Astra H 1.6 Otomatik Fakir ve Zengin yakıt Tüketimi / Silkeleme / Siyah Duman Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Öncelikle herkese hayırlı forumlar diliyorum kıymetli arkadaşlarım.

Yaklaşık 2 ay önce eşim için satın aldığım astra h otomatik benzinli 2005 model 168.000 km de ki aracı önce ben kullanmak istedim.
Mekanik anlamda bir eksiği sorunu var ise neticede 2. el araç ve bakımlarını vs tamamlayıp vereyim dedim.
Fakat şöyle bir durumla karşılaşıyorum.

-Araç örneğin 2. viteste hafif yüke bindiğinde silkeleyerek hızlanıyor,
-araç dururken 5000 - 6000 devir gibi gaza bastığımda araçta hafif bir siyah duman çiseliyor,
-ara ara ayda 2 kez falan P0171-0172 arıza kodlarını vererek arıza lambası yakıyor.
Bu da zengin ve fakir yakıt karışımı uyarısı. bende cihaz var bağlayıp silebiliyorum.
-Rölanti de araç N konumundayken sorun yok ama A1 e alınca hafif dalgalanma oluyor.

İşin ilginç yanı cihazda değerleri okumaya çalışırken oksijen sensörlerine baktığımda rölantide fakir karışım, yüke bindiğinde ise zengin karışım gösteriyor.

Ama üzerine gitmek istedim arızanın, usta ile görüştüm, oksijen sensörünü kalibre ayarlarını yaptım, değiştirmeye gerek yok dedi.
Depo havalandırma valfi sürekli açık kalıyordu onu çıkardım biraz böyle kullan bak bakalım düzelmiş mi sıkıntı dedi.
Bir de haftasonu yasaklar varken 2 gün akünün 2 kutup başlığını da sök enjektörler kendini sıfırlasın ona göre konuşalım dedi.

arabayı aldım çıktım ama silkeleme ve siyah duman ( zengin yakıt karışımı ) hala var.

Buji ve bobinleri zaten değiştirmiştim.
ben yaklaşık 1500 km dir benzinde biniyorum lpg yi iptal ettim daha önce varmış araçta.
Silkeleme çok aşırı değil ama ben hissediyorum yani.

Kimi dert etme hepsinde var diyor, kimi çözemezsin diyor, kimi twinport ünitesini söküp emmeyi söküp temizlemek gerek diyor.
Kimisi de EGR valfinin orijinali ile değişmeli diyor.

Başına gelen oldu mu acaba ? Bana yardımcı olabilir misiniz ? Cidden çözemedim ve sinirlerimi bozuyor artık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...