Ses yalıtımı ve LPG simit yer kazanımı

wings35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bildiğiniz gibi aracıma LPG taktırdım. LPG takılınca küçük olan bagaj yükseleceği için beyin fırtınası yaparak yükselen kısmı kullanabilmek için bir çalışma yaptım. bu çalışmayı yaparkende çıplak olan bagaj zeminine ses yalıtımı yaptım. önce bitüself muadili bir tarafı yapışkanlı folyo kaplamalı izolasyon malzemesini koçtaştan 22TL ye aldım. böylece oluşan ses titreşimlerini ve ses yalıtımının 1.basamağını yapmış oldum. sonra ise üzerine alev almaz ses tutucu izolasyon süngeri yapıştırdım. (0,5mm 5m2 11 TL) bunu bagajı kapladığım bitüself in üzerine çift taraflı bant ile yapıştırdım (9,5TL) böylece kaçan sesleri iyice tutsun diye. üzerine ise daha önceden kendim yaptığım halıfleksi koydum(rengini sormayın siyah bulamadım, idarelik gri kullandım kaliteli siyah halıfleks bulunca değiştireceğim) bagajı böylece yalıtmış oldum. diğerlerinin yaptığı gibi LPG nin yanına sünger doldurup bagajımı yükseltip hacmini küçültmemiş oldum. artan izolasyon süngerini ise kaputta ve ön kapıların arasından bakılınca motor boşluğuna giden yerde kullandım. alev almadığı için sorun yok. 1-2 km test sürüşü yaptım bagaj oldukça sessiz ve tok. motor kısmıda çok olmasada sessizleşti... çok sürat yapmadığım için kapının oraya koyduğum süngerin etkisini hissedemedim. artan bitüself malzemesini ise hoparlör kenarları ve kapıların içi kısmında kullanacağım onu sonra yapacağım. umarım arkadaşlarıma yol gösterir. saygılar

jejv.jpg

c0jg.jpg

9fcg.jpg

05f8.jpg

hlvi.jpg

bor7.jpg

dixs.jpg

th6v.jpg

dixs.jpg

tp9f.jpg

5z2d.jpg

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ses yalıtımı ve LPG simit yer kazanımı

Muazzam bir çalışma olmuş tebrik ediyorum...

Kaputa uygulamış olduğunuz yalıtım kışın muakkak motorun erken ısınmasına yarıdmcı olacaktır,  ancak yazın aşırı ısınmaya sebebiyet verebilir mi diye düşünmeden edemiyorum  032questn

freelook

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Güzel paylaşım, ellerine sağlık..
LPG sonrası bende böyle birşey  (bagaj için) düşünüyordum, fikir sahibi oldum.

wings35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
Muazzam bir çalışma olmuş tebrik ediyorum...

Kaputa uygulamış olduğunuz yalıtım kışın muakkak motorun erken ısınmasına yarıdmcı olacaktır,  ancak yazın aşırı ısınmaya sebebiyet verebilir mi diye düşünmeden edemiyorum  032questn

yaz için gözüm hararet göstergesinde olacak.. ısınma olursa çıkarırım kışın takarım...

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

wings35 link' Alıntı:
yaz için gözüm hararet göstergesinde olacak.. ısınma olursa çıkarırım kışın takarım...

Ayrıca bir de şöyle bir durum var:

Söz konusu izolasyon şayet erken ısınmaya sebep olursa aracınız LPG'ye de erken geçecektir. LPG olması gerekenden erken devreye girerse bu durum stop etmeye sebep olabilir. Düşük ihtimal ama olursa aklınızda bulunsun :)

wings35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

LPG 39,5 derecede iken aktif oluyor. doğru olan derecesi bu. bu ısıya ha yalıtımla gelmişsiniz ha açıktan gelmişsiniz önemi yok. önemli olan 39,5 dereceye bir şekilde ulaşabilmek. bazı arkadaşlar hemen LPG ye geçsin diye  LPG yi 39,5 derece altında bir dereceye ayarlatıyorlar. buda sorun demek. gidip 30 dereceye ayarlarsanız mutlaka sorun çıkacaktır. yaptığım yalıtımın LPG üzerinde inanın hiç bir olumsuz etkisi olmayacaktır. saygılar

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Güzel çalışma  greatt

yağmur06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

resimler daha net olsa güzel olacakmış