Yakıt Hesaplama Yöntemi (Bilmeyenler için)

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aramızda halâ yakıt hesaplamayı bilmeyen arkadaşlar var.
Onları bilgilendirmek amacıyla açtım bu konuyu.
Bu yöntemin çok basit yolları var.

1- Öncelikle aracımızın deposunu dolduruyoruz, km sayacı sıfırlıyoruz. (Benzin,LPG,Dizel farketmez)
2- 100 km yol gidiyoruz (Tam 100 km olması önemli değil, fazla veya eksikte olabilir)
3- Tekrardan depomuzu dolduruyoruz.
4- Diyelimki araç 30 TL yakıt aldı ve km sayacında da 106 yazıyor. 30/106=0,28... Yani aracınızın km başına tükettiği yakıt miktarı 28 kuruş...
5- Peki aracım 100 km'de kaç litre yakıt tüketti diyorsanız?
Km başına 28 kuruş yakan bir araç, 100 km'de 28 TL yakar.. 28 TL'yi yakıt fiyatına bölerseniz (örn.benzin 5 TL) kaç litre yaktığını hesap etmiş olursunuz.. 28/5= Araç 100 km'de 5,6 litre benzin tüketmiş oluyor...

Ben aracımın deposunu dolduracak kadar zengin değilim ne yapmam lazım diyenler için de bir yöntemim var;

1- Benzinli ve dizel kullananlarda biliyosunuz yakıt ikmal ışığı var araçlarımızda. Bu yakıt ikmal ışığı yandığında gidip yakıt alıyoruz, diyelimki 50 TL.
2- Km sayacını sıfırlıyoruz
3- Yakıt ikmal ışığı tekrar yandığında sayaca bakıyoruz
4- Diyelimki sayaçta 205 km yazıyor. Aldığımız yakıt miktarını bu km'ye bölüyoruz. 50/205=0,24... Aracınız km başına 24 kuruş tüketmiştir...

Bilmeyen arkadaşlar için yararlı bi konu olduğunu düşünerek açtım.
1. yazdığım yol her zaman daha sağlıklıdır.
Bir yanlışım olduysa düzeltin.
Keyifli forumlar...

anjelotkral

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yada lpg li araçlar için depoyu (lpg tankını) komple bosaltıyoruz sonra 50 lıralık alıyoruz adam gıbı kullanıyoruz tekrar depo bıtınce net km ortaya cıkar sonra ahmetokur arkadasımızın dedıgı hesaplamaları yapıyoruz olay bu benım yaptıgım devamlı taktıktır

benım aracın verılerı
50 tl/150km = 0,33 krs km de şehir içi

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hay ağzına sağlık.O kadar yanlış ölçen kişiler varki.
Her zaman için tam doldurarak ölçüm en iyisidir.Hatta aynı pompada aynı şekilde doldurmak lazım.
Yakıt uyarı lambasını kıstas almaktan kaçınmalı.Bilakis zaten kalan azıcık benzin içinde sapma/hata payı yüksek olur.
Ayrıca ölçüm özellikle şehirdışında tek istikamet ile yapılmamalı.Ankara'dan Eskişehir'e 5.6 lt ortalama ile giden araç dönerken 6.5-7 lt ortalama ile gelebiliyor.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hay ağzına sağlık.O kadar yanlış ölçen kişiler varki.
Her zaman için tam doldurarak ölçüm en iyisidir.Hatta aynı pompada aynı şekilde doldurmak lazım.
Yakıt uyarı lambasını kıstas almaktan kaçınmalı.Bilakis zaten kalan azıcık benzin içinde sapma/hata payı yüksek olur.
Ayrıca ölçüm özellikle şehirdışında tek istikamet ile yapılmamalı.Ankara'dan Eskişehir'e 5.6 lt ortalama ile giden araç dönerken 6.5-7 lt ortalama ile gelebiliyor.

Aynen Emre abi haklısın. Yakıt uyarı lambası da yaklaşık bir değer verir diye yazdım, ilk yöntem en doğrusu. Lakin benzin oldu 5 TL abi, 50 litre alsa 250 tl büyük para :D

muratte

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel bir bilgi keşke bizde yakıt hesabını yapmadan akaryakıt alıp depolarımızı fullebilsek...:D:D

ahmet28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şöyle bir hesap yaptım aracı alalı 4 ay oldu yaklaşık 10000 km yol yapmışım
benzin gaz ortalama 30 kuruş desek
10000x30=3.000tl
2 defa yağ filtrelerr vs: 500
jant+4lastik=1500
toplam=5000tl
aracı 22.000tl ye aldım bana maliyeti 27000 tl olmuş
bekleyen masraflar=üzerindeorjinal aküsü var araç 90000km yi geçti triger çıkabilir baskı balata orjinal oda yaklaşmış olmalı galiba 6 ay daha beklesem 0 araç alabilirdim
bu formülü aracımı satar satmaz uygulamaya koyacağım

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şöyle bir hesap yaptım aracı alalı 4 ay oldu yaklaşık 10000 km yol yapmışım
benzin gaz ortalama 30 kuruş desek
10000x30=3.000tl
2 defa yağ filtrelerr vs: 500
jant+4lastik=1500
toplam=5000tl
aracı 22.000tl ye aldım bana maliyeti 27000 tl olmuş
bekleyen masraflar=üzerindeorjinal aküsü var araç 90000km yi geçti triger çıkabilir baskı balata orjinal oda yaklaşmış olmalı galiba 6 ay daha beklesem 0 araç alabilirdim
bu formülü aracımı satar satmaz uygulamaya koyacağım

Siz genel bi hesap yapmışsınız. Araca biniyorsanız elbet bi bedeli olacak hocam. 5000 liraya Şahin alıp 15000 harcayanlara ne demeli :)

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg de fullemek çok sağlıklı sonuç vermiyor.Çünkü pompaların basıncı bugüm yüksektir ağzına kadar basıyo lpg yi,5 gün sonra gidiyosun doldurmaya mecali kalmadan kesiyo :D

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yararlı paylaşım. teşekkürler

En güzeli akıllı telefonumuza programları yüklüyoruz her seferinde o hesaplıyor :)