tavan lambası ile follow me yapma

Karsiyakali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam çok mantıklı iyi bi düşünce olmuş :) Gecikmeli röle değilde kondansatörle bu işi çözersin ;)

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam çok mantıklı iyi bi düşünce olmuş :) Gecikmeli röle değilde kondansatörle bu işi çözersin ;)
kondansatörle çözüme nasıl ulaşırım? bir devre mi yapmam lazım. konu hakkında bilginiz varmı. nası kullanırım bu kondansatörü ?
elektronik bilgim olmadığından araştırmalarla ancak bu kadar yol aldım :) elektronik mühendisi bir arkadaş var ama onunla da görüşemedim ne zamndır. arkadaş ilk başta zener diyotla dene bi olmazsa kondansatör le hallederiz demişti. sonra birdaha görüşemedik. zener diyot alıp + kutba direk taktım. gerilimi sabitlemekle birlikte biraz drenç görevide görüp ledlerin yanmasını engelledi. röledeki ark yapma azaldı fakat drenci düşürdüğü için ledler yanmamaya başladı.
bu kondansatör nasıl bağlanmalı?

selefkos3334

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kondastorun arti ucunu rolenin lambadan gelen arti ucuna. eksi ucu rolenin lambadan gelen eksi ucuna baglayin. Sorun cozulur. Kondastor kapasitor gorevi gorup voltaji dengeler. Vaktim olursa evde yapip dener tekrar yazarim.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kondastorun arti ucunu rolenin lambadan gelen arti ucuna. eksi ucu rolenin lambadan gelen eksi ucuna baglayin. Sorun cozulur. Kondastor kapasitor gorevi gorup voltaji dengeler. Vaktim olursa evde yapip dener tekrar yazarim.

Kondansatör çok çeşitli bir malzeme bildiğim kadarıyla. Deneyebilirsiniz cevabınız ile bu işi çözerim inşallah. Cevabınızı merakla bekliyorum.
Bu kondansatör pil gibi birşey arastirdigim kadarıyla. Araçta cep telefonu gibi pilli cihazları bırakmak yaz aylarında patlama riski oluşturur diye kullanma kitapçıklarında hep yazar ya bu kondansatör de telefon pili gibi araçta bırakması tehlikeli birseymidir?

yasin şirin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tavan lambası kapalıyken bile 9-10 v elektrik canlı duruyor orada fakat orjinal tavan lambası akkor lamba olunca 12 v altında yanmıyor ama hep kaçak elektrik var ondan dolayı sizin röleyi tırlatır kararsız dengede kalıp ses yapar. buraya zener diyot ile 11 v altında elektriği kesen bir sistem yapmalısınız. zenerle röleyi kontrol edip, zener harici ayrı bir hat ile de followme ledlerini beslerseniz bu ledlerde zener direncinden dolayı kısılma olmaz. selamlar.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tavan lambası kapalıyken bile 9-10 v elektrik canlı duruyor orada fakat orjinal tavan lambası akkor lamba olunca 12 v altında yanmıyor ama hep kaçak elektrik var ondan dolayı sizin röleyi tırlatır kararsız dengede kalıp ses yapar. buraya zener diyot ile 11 v altında elektriği kesen bir sistem yapmalısınız. zenerle röleyi kontrol edip, zener harici ayrı bir hat ile de followme ledlerini beslerseniz bu ledlerde zener direncinden dolayı kısılma olmaz. selamlar.

5.1v luk zener diyot u röleye giren + uca bağladım. Arklamayı azalttı ama garip birşey oldu. Zeneri bağladığım zaman kumandadan kapıları açıp kapatmak için düğmeye bastığımda araç 1 yada 1.5 saniye sonra algılayıp kapıları açıyor yada kilitliyor. Zeneri çıkartınca herşey normal . Baglayinca kumanda araç iletişimi gecikmeli olarak çalışıyor. Zener diyot 5v üzerinde takarsam röle çalışmıyor. 12v, 11v, 9v, 7v denedim 5v üzeri takınca röle Tetik almıyor.
Bugün internette tofaş tavan lambası rölesi ile yapmaya çalışan birkaç konu gördüm. Benim işime yararmı bilmiyorum ama o röleyi bulursam birde onu deneyeceğim.

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
Bana sorarsanız röleyi doğrudan aydınlatma hattından beslemek doğru olmaz. Bunun yerine aşağıdaki gibi bir devre kullanırsanız daha sağlıklı olur.

Untitled_2.png

Devrenin yapacağı, transistör ile tavan aydınlatmasından gelen voltaja göre röleyi çekili tutacak, tavan aydınlatması yavaşça sönerken belirli bir noktada transistör tetiği bıraktıracak ve kontak sorunu ortadan kalkacak.

Ayrıca röle kullanımlarında rölenin tetik ayakları arasına mutlaka diyot eklemek gerekir, nedeni de tetik akımı kesildiğinde röle bobininden geri boşalacak akımı yönlendirmektir.