tavan lambası ile follow me yapma

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar. bir konuda bilginize ihtiyacım var.
aracıma led gündüz lambası bağladım. elektriği direk aküden alıp içeri düğme koydum. istediğim zaman açıp kapatabilmek için parklara bağlamayıp bu şekilde bağlantı yaptım.
sonradan aklıma bunları follow me olarak kullanma geldi. tavan lambasından kablo çekip 12v röle bağlantısı yaparak tavan lambası yandığında röle ledleri açıp tavan lambası sönünce kapatacak şekilde bağlantıyı yaptım. kumandadan kapı kilitlerini açtığımda tavan lambası yandığından ledler de yanıyor, kapıları kilitlediğimde bir süre sonra kendi kendine sönüyor. bence çok güzel oldu.tam follow me olmasa da hoşuma gitti :) soruma gelmeden önce evde balkondan uzaktan çektiğim videoyu koyayım :) görüntü yakından çok güzel. 4. kattan telefonla ancak bu kadar çıktı daha sonra daha iyi bir video çeker koyarım yapmak isteyen olursa.
https://www.youtube.com/watch?v=NlRo9YEoELw

taktığım röle 12v enerji alınca tetiği çalıştırıyor enerji kesilince tetiği bırakarak lambaların sönmesini sağlıyor. normalde çalışması videodaki gibi olması gerekiyor
https://www.youtube.com/watch?v=OwWNXkEqvJs

evde adaptör ile bu şekilde çalışan röle araca bağladığımda tavan lambası yavaş yavaş södüğü için hemen enerji kesilmediğinden tetiği hemen bırakamıyor ve aşağıdaki videodaki gibi ses yapıyor. bu sorunu çözmek için tavan lambasının yavaş yavaş sönmesini ve yavaş yavaş yanmasını iptal etmem yada röle ile ilgili bir işlem yapıp bu durumu engellemem gerekiyor ama nasıl engelleyeceğimi bulamadım. forumlarda hep tavan lambasının yavaş açılıp kapanması ile ilgili konular var. yavaş açılıp kapananı nasıl normal hale getirririm yardımlarınızı bekliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=KsxQv_PzIXM

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
varsa geçikmeli role, yoksa 15vokt role takın. 12 de çalışır biraz altı direk kapanabilir.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
varsa geçikmeli role, yoksa 15vokt role takın. 12 de çalışır biraz altı direk kapanabilir.

15 v role tavan lambasi azalarak sondugu zaman bu roledeki sesi yapmayacak mı? Elimdeki 12v roleye evde 6v,9v verdigimde yine calisiyor. Yani 15v da 12v da calisir fakat ayni tetikleme takilmasini yapmaz mi?
Telefondan yazdim imla hatalari icin ozur dilerim.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Sadece tahmin yürüttüm

selefkos3334

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rolenin tavan lambasindan gelen ayaklarina 12v kondastor koyarsaniz duzelir diye tahmin ediyorum.Degeri 10uf civarinda. Yaptigim far sensoru follow me de o sekilde cunku.

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence de röle ayaklarına kondansatör koymanız işe yarıyor olması lazım,aynı şey başıma gelmişti şuan nasıl çözdüğümü hatırlamasam da kondansatörü denemiştim işe yarayıp yaramadığını hatırlamıyorum sadece =)

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence de röle ayaklarına kondansatör koymanız işe yarıyor olması lazım,aynı şey başıma gelmişti şuan nasıl çözdüğümü hatırlamasam da kondansatörü denemiştim işe yarayıp yaramadığını hatırlamıyorum sadece =)

İşe yarayıp yaramadığını hatırlarsanız cevabınız beklerim. Arada kullanıyorum ses rahatsız edince kapatıyorum. Şimdilik bu şekilde bir süre duracak sanırım karlar gidip hava açınca denemelere başlarım

1.3 cdtı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
röleye timer devresi bağlayın ozaman istediğiniz kadar ayarlaya bilirsiniz.