Yağ seçimi

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Opel Astra G 1.6 16V 143 bin km de ve bakımına 2000 bin km kaldı ve şuan liqui moly 10-40 yağ var istanbulda yaşıyorum ve kış geliyor kitapçığında 0-40 5-40 10-40 yazıyor 5-40 koysam her hangi bir sorun çıkarırmı bildigim kadarıyla ilk sayı soguklugundaki akışkanlığı gösteriyor sondaki 40 ise sıcakkenki kaynama noktasını 5-40 a geçmelimiyim yoksa 10-40 dan devammı etmeliyim sonuç olarak ikisininde sonu 40 la bitiyor ama kararsız kaldım

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Araçta kullandığınız yağ ne ise sürekli onunla devam edin değiştirmeyin 5.40 yapacaksanız sürekli sonrasında 5.40 la gidin

• Beğen
Tepkiler: Alfonso

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Araçta kullandığınız yağ ne ise sürekli onunla devam edin değiştirmeyin 5.40 yapacaksanız sürekli sonrasında 5.40 la gidin
10-40 dan 5-40 a geçirsem sorun olurmu yani son rakam a bakıyorum ondan soruyorum

maximusti

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
şu an aracımda elf sport 10-40 var,
bende yakında ağır bakıma girdireceğim aracı,
ustaya özellikle sordum, Motul 6100 Synergıe+ 10W40 önerdi.
bende onu aldım. ama henüz yağ değişimi yapılmadı.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba, 10W40 yağlar genellikle yarı sentetiktir. 5W40 tam sentetiktir. Akışkanlığı 10W40 la mukayese bile edilmez. Oto tamirine kuş serisi işe başlayan ustalarımızın genel geçer bilgisi dahilinde piyasadaki bütün arabalar 10W40 yağla dolaşıyor :) 5W40 sizin için çok daha iyi bir seçim olacaktır.ayrıca dexos2 standartlarını karşılamasına dikkat edin.

• Beğen

maximusti

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Oto tamirine kuş serisi işe başlayan ustalarımızın genel geçer bilgisi dahilinde piyasadaki bütün arabalar 10W40 yağla dolaşıyor :)

hocam iyi güzel diyorsun da, aracın kendi kullanım klavuzunda 10w40 motor yağı kullanılabileceği yazıyor.
bir çok yetkili opel servisinde yapılan yağ değişiminde 10w40 yağ dolduruluyor.
senin argümana göre düşünürsek opel de kuş serisi üreterek mi başlamış oluyor.
forum içerisinde de dış kaynaklarda da herkez kendi bildiğinin yada kullandığının doğru olduğunu iddia ediyor.
fb gruplarında 20-50 yağ bile öneren gördüm. neticede bizim araçlarımı ortalama 20 yaşlarında ve yağ seçen, yağ eksilten bir araç.
kendi aracımdaki yağın eksilmesinden ve performansından şu an memnun olmadığım için değişmeyi düşündüm,
okuduğum binlerce gönderide en çok önerilen motul 10w40 ve liqui moly mos2 10w40
bakımları yaptırmayı düşündüğüm 8 yıldır opel odakda çalışmış kuş serisinden bozma usta önerdiği için de motul 10w40 almaya karar kıldım ben. :)

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
hocam iyi güzel diyorsun da, aracın kendi kullanım klavuzunda 10w40 motor yağı kullanılabileceği yazıyor.
forum içerisinde de dış kaynaklarda da herkez kendi bildiğinin yada kullandığının doğru olduğunu iddia ediyor.
fb gruplarında 20-50 yağ bile öneren gördüm. neticede bizim araçlarımı ortalama 20 yaşlarında ve yağ seçen, yağ eksilten bir araç.
kendi aracımdaki yağın eksilmesinden ve performansından şu an memnun olmadığım için değişmeyi düşündüm,
okuduğum binlerce gönderide en çok önerilen motul 10w40 ve liqui moly mos2 10w40
bakımları yaptırmayı düşündüğüm 8 yıldır opel odakda çalışmış kuş serisinden bozma usta önerdiği için de motul 10w40 almaya karar kıldım ben. :)
Benim aracımda şuan liqui moly mavi kutu olandan var tam sentetik deniyor ama inanasım gelmiyor yurt dışındakilerde yarı sentetik olayı yok hepsi tam 5-40 tam sentetikte daha iyi olabiliceğini ümit ediyorum ama benim ustamda 10-40 devam diyor aracın kitapçığında 0-40 5-40 10-40 yazıyor kullanıla biliyor neymiş 100 binden sonra 10-40 opel de genel bir tabir var

maximusti

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Benim aracımda şuan liqui moly mavi kutu olandan var tam sentetik deniyor ama inanasım gelmiyor yurt dışındakilerde yarı sentetik olayı yok hepsi tam 5-40 tam sentetikte daha iyi olabiliceğini ümit ediyorum ama benim ustamda 10-40 devam diyor aracın kitapçığında 0-40 5-40 10-40 yazıyor kullanıla biliyor neymiş 100 binden sonra 10-40 opel de genel bir tabir var

yağ eksiltenler için en çok önerilen yağ o mavi kutu liqui,
yurt dışında yasaktır doğrudur ama, onlar bizim gibi 20 yaşındaki arabaya binmiyorlardır pek :)
bir yerde okuduğuma göre de üzerinde yada teknik dökümünde "full sentetik" , "tam sentetik" , "%100 sentetik" gibi farklı ibareler varmış,
bunların arasında bile dağlar kadar fark (hile) varmış. şu an tam hatırlayamadım.
bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olduğu için doğru nedir sanırım birtek dene / yanıl ile öğreneceğiz,
bende motul 10w40 da yine benzer sorunlar yarsam 5w40 a dönmeyi düşünüyorum.

• Beğen

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
yağ eksiltenler için en çok önerilen yağ o mavi kutu liqui,
yurt dışında yasaktır doğrudur ama, onlar bizim gibi 20 yaşındaki arabaya binmiyorlardır pek :)
bir yerde okuduğuma göre de üzerinde yada teknik dökümünde "full sentetik" , "tam sentetik" , "%100 sentetik" gibi farklı ibareler varmış,
bunların arasında bile dağlar kadar fark (hile) varmış. şu an tam hatırlayamadım.
bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olduğu için doğru nedir sanırım birtek dene / yanıl ile öğreneceğiz,
bende motul 10w40 da yine benzer sorunlar yarsam 5w40 a dönmeyi düşünüyorum.
Bende düşünüyorum ama liqui moly in gri 5-40 ı mı daha iyi mobil 1 5-40 mı bilmiyorum

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam araç senin, istersen yağ yerine mazot koy bin kazasız belasız kullan :) burası sonuçta ‘motor ustası’ yada makine mühendislerinin bilgi paylaştığı bir platform değil. Tabiki insanlar başından geçen olaylar,sonrası araştırıp verim aldıkları olayları tecrübe olarak paylaşmaktadır. Benim 1.6 astrama yıllarca senin tabirinle yetkili serviste ataköy opelde, gedizlerde yetişmiş ustam 10w40 yağ koydu ,bir gün yağı kendim alıp 5w40 castrol edge değişim yaptırıdığımda aracın bu kadar fark yaratabileceğini bilmiyordum. Keza arkadaşımın 2013 model 1.4 Turbo astra j aracına bakın turbolu araça sanayide her değişimde 10W40 yağ koymuşlar. Hani laf olsun diye değil hepsi yaşanmış tecrübe edilmiştir. Konuyu açan arkadaşımda aracında zaten bir yağ ekslmesinden vs. Bahsetmemiş. Aracı yağ eksiltiyorsa tabiki bir numara düşük yağa geçmek yağ eksiltmesini daha çok artıracaktır.