Ses Yalıtımı Yapılmalı mı ?

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Selam Arkadaşlar. Forumda ki diğer konuları da okuyarak açıyorum bu konuyu. Bir Abimiz Corsa aracına 15 günlük emek verip ses yalıtımı yapmış ama sanırım İnşaat malzemesi kullandığı için verim alamamış öte yandan Astra H aracına yalıtım yapan bir arkadaşımızda o denli memnun. Kapılarımdan Trim sesi Geldiği için aracımı yalıtmak istiyorum. Aslınca Aracımın tamamını yalıtmak istiyorum. Sizce yalıtım verim alınan bir şey mi ? Verdiğimiz emeğin karşılığını alır mıyız ? Malzeme seçimlerinde neye dikkat etmek gerekir?

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ben kendim yaptım taban tavan kapı içleri bagaj havuzu bagaj kapağı falan her yeri yaptım yalıtımı 7 sene kadar önce yapmıştım gayet memnunum Trim sesi yoktu şimdi yine yok bitüself ile zor ince detay yerleri yaptım zemini kalın yalıtım malzemesi kullandım ısı olarak yeterli verimi aldım ses için bir şey diyemem egzos var malum pek anlaşılmıyor.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Ben full bitüself kullandım taban(tabanın %90ı kaplıydı diyebilirim) kapılar bagaj tavan kapılarda üzerine 1 cm termaflex 2 cm firex sünger kaı içinde bulunan nylon yerine bitüself ve 1 cm firex sünger kullandım aynı işlem tavanda ve bagajda mevcut sonuç etraf sesi camlar harici hiç duyulmuyor. Yol sesi otoban ve benzeri düzgün yolda hiç yok ama mıcırlı gibi olan yollarda yine var motor sesinide biraz kesti benim araç dizel olduğundan çok bişey beklememek gerek. Yol ve motor sesinden çook sileceklerin çıkardığı rüzgar sesini duyuyorum. Araçta eskiden dinlediğim müzik dışarıdan net anlaşırdı şu anda 20de bile çok az sess varayrıca bazı iç plastiklerede ağır ses yalımı malzemesi kapladım. Fakat bunları yaparken uzun bir zamana yaydım bitüself hariç diğerleri baly ile yapışıyor ve bağımlı hale gelmek istemedim.

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Ben full bitüself kullandım taban(tabanın %90ı kaplıydı diyebilirim) kapılar bagaj tavan kapılarda üzerine 1 cm termaflex 2 cm firex sünger kaı içinde bulunan nylon yerine bitüself ve 1 cm firex sünger kullandım aynı işlem tavanda ve bagajda mevcut sonuç etraf sesi camlar harici hiç duyulmuyor. Yol sesi otoban ve benzeri düzgün yolda hiç yok ama mıcırlı gibi olan yollarda yine var motor sesinide biraz kesti benim araç dizel olduğundan çok bişey beklememek gerek. Yol ve motor sesinden çook sileceklerin çıkardığı rüzgar sesini duyuyorum. Araçta eskiden dinlediğim müzik dışarıdan net anlaşırdı şu anda 20de bile çok az sess varayrıca bazı iç plastiklerede ağır ses yalımı malzemesi kapladım. Fakat bunları yaparken uzun bir zamana yaydım bitüself hariç diğerleri baly ile yapışıyor ve bağımlı hale gelmek istemedim.
Kaç metre yetti Corsa D ye ? Daha doğrusu ne kadar harcadınız ?

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Benim yapım süreci 2 yıl sürdü herhalde o yüzden fiyat konusunda bişry diyeymem 20 cmlik 2 rulo alsanız yeter benim 1 rulo arttı. Diğer malzemeler içinde 5m2 hepsinden gitmiştir diye tahmin ediyorum bn sütünlar dahil ısı yalıtımı kapladım aracım siyah olduğundan yazmayı unutmuşum kaloriferi artık uzun süre açamıyorum çünkü içerisi aynı sauna gibi oluyor kışın. Yazında en düşük klimanın en düşük sıcaklığında dahi klima içeride sıcaklığı yakalabildiğiden devreden çıkıyor aynı ev klimaları gibi benim sunroof olmasa daha sonuçalırdım diye tahmin ediyorum. Ama yazzdığım gibi silecek türbilans sesi çokdaha rahatsız ediciymiş. Çünkü sürekli bir ses değil yol yada motor sesi gibi.

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Kapıdan gelen rüzgar sesleri için serum hortumu kullanılıyor. Normal fitili bir yerinden kesiyorlar içine serum hortumunu ittire ittire gönderiyorlar. Bir kaç kişi kapı menteşelerini zorlayacağını söylese de yapanlar memnun. Ayrıca Astra H araçlarımızda trim sesi maalesef üst düzey. ben sıfır almıştım yine vardı. Hatta servis getirin bakalım dedi ama ben geçmeli parçalar olduğu için oynatmak istemedim. O zamanlar sıfır alan arkadaşlar aralara malzeme sıkıştırıyorlar diye bahsetmişlerdi.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Trim sesi varsa soğuk havada söküp araya ısıtarak tesanın bez bantlarını yapışrın bir kat sonra tekrar malzeme soğuduğunda parçları monte edin bir daha ses gelmez.

Orjinal fitili rüzgar sesi geliyor diye kesmeyin çok pahallı ilaki kesicem kafaya taktım derseniz ilk önce ses geldiği hızlarda sileceği çalıştırın tam dik konumda ses kesiliyorsa ona yapacak bişey yok çünkü corsa d için durum böyle. Kap fitilinden ses geliyor sanılıyor ama silecek tam dik konumda rüzgar sesi kesiliyor.

Ses yalıtımında çözümü olmayan en azından benim için iki nokta silecek türbülansı ve camların inceliğinden kaynaklı sesler. Camlar için özel kalın cam üretimi yapılıyor fakat cam krikosu sorunu yaşanabilir çünkü ağırlık artacak

• Beğen
Tepkiler: girdap

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Bilgilendime için herkese çok teşekkürler <3

girdap

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Trim sesi varsa soğuk havada söküp araya ısıtarak tesanın bez bantlarını yapışrın bir kat sonra tekrar malzeme soğuduğunda parçları monte edin bir daha ses gelmez.

Orjinal fitili rüzgar sesi geliyor diye kesmeyin çok pahallı ilaki kesicem kafaya taktım derseniz ilk önce ses geldiği hızlarda sileceği çalıştırın tam dik konumda ses kesiliyorsa ona yapacak bişey yok çünkü corsa d için durum böyle. Kap fitilinden ses geliyor sanılıyor ama silecek tam dik konumda rüzgar sesi kesiliyor.

Ses yalıtımında çözümü olmayan en azından benim için iki nokta silecek türbülansı ve camların inceliğinden kaynaklı sesler. Camlar için özel kalın cam üretimi yapılıyor fakat cam krikosu sorunu yaşanabilir çünkü ağırlık artacak
Benim sağ kapı zingir zingir sökülmüş sanırım nasıl geçer bunun trim sesi bilmiyorum. Zaten nereden geldiği bile belli değil sağ kapıda altta bir yerlerden geliyor

OKANCAANNN

Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bende 2020 Model 1.4 T olduğu için şuanki gelen ses beni rahatsız etmiyor. Açıkcası bariz gelen ses yok zaten ama duyduğum kadarıyla CTK denen bir markanın yalıtım malzemesi var onu bir kaç yerde görmüştüm hem ses yalıtımı hemde ses sisteminin iyi ve sağlam ambians sağlamsı için yapıyorlarmış.