Arabayla El Frenini çekerek kaydırma

snrfrknnn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum el freni çekerek arabayı kaydırmanın benim ve etrafımdakiler için tehlikeli olduğunun bilincindeyim. Fakat El Freni çekmek Adrenalinimi arttırdığı için hoşuma gidiyor. Çok sık yapan birisi değilim ayda 1-2 kere anca yapıyorumdur. Ondada Islak ve Toprak zeminde yapıyorum. Mantıklı düşündüğüm zaman fazla bir zararı olacağını düşünmüyorum. Acaba yanlışmı düşünüyorum. Aracı zorlayacak bir şey değil, arkayı kitleyip savuruyorum. Yerle lastiğinin değdiği yer sabit kalıyor orası kaydığı kadar aşınıyor birde el freni telleri ani çekmelerden zarar görüyordur diye düşünüyorum. Sizce yanılıyormuyum ? Bunun yanında ne gibi zararları daha olabilir. Aydınlatırsanız çok sevinirim.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum el freni çekerek arabayı kaydırmanın benim ve etrafımdakiler için tehlikeli olduğunun bilincindeyim. Fakat El Freni çekmek Adrenalinimi arttırdığı için hoşuma gidiyor. Çok sık yapan birisi değilim ayda 1-2 kere anca yapıyorumdur. Ondada Islak ve Toprak zeminde yapıyorum. Mantıklı düşündüğüm zaman fazla bir zararı olacağını düşünmüyorum. Acaba yanlışmı düşünüyorum. Aracı zorlayacak bir şey değil, arkayı kitleyip savuruyorum. Yerle lastiğinin değdiği yer sabit kalıyor orası kaydığı kadar aşınıyor birde el freni telleri ani çekmelerden zarar görüyordur diye düşünüyorum. Sizce yanılıyormuyum ? Bunun yanında ne gibi zararları daha olabilir. Aydınlatırsanız çok sevinirim.

Tellerin zarar görmesi gibi bişeyin söz konusu olacağını pek sanmam, sağ ayağınızla bastığınız pedal hidrolik bir frendir, el freni de tamamen mekanik bir frendir, sadece arka disklere bağlı olan kaliperleri sıkar ve olan balatalara olur sürekli yaparsanız balataları yemiş olursunuz, ben israf olarak gördüğümden normal olarak freni bile pek kullanmam, vites diye bişey var motor freni(kompresyon) kullanırım, özetle balatalar ve lastiklerdeki aksak aşınmalar hariç bir zararı olacağını sanmam :)

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mekanik olarak zararı var denendi :D
astrada çekmiştim arka kampanada 2 tane yay varmış el frenine bağlı onlar kırılmıştı. el freni takılı kalmıştı :)
babama çaktırmadan hemen yaptırmıştım :)

snrfrknnn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tellerin zarar görmesi gibi bişeyin söz konusu olacağını pek sanmam, sağ ayağınızla bastığınız pedal hidrolik bir frendir, el freni de tamamen mekanik bir frendir, sadece arka disklere bağlı olan kaliperleri sıkar ve olan balatalara olur sürekli yaparsanız balataları yemiş olursunuz, ben israf olarak gördüğümden normal olarak freni bile pek kullanmam, vites diye bişey var motor freni(kompresyon) kullanırım, özetle balatalar ve lastiklerdeki aksak aşınmalar hariç bir zararı olacağını sanmam :)

Bende az zararlı olduğunu düşünüyorum. Zevkin bedeli olmaz :)

snrfrknnn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mekanik olarak zararı var denendi :D
astrada çekmiştim arka kampanada 2 tane yay varmış el frenine bağlı onlar kırılmıştı. el freni takılı kalmıştı :)
babama çaktırmadan hemen yaptırmıştım :)

Ben kaymaya uygun yerlerde çekiyorum :) Yağmurun mesela yeni yağmaya başladığı an, yerler mıcırlı tozluyken felan :) Yolu tutan bir yerde yaparsam zaten sıkıntı çıkarır :)

fatafillo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu konuda beni bilen biliyor opelim net ten arkadaslar ozellik ck yaptim bu dedigin isleri hala da yapiyorm akillanmiyorum cunku ama sana onerim birak bu isleri bn bi hayrini gormedim oglenceside bi yere kadar bi yerden sonra bagimlilik yapiyo bn duz viraj dondugum nadir :) bmw ci gibi dondugum bile oluo sadece arabaya zarar ve ek olarak mucurda ve su da yapma arabaya zarar vermiyo die dusunuyorsun da araba senin kontrolunden cikiyo ve toplayamazsin taklaya kadar yolu var ozellikle mucurda lastikleri bile yarabilirsin taslarin basincindan.. ben dikkatli ol derim nacizane fikrim.. yonetici abilerimiz kizmasin yanlamaya hiza trafik kurallarina uymamaya hayir :p

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
el frenini sert çekmede elinde kalmaya :D

octinum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yapmayın onu. :)

Kayan arka tekerleklerin yere basan yerleri çok az aşınıyor olabilir ama tekerlek dengesiz aşınıyor, daha sonra gerçekten tehlikeli bir durumda aynı yerden kayma eğilimi gösteriyor. Bu yüzden, ihtiyaç olmadığı sürece kaçının o işten.

İkincisi var; acemi görünüyorsunuz. :) Ne zaman gereksiz el freniyle kaydıran birini görsem bıyık altından gülüyorum. Çoğu zaman hiçbir işe yaramayan bir davranış. Ha, dar alanda manevra yapmak gerekir filan o tamam.

snrfrknnn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yapmayın onu. :)

Kayan arka tekerleklerin yere basan yerleri çok az aşınıyor olabilir ama tekerlek dengesiz aşınıyor, daha sonra gerçekten tehlikeli bir durumda aynı yerden kayma eğilimi gösteriyor. Bu yüzden, ihtiyaç olmadığı sürece kaçının o işten.

İkincisi var; acemi görünüyorsunuz. :) Ne zaman gereksiz el freniyle kaydıran birini görsem bıyık altından gülüyorum. Çoğu zaman hiçbir işe yaramayan bir davranış. Ha, dar alanda manevra yapmak gerekir filan o tamam.

Arkadaşların otoparkı biraz dar geri geri yanaşmak için 3-4 defa git gel yapmak gerekiyor yerlerde toz toprak el frenine bir koyuyorum küt dönüyorum çok pratik oluyor :) Genelde o amaçla kullanıyorum :) Aklıma takıldı da merak ettim :) Yalnız dikkat ediyorum da herkesin bulaşmışlığı var anormal olan ben değilmişim :) Tepki felan alırım sanıyordum :D