

6- Maskeleme bantı ile plakayı sabitleyin. (Fazla kullanmayın)

7- 15 - 20 dakika sonra  tekrar metre ile ölçüm yapın. Eğer bir kayma varsa 2-3mm kadar plakayı kaydırıp düzeltme şansınız var. ևift taraflı bant kullansaydınız bunu yapamayacaktınız. Düzeltme gerekirse maskeleme bantlarını sökün, plakayı kaydırıp düzeltmeyi yavaşça yapın ve tekrar bantlayın.

Kurumaya bırakın. Tam olarak katılaşması 24 saati bulur ama 10-12 saatten sonra artık oynamaz.

Bilmeniz gereken son nokta: Kendi düşmesi imkansız.  Artık o plakayı yamultmadan sökmeniz imkansız! Sökülürse direkt çöpe gider.

Kolay gelsin :)

kodadi_alien

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tesekkurler sayin @REC yazdiklariniz dogrultusunda uygulamaya calisicaz ins.