Aracım Stop Eder Gibi olup Sarsıntılı Çalışıyor (İlk Marş)

adige55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Selam,
Aracım Z16XER motor kodlu astra 1.6 h'dır. Aracımda p001161 Kam mili arızası vardı. Geçen ay emme dişlisini değiştik arıza gitmişti. Fakat parça değişimi sonrası araç dizel gibi çalışmaya başladı ve gaza bastıkça çoğalan bir dişli sesi var. Ustaya git gel yapa yapa sonunda dişlinin bozuk olduğuna ikna olduk tekrar değiştireceğiz. Benim sorunum şu; Sabahları ilk marşta araç çok stabil çalışırken birden sarsıntı başlıyor, rolanti 1000 devirin üzerinde. Fakat eğer bir kere gaza basıp çekersem (3000 devire kadar) bıraktığımda devir düşerken motor stop ediyor 900 devirde tekrar çalışıyor o sıra akü lambası yanıp sönüyor yani stop etmiş gibi. Sonra tekrar gaza basıp çektiğimde aynısı oluoyr ve titreyerek 900 devirlerde çalışıyor. Bu sefer devir hııın hııın hııın ederek oynuyor 900-1100 devir arası. Taaki motor ısısı 45lere gelince gazada bassam devir normal şekilde düşüyor ama motor silkeleme yapıyor ısınana kadar. Çok düzensiz çalışıyor. Bu durum neyi işaret ediyor yada benim sorunumun sebebi nedir arkadaşlar? Sabahları araca binesim gelmiyor soğudum. Birde araç hareket halindeyken de gazda ve benzinde de 1900-2500 arası devir düşerken silkeleme yapıyor sanki birisi tutup bırakıyor anlık. Yardımlarınızı bekliyorum. (Bu arada dişli değişimi, sente ayarı, buji değişimi öncesi böyle birşey yoktu sadece arıza kodu vardı)

SonerKıyan

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Selam,
Aracım Z16XER motor kodlu astra 1.6 h'dır. Aracımda p001161 Kam mili arızası vardı. Geçen ay emme dişlisini değiştik arıza gitmişti. Fakat parça değişimi sonrası araç dizel gibi çalışmaya başladı ve gaza bastıkça çoğalan bir dişli sesi var. Ustaya git gel yapa yapa sonunda dişlinin bozuk olduğuna ikna olduk tekrar değiştireceğiz. Benim sorunum şu; Sabahları ilk marşta araç çok stabil çalışırken birden sarsıntı başlıyor, rolanti 1000 devirin üzerinde. Fakat eğer bir kere gaza basıp çekersem (3000 devire kadar) bıraktığımda devir düşerken motor stop ediyor 900 devirde tekrar çalışıyor o sıra akü lambası yanıp sönüyor yani stop etmiş gibi. Sonra tekrar gaza basıp çektiğimde aynısı oluoyr ve titreyerek 900 devirlerde çalışıyor. Bu sefer devir hııın hııın hııın ederek oynuyor 900-1100 devir arası. Taaki motor ısısı 45lere gelince gazada bassam devir normal şekilde düşüyor ama motor silkeleme yapıyor ısınana kadar. Çok düzensiz çalışıyor. Bu durum neyi işaret ediyor yada benim sorunumun sebebi nedir arkadaşlar? Sabahları araca binesim gelmiyor soğudum. Birde araç hareket halindeyken de gazda ve benzinde de 1900-2500 arası devir düşerken silkeleme yapıyor sanki birisi tutup bırakıyor anlık. Yardımlarınızı bekliyorum. (Bu arada dişli değişimi, sente ayarı, buji değişimi öncesi böyle birşey yoktu sadece arıza kodu vardı)

SonerKıyan

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Merhaba, bende benzer bi sorun var. Aracım 2003 Corsa Eco club 1.0 motor. Aracımın önce LPG gostergersi gitti ışıkları sondu ertesi gün lpg ustsına götürdüm göstergeyi değiştirdi bakımı yapılmamış dedi LPG filtresini degiştirdi. Sonra aynı günün akşamı araba kontago çevirdiğimde şiddetli bir titreme ve sarsıntıyla çalıştı gaz verince sarsıntı azaldı bi gün sonra araba aynı sekilde sarsıntılı çalışıp devir hızla düşerek stop etti bir kaç denemeden sonra çalıştı üç beş km gitti sonra dönüşte bu sefer çok zor çalıştı iki metre sarsıntılı bi şekilde çalışıp stop ediyordu devir hızla dusuyordu. Eve kadar götürüyyüm diye ugrastıö kırmızı işikta stop etti. Çalıştırıyım derken kontak anahtarında dişliyi kırdım boşa dönmeye başladı kontak anahtarı bütün arıza lambaları yandı ... Çekiciyle otoelektrikçiye bıraktım. Op otoelektrıkçi kontağı halletti ama diğer sorunu çözemedi çunkü benzinde sorunsuz çalışmış araba. LPG ciye de götürdum akü zayıfladığı için çıkarıp takmışlardı yeniden bilgisayara takıp ayar yaptılar. LPG ile ilgisi yok dediler. Ama hala aynı sorunu veriyor LPG yi kpatıp benzinde kullanınca da aynı hatayı veriyor. İlk çalıştırmada titreşim ve sarsıntıya çalışıyor ... Gaza basınca gidiyor ama bazen hemen stop ediyor...uzun yola cıkacam ama yolda bozulur diye korkuyorum...havalardan mı kaynaklı?? Havalar güzelken bişi yoktu