Astra G Elektrikli Ayna

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
2005 Astra G Classic 1.4 Twinport aracımın dış aynaları manuel. Bunları elektrikli yapmak istiyorum. Bunların elektrikli olanının iç yapısını görmedim. O yüzden sizlere sorularım olacak. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Elektrikli ayna sağ sol komple takımı ve ayna ayar butonunu satın alıcam. Bağlantı olarak şöyle mi yapmam gerekiyor:
Butona (+) (-) 12V bağlantısı, buradan aynalara kumanda sinayli için bağlantı, ayna rezistansı için arka cam butonundan bağlantı. Böyle çalışır herhalde.

Ama kitapçıkta sigorta kutusunda 15 nolu sigorta için "Ayarlanabilen dış aynalar" ve 41 nolu sigorta için "Isıtmalı dış aynalar" tanımı yapılmış. Bu sigortalara bağlantı yapmam ile orjinal tesisatını mı yapmış olurum.
Mesleğim elektrik üzerine. Bu yüzden bu tesisat hakkında yardımcı olacak arkadaşların fikirlerine göre tesisatını ben çekeceğim.

28.03.2013 Güncelleme:
Sonunda projeyi tamamladım.

İlk olarak gerekli olanlar ve kullandığım malzemeler:
  1. Böyle birşeyi kendi başına yapmak pek akıl karı değil. Benim gibi biraz 46lı olmak gerek herhalde.:)
  2. Sabır. Baya sinir yaptı ara ara
  3. Elektrikli ayna takımı. Gövde + Cam + Kapak (****** sitesinden, Viewmax)
  4. Kumanda düğmesi (****** sitesinden, GM)
  5. Rezistanslar için röle (Çorlu İnan Opel yetkili servis, GM)
  6. Elektrikli aynalar için twiter kapağı. (Çorlu İnan Opel yetkili servis, GM)
  7. Rezistans hattı için 0,75mm. elektrik kablosu
  8. Kumanda hatları için 0,50mm. elektrik kablosu. Ben herbiri 0,5mm. olan 8 kablolu diyafon kablosu kullandım. Tek kablo ile hepsini hallettim.
  9. Biraz da elektrik bilgisi. Ayrıca TIS2000 kullandığım için tüm şemaları çıkardım.
Anlattığım Z14XEP motor kodlu 2005 1.4 Astra G Twinport araca aittir. Modele göre şemalar değişiyor.

Yapılanlar:

Projemin tesisatı:
Ayna_zpsf8e71d42.jpg

Sigorta panelini açtım. Devre şemalarına göre 15 nolu sigorta Ayarlanabilir Ayna işlevi için de kullanılmakta. Panelin arkasından bu sigortanın çıkışından kablosunun bir kısmını soyup ek yaptım.
DSC_0007_zps3002b495.jpg

Opel servisinden aldığım röleyi taktım. Sigorta kutusunda röle yeri, sarı renkli sinyal rölelerinin hemen yanındaki arka sisin, onun yanındaki ön sislerin.
DSC_0020_zps24b519ed.jpg

Rölenin ortasında yeralan ayak çıkış. Buraya bağlı kablodan ek aldım. Bu kablo ve 15. sigortadan ek aldığım kabloyu kapı soketinde fotoğrafta sağ altta görünen 2 girişli olan bölümden geçirdim. Buraya herhangi birşey bağlı değil. Matkapla delip deliği büyüttüm.

DSC_0008_zps84977735.jpg

Aynı şekilde kapıdaki soketi de karşılığı olan kısımdan deldim.

DSC_0009_zpsc78fb3a5.jpg

Kabloları geçirdim.

DSC_0012_zps6f326f93.jpg

Sıra soket uydurma kısmına geldi. Eski bilgisayarıma ait güç kaynağım duruyordu. Anakarta bağlanan çok pinli soketi ayna soketimin ayak adedine göre kestim. Tam olarak oturdu. Kumanda düğmesi için eskiden bozduğum elektronik bir şeyin (teypti galiba) 8 pinli bir soketini buldum. İkiye ayırıp kumanda düğmesine taktım. O da tam olarak uydu.

DSC_0014_zps6d30eda3.jpg

Devre şemamdaki bağlantı numaralarına göre kablolarımı bağladım. Şase olarak kapı soketinde kahverengi ve kalın bir şase kablosu var. Ondan ek aldım.
DSC_0004_zps0b63c224.jpg

DSC_0005_zps4ec59eac.jpg

Tüm kabloları elektrik bantıyla izole edip kapı pandizotunu topladım.

Sağ taraf için diyafon kablomun içindeki 3 kabloyu diğer kapıya, yukarıda anlattığım gibi geçirdim. Ayrıca röleden de rezistanslar için ek alıp bir kabloda sağa uzattım. Bu kabloları izole etmek için spiral hortum kullandım.

Gösterge paneli arkasından geçiş:
DSC_0021_zpseb9c7e4e.jpg

Torpido arkasından geçiş:

DSC_0006_zps27a17ff5.jpg

Sağ kapı:
DSC_0023_zps9c0caf1b.jpg

Twiter kapağı:
DSC_0017_zps4753ad94.jpg

Kumanda düğmesi:
DSC_0018_zpsa5320b3b.jpg

Ayna:
DSC_0019_zps86663f3c.jpg

Kapağı astarlı geldi. Birkaç gün içinde boyatıcam.

Sistem kusursuz çalışıyor. En çok uğraştıran kapı soketlerinden kabloları geçirdikten sonra soketleri birbirine takabilmek.

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:sopa: abi 2005 de elektrikli ayna damı yok yuh ya ayıp opele 98 e koy 2005 e koyma :rulet2:

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Daha önceki bir konuda yazmıştım:

Önceki modellere göre 2005 1.4 Twinport Astra baya düz bir araç. Bende eksiklikleri bu forumdaki uygulamalar ışığında uygulamaya çalışıyorum. Benim aracımda olmayan ama hem eski hem de 1.6 modellerinde olduğunu gördüğüm parçalar:
  • Aynalar manuel
  • İç kapı kolları krom değil plastik
  • Göstergelerde krom halkalar yok
  • Kasetçalarlı teyp var
  • Direksiyondan kumanda yok
  • Bilgi ekranında saat, tarih, dış sıcaklık var. Yakıt tüketimi vb. yok
  • Koltuklarda ısıtma yok
  • Sadece şoför ve yolcu hava yastığı var
  • Sis farları yok, tesisatı da yok
  • Torpido gözünde raf yok
  • Arka kapılarda lamba butonu yok
  • Arka camlar manuel kollu
  • Arka kapılarda twitter gözlerinde hoparlör yok
  • Arka elciklerde okuma lambaları yok, tesisatı da yok
  • Motor kaputunda keçe yok
  • Motor ile iç kabin şasesi arasında yalıtım malzemesi yok. Astra H'de gördüm onda var.
  • Jantlar alaşım değil kapaklı
  • Motorun üstünde büyük bir kapak yok. Bobini kapatan ECOTEC yazan küçük bir kapak var sadece
  • Ayna kapakları boyasız
  • Yukarıdaki eksikliklerden elektrikli olanların tesisatları, fişleri yok.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Bence size en yakın birinden tis2000 programını edinin. Madem elektrikçisiniz devre şemalarını da rahatlıkla anlarsınız. Orjinal gibi olur hiç olmazsa.

Bu projeyi ben de corsa c aracıma yapmayı düşünüyorum. Benim de manuel. Çok gıcık ya.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayarlanabilen dış ayna tanımı sanırım manuel kontrol değilde sağ ve solu tek düğmeden elektrikli olarak yön değiştirme anlamında kullanılmış sanırım. ısıtma ise bildiğimiz rezistans ısıtması. ayna katlanmayla ilgili birşey yok söyledikleriniz arasında.
g kasa astrada katlanır ayna hiç duymadım. b kasa vectrada da ethem abi sayesinde gördük. ethem abinin konusunda vectra içinde olsa videolu anlatım vardı.o konudan da yardım alabilirsiniz.çalışmanızın sonuçlarını bekliyoruz.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Katlanır ayna değil, 1.6 larda veya 2005 öncesi modellerde olan normal Astra G elektrik kumandalı ayna. Orjinal GM olan.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Katlanır ayna değil, 1.6 larda veya 2005 öncesi modellerde olan normal Astra G elektrik kumandalı ayna. Orjinal GM olan.
:) nasıl o sonuca vardım bilmiyorum ama yanlış anlamışım :) pardon.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Cengiz Bey, şemalar için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda joystick kumandalı sistemi yapıp burada arkadaşlarla paylaşıcam. Uğraşmak hiç problem değil. Kendi başıma birşeyler yapabilmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak çok zevkli bir uğraş :)

Birde tüm bunların cruise control'de olduğu gibi ECU uyumsuzluğu gibi bir durum yoktur herhalde. Motor Z14XEP