Yol bilgisayarı ort. yakıt göstergesi yardım

• Konuyu başlatan kartalbey84
  • Başlangıç tarihi

batatay

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bence göstermez, yol bilgisayar mevcut yakıt ile 100 km yolu baz alıyor. Siz önceden 8 litre benzin ile 100 KM gidebiliyordunuz aracınız şu an 10 litre yakıt ile 100 kilometre gidebiliyor. Aracınız motora gelen yakıtın benzin veya lpg olduğunu bilemez ancak gittiğiniz yolu ve sistemin tükettiği yakıt miktarını bilebilir...
Lpg de iken lpg tüketimini algılıyor mu yol bilgisayarı?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Sistem geçen yakıtın benzin veya lpg olduğunu bilemez... O ne tüketiliyorsa onu gösterir.. Bence algılıyor.. Algılamasa değerler sabit dururdu anlık tüketim bile sıfır görünürdü.

K

kartalbey84

Bilgi Girilmemiş
Bu afr ayarıdır idael yakıt karışım ayarı yapılır hava ile lpg nin benzin enjektör süreleri lpg enjektör süreleri ayarları yani araç benzin enjektörü lpg geçince değişmeyecek buda hem çekişi düzeltir hem daha iyi yanma sağlanır iyi bir lpg ciye gidin afr isteyin yardımcı olurlar ve mutlak lpg geçiş ısısı 40 derece ve maximum lpg devri 4000 devirin üzerine benzine geçsin lpg enjektör boruları olabildiğince kısa olsun manifolda bağlanan ara hızlanmalarda tekleme gider ve al ver olayı kalkar uygun nozul tamamdır
hocam araştırdığım kadarıyla bulunduğum bölgede afr ayarı yapan düzgün bir yer yok farklı lpg cilere de danıştım ama afr ayarına gerek yok zaten Atiker Grand yazılımda open loop ayarı var kendisi otomatik düzenliyor diye bir şey söylediler. benim merak ettiğim afr ayarı yapılmazsa araç fazla mı yakıyor

batatay

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ben de lpg taktırmayı düşünüyorum. Peki lpg de kullandiginiz zaman benzin gostergesi düşmüyor degil mi? Eskiden bende peugeot vardı ve depoda müşür yok fransızlarda. Araç gittigi yola göre benzin miktarini kalan olarak hesaplayıp gostergede veriyordu. Hic bir zaman dogru benzin miktarini goremedim. Umarım opel de bu sorun yoktur.

K

kartalbey84

Bilgi Girilmemiş
Ben de lpg taktırmayı düşünüyorum. Peki lpg de kullandiginiz zaman benzin gostergesi düşmüyor degil mi? Eskiden bende peugeot vardı ve depoda müşür yok fransızlarda. Araç gittigi yola göre benzin miktarini kalan olarak hesaplayıp gostergede veriyordu. Hic bir zaman dogru benzin miktarini goremedim. Umarım opel de bu sorun yoktur.
Hayır benzin göstergesi düşmüyor benim araçta. Yani karışık yakmıyor.

K

kartalbey84

Bilgi Girilmemiş
Sistem geçen yakıtın benzin veya lpg olduğunu bilemez... O ne tüketiliyorsa onu gösterir.. Bence algılıyor.. Algılamasa değerler sabit dururdu anlık tüketim bile sıfır görünürdü.
Fakat hocam şöyle bir şey var. Ort. yakıt tüketimini yüksek gösteriyor ama diyelim ki sizin dediğiniz gibi lpg yakıtını gösteriyor. Peki o zaman yakıt menzilini de lpg için göstermesi gerekmez mi? Yakıt menzilini benzine göre gösteriyor

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
1.6 115hp benzin&lpg'li araç yol bilgisayarında 9lt gösteriyorsa 10-11 lt lpg yakardı. Menzili gösterebilseydi kalan menzil değeri hiç görmediğiniz kadar anlamsızca ve hızlı bir şekilde değişirdi. Bunu araçlara takılan lpg göstergesinin anlamsız tepkilerine dayanarak söylüyorum. Son ışık yanıp sönmeye başladığında ne zaman biteceği belirsiz. Çok yüklenirseniz ansızın biter, sakin kullanırsınız belki 30km daha gidersiniz. Lpg sıvı yakıtlar gibi net ölçülebilen bir sıvı değil sanki...