Vites Altı Kırmızı Led (resimli anlatım)

melihksn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar daha önce editon araçlarda vites altı ledle alakalı konular açılmıştı fakat onlarda yeni bir led yapımından çok mevcut pasif tesisatı aktife çevirme anlatılmıştı. Benim gibi 2013 sedan sahipleri malesef opelin azizliğine uğramış bu tesisat araçlara yerleştirilmemişti.Ankarada hiçbir yetkili servis bu işlemi yapmayınca ; Bende kendi imkanlarımla aşşağıda resimlerini paylaştığım üzere bir tesisat tasarladım hem  eğlendim hemde güzel bi iş çıktı ortaya, orjinalindeki kadar parlak olmadı ama yinede aynı orjinaldeki mantıkla çalışmakta.  (kapılar açılınca açılıyor kapanınca yavaşca sönüyor, farlarla birlikte yanıp kapanıyor..) hafta sonu yetiştiremediğim için kapı içi ledleri takamadım onlarıda bu hafta sonu halledip paylaşıcam inşallah :)

֖ncelikle işlem için gerekli malzemeler :) (malzemeler 1 adet vites altı tesisat ve 2 adet kapı içi led içindir.)

-4 adet kırmızı mantar led
                                      (Direnç ve ledler toplam 1 Lira)
-4 adet direnç

-Kablo 1 mt  (1mt = 1,25 Lira )

-Akvaryumcudan alınma serum hortumu (1 Mt = 0,50 Kr.)

-Fiber optik kablo (Elimde vardı,Elektrikcilerde bulunur sanırım)

-Elektrik bandı  (0,75 Kr.)

-Lehim için gerekli alet edevat..

Toplam Maliyet  = 3,5 Lira

exys.jpg

jyvs.jpg

֖ncelikle ledlere dirençleri lehimleyip onlarıda kabloya lehimliyoruz.

7s2z.jpg

Lehim işleminden sonra lehim yerlerini elektrik bandı ile kapatıp ledin üzerini kapatmıyacak şekilde makaronla sarıyoruz .(bu kısmın fotosunu flasha almamışım aksam evde çekip yarın ekliyeceğim)

Daha sonra akvaryumcudan aldığımız serum hortumunun içine fiber optik ledimizi yerleştiriyoruz ve hortumun iki ucuna hazırlamış olduğumuz led tesisatını bağlıyoruz.

g36h.jpg

q667.jpg

Böylece tesisatımız tamamlanmış oluyor araca montaj yapmadan önce akü kutup başlarında ledleri dener isek daha sağlıklı olur. Dip not olarak toplamda 4 adet 2 + 2 - ucumuzu 2 ye indirmek açısından üst kısımlardan bağlantı yaparsak soket bağlantımız daha rahat olur ve estetik bir görüntü sağlarız.

Sıradaki işlem araca montaj bu kısımda daha önceden forumlarda açılmış olan edition için vites altı led isimli konudan yardım aldım. detaylı olarak ön konsol sökme resimlerinide paylaşıyorum.

İlk olarak vitesin önündeki silikon kabı alıyoruz

sf87.jpg

Daha sonra kart/tornavida yardımı ile oradaki plastiği çıkartıyoruz.

2ay7.jpg

Daha sonra vitesin parlak kısmını kendimize doğru çekip çıkartıyoruz.

jppp.jpg

abh1.jpg

Tornavida ile gösterdiğimiz yer ve karşısındaki iki vidayı dikkatlice söküyoruz (dikkat edin vidalar aşşağıya düşmesin alması işkence olabiliyor)

kbgl.jpg

Vidalarıda söktükden sonra bir kart yardımı ile resimdeki gibi konsolu yvalardan sökerek tırnaklarını kırmadan çıkarıyoruz.

6l9j.jpg

opzh.jpg

5u5f.jpg

Karşımıza resimdeki gibi bir soket çıkacak normalde bu soketin birde erkek ucu olması gerekmekte idi yalnız demokraside çareler tükenmez diyip hazırladığımız tesisatın uçlarına lehim atıp çekiçle döverek iğne şeklinde yapıp sadece dişisi olan soketimize rahatlıkla bağlıyabiliyoruz :)  ;D

Olması gereken soket;

wrv6.jpg

2013 sedan business dan çıkan soket  ;D gene çalmış bizim opel 3 liralık plastiği :)

gj2z.jpg

lw8d.jpg

Not: Orjinalindeki gibi yanabilmesi için olması gereken sokette işaretlenmiş noktalara bağlantı yapıyoruz.Kırmızı daireye + ucu beyaz daireye - ucu taktım ben. daha sonra kablolar birbirine temas etmesin diye ortalarına elektrik bandı attım.

sxjg.jpg

֖n konsolu tamamen kapamadan önce ledi kontrol ediyoruz sök takla uğraşmamak için.

uxfo.jpg

Bunlarda gece resimleri ilk resim kapı açıldığında yanan şekli okuma ışıkları ile birlikte sonraki resimler far açıkken olan kısımlar. Umarım faydalı olur ihtiyaç sahiplerine :)

apwa.jpg

xlor.jpg

0j7r.jpg

m39n.jpg

Sıkılmadan okuyan herkeze teşekkürler :)

milannbaross

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Cok guzel olmus ...eline saglik...kapi icin olani henuz yapmadi sanirim..onu da sabirsizlikla bekliyoruz....  ;)

melihksn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

milannbaross link' Alıntı:
Cok guzel olmus ...eline saglik...kapi icin olani henuz yapmadi sanirim..onu da sabirsizlikla bekliyoruz....  ;)

çok saol tesisat hazır sadece bağlantılarını yapıcam muhtemelen haftasonuna kalıcak aynı şekilde paylaşıcam :)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ynt: Vites Altı Kırmızı Led (resimli anlatım)

Melihcim eline sağlık, ciddi bir emek. Helal olsun. (:)

Peki birşey sorayım araya fiber optik kablo yerine şerit led gibi değilde neon gibi görünen ledlerden çeksen nasıl olur? Daha ziyade o iş öyle oluyor mu? Bilmediğimden soruyorum. (:)

melihksn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Melihcim eline sağlık, ciddi bir emek. Helal olsun. (:)

Peki birşey sorayım araya fiber optik kablo yerine şerit led gibi değilde neon gibi görünen ledlerden çeksen nasıl olur? Daha ziyade o iş öyle oluyor mu? Bilmediğimden soruyorum. (:)

ևok saol Abi tabikide olur ama şerit led çok güzel durmuyor (şahsi fikrim) dediğin gibi neon aradım adam bana bahçe hortumu gibi birşey verdi :) çok kalın yani inceleri var piyasda fakat yurt dışında satılıyor ebay alibaba gibi sitelerde oda en az 50mt geliyor 30-60 dolar fiyat aralığında 25-30  cm ihtiyaç olduğu için bulamadım bu tarz flexible neon kırmızı bende fiber optik şeritle hallettim iki ledden aldıkları ışıkları etrafa dağıtıyorlar çok parlak olmasada iş görüyor :)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

melihksn link' Alıntı:
ևok saol Abi tabikide olur ama şerit led çok güzel durmuyor (şahsi fikrim) dediğin gibi neon aradım adam bana bahçe hortumu gibi birşey verdi :) çok kalın yani inceleri var piyasda fakat yurt dışında satılıyor ebay alibaba gibi sitelerde oda en az 50mt geliyor 30-60 dolar fiyat aralığında 25-30  cm ihtiyaç olduğu için bulamadım bu tarz flexible neon kırmızı bende fiber optik şeritle hallettim iki ledden aldıkları ışıkları etrafa dağıtıyorlar çok parlak olmasada iş görüyor :)

50 mt iyiymiş. Onunla bu işin ticaretine atılırsın be. (:)

Güle güle kullan valla. :)

melihksn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
50 mt iyiymiş. Onunla bu işin ticaretine atılırsın be. (:)

Güle güle kullan valla. :)

Saol abi teşekkür ederim :)  greatt

denizcetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

emek harcayarak yapılmış güzel bir paylaşım ... tşk..

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

güzel çalışma olmuş ama şerit led kullansaydınız keşke.ben şerit led ile yaptım.orjinaline daha yakın oldu

melihksn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

denizcetin link' Alıntı:
emek harcayarak yapılmış güzel bir paylaşım ... tşk..
thnxx

sallierim link' Alıntı:
güzel çalışma olmuş ama şerit led kullansaydınız keşke.ben şerit led ile yaptım.orjinaline daha yakın oldu

Şeritle denemedim fakat ışığı çok dağıtır gibime geldi ben çok aydınlatsın istemedim sadece vites altında bi ambians olsun istedim :) ama sonucda 20 cm şerit led nekadardır ki alıp bide öyle denerim :)