Su Eksiltme - Yağa Su Karışma - Kalorifer’den Soğuk Üfleme Problemleri

cemcapar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,

Aracım 2000 Model Opel Corsa 1.2 Benzinli 16V

1-) Aracım’da aldığım günden beri su eksilmesi yaşıyorum. Ortalama 3 günde bir neredeyse su deposu boşalıyor. Daha önce komple su tesisatı deişti. Kalorifer’de dahil. Araçta hararet 90’ı görüyor, sonra hemen düşüyor. Kalorifer’den sıvak hava hiç gelmiyor. Düğmeler sağlam, eminim.

- Termostat arızasımıdır ?
- Kalorifer peteği mi tıkalıdır ?

2-) Aracımın bakımını yeni yaptırdım. Yağ, yağ pompası yeni değişti. Castrol marka yağ koydu usta. Şuanda motorun üstündeki yağ kapağını açtığım zaman kapağın altı sütlü kahve renginde kremamsı bir tabaka ile dolu. Yağ çıbuğunu çektiğim zaman gözle görülür bir şekilde su karıştığı belli.

Fakat arabamda, boğulma, çekişten düşme, titreme gibi problemler yok. Hatta 1.2 olmasına rağmen dik yokuşta bile araç tık demiyor. Günde iş yerine 17 km gidiş, 17 km geliş toplamda 32 km kullanıyorum. Çoğu kişi çok fazla km yapılmadığı için yapda bu tarz şeylerin olabileceğini yazıyor söylüyor.

- Motor Üst Kapak Conta’da mı sorun var ?
- Yoksa 1. maddedeki sıkıntılardan dolayı mı böyle bir sorunla karşılaşıyorum ?

ÖNEMLİ ; Krank mili sensörü arıza yapmıştı. Araba çalışmıyordu, değiştrdim arabanın çalışmasında hiçbir problem yoktu fakat İstanbul’a rağan karda ve sonrasında (23-24 Şubat) araç ilk marş bastığımda sanki bayılacakmış gibi oluyor sonrasında kendine geliyor ve çalışıyor. Kar’ın çok yapdığı gün gaza basmadan çalıştıramadım.

- Bunun sebebi ne olabilir ?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
Şimdiden herkeze teşekkürler.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor suyuna yağ karıştığını düşünüyorsanız kullanmayın aracı... motor yaptırmaya kadar gider sonrasında...
termostat devirdaim sağlamsa kalorifer peteği yada kalorifer sıcak soğuk ayar klapesi yada varsa kalorifer musluğu sorunudur

a.culcu

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Mrb. aynı durum benim vectra da da vardı.Çoğu üst kapak dedi.Fakat yağ pompasının contasından karışıyormuş,conta değişti.Ardından usta suya bulaşık deterjanı koydu,bir kaç gün sonra boşaltıp değiştirdi,kalorifer peteği temizlendi sorun bitti.iyi baktır,bir kaç ustaya göster.

cemcapar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mrb. aynı durum benim vectra da da vardı.Çoğu üst kapak dedi.Fakat yağ pompasının contasından karışıyormuş,conta değişti.Ardından usta suya bulaşık deterjanı koydu,bir kaç gün sonra boşaltıp değiştirdi,kalorifer peteği temizlendi sorun bitti.iyi baktır,bir kaç ustaya göster.

Aynen öyle hocsm kime gösteriyorsam kime sormuyorsam üst kapak contasındandır diyor. Yağ pompasının comtasını daha söyleyen olmamıştı. En temizi düzgün birisini bulup, sorunu öğrenmek.

Sorunun çözümü için ne kadar ödemiştin hatırlıyor musun?

a.culcu

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Yaklaşık 950 TL gitti.İşçilik çok pahalı,conta 80 tl .