x20xev gaz kelebegi ve rolante ayarlıyıcı temizleme :)

yalçın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
BENDE HEMEN Bİ EKLEME YAPİİM KONUNUN ÜZERİNE BAZI ARAÇLARDA ÖZELLİKLEDE X20XEW MOTORLARDA RESİMDE SİYAH İÇİNE ALDIĞIM MERKEZ VE BORUNUN İÇİNE GEÇEN REKOR HORTUM ZAMANLA HAVAYLA BERABER Bİ TORTU BIRAKMAKTA VE RESİMDEKİ DELİK TIKANMAKTA BURDAN KELEBEĞE HAVA GEÇİŞİNİ ÖNLEMEKTEDİR SİZ REGÜLATÖRÜ NE KADAR TEMİZLERSENİZ TEMİZLEYİN ARAÇ HAALA RÖLANTİDE STOP ETMEYE DEVAM EDER BU SEBEPTEN REGÜLATÖR BİLE DEĞİŞENLER VARDIR AMA ARIZA GEÇMEZ BU DELİK SİVRİ Bİ TEL İLE AÇILMALIDIR SONRASINDA HERŞEY NORMALE GİRER BELKİ SİZ BU SORUNU YAŞAMADINIZ AMA GENELDE HEP TIKALI ÇIKMIŞTIR :)
FAYDASI OLUR DİYE AKTARDIM SAYGILAR
gkwmy.jpg

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
BENDE HEMEN Bİ EKLEME YAPİİM KONUNUN ÜZERİNE BAZI ARAÇLARDA ÖZELLİKLEDE X20XEW MOTORLARDA RESİMDE SİYAH İÇİNE ALDIĞIM MERKEZ VE BORUNUN İÇİNE GEÇEN REKOR HORTUM ZAMANLA HAVAYLA BERABER Bİ TORTU BIRAKMAKTA VE RESİMDEKİ DELİK TIKANMAKTA BURDAN KELEBEĞE HAVA GEÇİŞİNİ ÖNLEMEKTEDİR SİZ REGÜLATÖRÜ NE KADAR TEMİZLERSENİZ TEMİZLEYİN ARAÇ HAALA RÖLANTİDE STOP ETMEYE DEVAM EDER BU SEBEPTEN REGÜLATÖR BİLE DEĞİŞENLER VARDIR AMA ARIZA GEÇMEZ BU DELİK SİVRİ Bİ TEL İLE AÇILMALIDIR SONRASINDA HERŞEY NORMALE GİRER BELKİ SİZ BU SORUNU YAŞAMADINIZ AMA GENELDE HEP TIKALI ÇIKMIŞTIR :)
FAYDASI OLUR DİYE AKTARDIM SAYGILAR

C20xe gaz kelebeğini temizlerken dikkat etmiştim. dikkatsizce temizlendiğinde çok arahat gözden kaçacak bir nokta.

fatihotokuaförü

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ellerinize sağlık.çok başarılı

corsa1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel corsa 2011 son kasa aracım alındığı günden beri motorundan tırtırtırtır ses geliyordu. Sanki pervanenin biyere sürtmesi gibi. Ogün bugün devam ediyor. Bayi servisi normal diyor özel servis bu aracı gezdirme yağlama sıkıntısı var garantin dolmadan götür yapılsın diyor.
Ne yapacağımı şaşırdım

norm034

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar resimler kaybolmuş galiba güncellerseniz sevinirim

musti.35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel

Anlatımınız için teşekkürler. Ayrıca Resimler Görünmüyor. İlgilenirseniz iyi olacak kanaatindeyim.

anjelotkral

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ewt arkadaslar devir 1000 ile 2000 arası gidip gidip gliyordu bu rolantedeyken oluyordu o tamırcıye git devir ayarlıyıcı degiscek oraya git tesisatında sorun var elektrik tesisatında digeri contan yanmiş heleki izmirin\bergama ilcesinde herşey olabilir arabanıza arkadaşlar bende araştırarak sorunun çözümüne ve yardım aldıgım merkez oto mustafa abi sayesinde allah razı olsun 1-2 kere bana telde yardımcı oldu tsk ediyorum yoksa bergamada yaptırsam 130 tl parça parası bide işçilik artık 50 olur 100 olur yani bana en aşarı 200 tlye bulcaktı + bunun yaninda hava sensörün arızalı diyenleri saymiyorum bile :) şimdi gelelim anlatıma

malzemeler
1- balata spreyi
2- 5 numara alyan anahtarı
3- düz tornavida,pense
4- vidalara göre lokman anahtar hatırlayamadım için numarasını yazamadım şuan
5- dondurma kapı ( ben motorun üstünde temizledim oyuzden )
6- diş fırçası

şimdi gaz kelebegini sökuyuruz ilk baş kırmızıyla işaretledim kelepceli yerleri cıkarıyoruz pinleri falan sökuyoruz arkadaşlar kolay bi işlem saten

sonra altrafa işaretledigim yerleri sökuyorsunuz arkadasşlar

şimdi geldik esas yere burayı soktukten sonra cekmişm özür dilerim daha dogrusu cekmiştim ama makına kaydetmemis şimdi kırmızıyla işaretledigim hortumları bir pense yardımıyla yerinden cıkarıyoruz arkadaşlar kolay saten,sonrada 5 numaralı alyans anahtarını alıp mavi yerlerdeki 2 vidayi cıkarıyoruz bu vidaları cıkarmamız lazım yoksa cıkmıyor yerinden gaz kelebegi bu benzin demirini falan tutuyo motora giren onları alyans anahtarınla acıp cıkarıyoruz daha sonra tam sokcegiimiz yere geliyoruz gaz kelebegi 4 adet vida tutuyo uygun lokman anahatarla siyahla isaretledigim yerleri sökuyoruz vidaları kaybolmasın die düzgün bi yere koyun arkadaşlar ben çok kaybediyorum :) sonra gaz klelebegini yavaşça yerniden cıkıyoruz

çıkarılmıs hali aşagida

ve pisliklere bi bakın arkadaşlar sözde bergamada kardeşler oto bunu temizlemişti 1 ay önce :mad:

daha sonra devir ayarlayıcısını cıkarmak için 5 numaralı alyans anahtarıyla gene sokuyoruz arkadasşlar kırmızıla işaretledigim vidaları 2 adet var biriside aşagıda yavaşça çıkarıyoruz dikkat edin içinden ayırdıktan sonra conta cıkıcak onu düzgünce bi yere kaldırın arkadaşlar

şimdi bakın arızalı rolante ayarlıcısının pisligene bi bakın lütfen sözde 1 ay önce temizlendi

şimdi geldi iş rolante ayarlayıcısını ayırmaya kırmızıla işaretledigim yerde 2 adet vida var bunu düz tornavita ileayırın birbirinden

daha sonrada motor kısmını deilde diger kısmını bol bol içini dısını bir dış fırçası ve balata spreyiyle temizliyoruz ben 15 dakika uğraştım ama güzelce temizledim arkadaşlar temizlenmis resimleri asagıda arkadaşlar

motora gelince arada motorda tutaklık yapıyordu içeriye götürdüm odama 1 amper 12 volt adaptorun uclarına motora degtirdim tık tık dedi bu sefer uclarının yerlerini degiştirdim cıt cıt die degrdigim yerden kısa devre yaptı bu sefer sonra gene yerlerini degistirip artı eksının bidaha 12 volt voltaj verdim motor düzeldi :) içini acıp temizlemedim hem açması zor hemde dagıtabilirim die korktum bobinajcıya gitsem olurdu ama bunu sıkısan motorlara bobinajcıların yaptıgını biliyordum bende denedim düzeldi motor o yüzden cok üstüne düsmedim içini acıyım die :)
devam edelim sonra altına dondurma kapını koyup arkadaşlar güzelce gaz kelebegini temizledim gaz kelebeginin içine bosalttım balata spreyini ve diş macununyla nazik hareketlerle temizledim gaz kelebeginin üstünde hemen birde küçük bir hava deligi var ona özellikle dikkat edin arkadaslar bol bol sıkınkı temizlensin ordanda çok sorun cıkarıyo bu gaz kelebekleri alttada temizlenmis resimlerini koyuyorum kusura bakmayın temizleme esnasında fotograf çekemedim tek başıma oldugum için

ve tamamıyla boruları takıp topluyoruz işte aşagıda toplanmiş hali gaz kelebegi ve rolante ayarlayıcısının

ve arkadaşlar marş yapıb sonuca hemen bakıyoruz veeeeeee mutlu sonnnn

sizde benim gibi izmirin bergama ilçesinde oturuyorsaniz veya bizimm burda kardesim opelden anlıyan yok diyorsanız benim gibi bişiyler yapabilrsiniz arkadşlar yoksa arabaniz conta yaktıda olur beyni yandıda olur hersey olabilir inşallah yardımcı olmusumdur yardımlarından dolayı güzel forumumuza ve degerleri üyelerine binlerce kez teşekkürler :)))

resimler gozukmuyor bı el atarmısın [MENTION=35205]Emre Ünan[/MENTION]

redfox

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Resimler silinmeye imiş iyi idi onarım resimleri çıkmıyor